Ana Sayfa | EKONOMİ

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Bakan Mehmet Şimşek'in sözlerine yanıt

Mehmet Şimşek'in sözlerine yanıt verdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sözlerine yanıt verdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında soruları yanıtlıyıor. Kılıçdaroğlu ilk olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "vaatlerine kanıtlasınlar CHP'ye oy vereceğim' sözlerine cevap verdi

İşte o açıklama:

Sayın Maliye Bakanı unutmasın uzun yıllar ben de maliye, sosyal güvenlik camiasında çalıştım.  10 kişi bütçe yapmayı biliyorum derse onlardan biri benim. Sayın Bakan verginin nasıl toplandığını bilmez. CHP'ye üye olmak istiyorsa önce bizim eğitimimizden geçsin. Türkiye onların düşündüğünden daha zengin.

Görey: Yoksulluğu tarihe gömeceğiz dediniz. Sizin bildirgenizde de yoksul kesime verilen vaatler üzerine kurulmuş bir bildirge görüyoruz. AK Parti'yi bu konuda eleştiriyordunuz bir tezat yok mu?

Güzel bir soru. Bizim amacımız sosyal devleti güçlü kılmak. Yoksulluğu idare etmeyeceğiz, bitireceğiz. Aile sigortası bizde niye yok? Aile sigortasını getireceğiz. 2002'ye bakın 2015'e bakın yoksul sayısı arttı. Bizim iktidarımızda yoksulluk olmayacak. 60 yaşına gelen birisi işsiz kaldığında sosyal devlet ona aile sigortasından bakacak. Bu sigortadan ömür boyu yararlanacak diye bir kural da yok. Çocuk veya anne baba işe girince bu sigorta zaten devreden çıkıyor. Yani ömür boyu değil.

Karaalioğlu: Yıllık maliyeti hesapladınız mı? Kaynak ne?

Kaynak bütçedir. Mesele bütçede hangi harcamaya öncelik vereceksiniz. 1 trilyon 869 milyar dolar bundan daha büyük kaynak mı olur? Türkiye'de gelir dağılımı bozukluğu var. Refahı tabana yayacağız. Kayıt dışı ekonomiyi kontrol ederek tedbir alacağız.


Daha önce böylesi görülmedi milyonlarca turist Türkiye'ye geliyor

Intourist Genel Müdürü Viktor Topolkarayev, Rusya'dan 3,5 milyon turistin bu yaz Türkiye'ye geleceğini müjdeledi.

BM kararı verdi Kuzey Kore'nin Türkiye'de mal varlığı durdulacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Kuzey Kore'nin Türkiye'de bulunan mali fonları, diğer mali varlıkları ve ekonomik kaynakları, ilgili yasal uygulamalar çerçevesinde derhal donduracağını belirtti.

O ülkede çıkan bozuk et skandalı ülkenin et ihracatını dibe vurdu

Bozuk et skandalıyla sarsılan Brezilya'da 60 milyon dolarlık et ihracatının 74 bin dolara düştüğü ortaya çıktı.