Ana Sayfa | EKONOMİ

HSBC Türkiye'deki flaş gelişme dünya banka sektörüne şok etkisi yarattı


Avrupa, Asya Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet gösteren dünya devi bankadan şok Tükiye hamlesi. Dünyaca ünlü İngiliz Haber Ajansı olan Reuters'ın Avrupa Ajansı'na gönderdiği bilgilere göre dünya devi bankalarından HSBC, Türk pazarından ayrılmak istediğini ve satışın başladığını bildirdi.

avrupa Ajansı (AVA) Mehmet gaygusuz / Londra-Dünyaca ünlü İngiliz Haber Ajansı olan Reuters'ın Avrupa Ajansı'na gönderdiği bilgilere göre dünya devi banka HSBC, Türk pazarından ayrılmak istediğini ve satışın başladığını bildirdi. Birleşik Kralık ülkerinde İngiltere'nin başkenti Londra'daki Reuters merkezinden yapılan açıklamaya göre HSBC Bankası, Türkiye'deki bankalarını satarak Türkiye pazarındançıkmak istiyor. Dünya devi HSBC bankası Türkiye'deki şubelerini satma konusunun zor olacağını biildiklerini iama satmak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Tük Basınına da yansıyan haberlere göre, "Türkiye dahil dört ülkedeki sorunlu operasyonları konusunda adım atmak isteyen HSBC'nin  Türkiye'deki bireysel bankacılık operasyonlarını satmak istediği belirtilirken, konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar bunun kolay bir süreç olmayacağı görüşündeler."

 

 

Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet gösteren HSBC Grubu, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından biridir. İngiltere'de kayıtlı olan HSBC Holdings PLC’nin genel merkezi Londra'dadır. HSBC'nin 1999 yılında Grup şirketleri için uluslararası tek bir marka olarak belirlenmesi, grubun altıgen ambleminin dünya çapında giderek tanınan bir sembol olmasını sağladı. HSBC 2002 yılında markasını rakiplerinden ayırmak ve özelliklerini vurgulamak üzere ‘Dünyanın yerel bankası’ sloganıyla bir kampanya başlattı.

 

 

HSBC Holdings hisseleri, Londra, Hong Kong, New York, Paris ve Bermuda borsalarında işlem görmektedir. Şirketin 0,50 Amerikan Dolar’lık hisse senetleri, Londra, Hong Kong, Paris ve Bermuda borsalarında, ve her biri 5 hisse senedini temsil eden ADS’ler (American Depository Shares) New York borsasında işlem görmektedir. 100 kadar ülke ve bölgede yaklaşık 200.000 hissedar HSBC Holdings hisse senetlerine sahiptir. HSBC, dünyanın en gelişmiş bilgi teknolojilerini kullanmaktadır. HSBC’nin yılda 13 milyardan fazla müşteri işleminin gerçekleştiği ve her geçen gün hızla gelişen e-ticaret fonksiyonu, internet, PC bankacılığı, interaktif TV, telefon bankacılığı ve cep telefonu bankacılığını içermektedir.

 


Yellen'ın faiz artırımı açıklamasının ardından dolar yükselişe geçti

FED Başkanı Janet Yellen'ın faiz artırımının 2019 yılına kadar artacağının sinyalini vermesiyle dolar bir anda yükselişe geçti.

Merkez Bankası yıl sonu dolar TL tahminini açıkladı

Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre yıl sonu dolar/TL tahmini 3.8619 olarak belirlendi.

Ünlü marka kozmetik mağazalarını kapatıyor

Tekin Acar, sektördeki kozmetik mağazalarını kapatmaya başladıklarını belirtti.