Ana Sayfa | EKONOMİ

HSBC Türkiye'deki flaş gelişme dünya banka sektörüne şok etkisi yarattı


Avrupa, Asya Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet gösteren dünya devi bankadan şok Tükiye hamlesi. Dünyaca ünlü İngiliz Haber Ajansı olan Reuters'ın Avrupa Ajansı'na gönderdiği bilgilere göre dünya devi bankalarından HSBC, Türk pazarından ayrılmak istediğini ve satışın başladığını bildirdi.

avrupa Ajansı (AVA) Mehmet gaygusuz / Londra-Dünyaca ünlü İngiliz Haber Ajansı olan Reuters'ın Avrupa Ajansı'na gönderdiği bilgilere göre dünya devi banka HSBC, Türk pazarından ayrılmak istediğini ve satışın başladığını bildirdi. Birleşik Kralık ülkerinde İngiltere'nin başkenti Londra'daki Reuters merkezinden yapılan açıklamaya göre HSBC Bankası, Türkiye'deki bankalarını satarak Türkiye pazarındançıkmak istiyor. Dünya devi HSBC bankası Türkiye'deki şubelerini satma konusunun zor olacağını biildiklerini iama satmak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Tük Basınına da yansıyan haberlere göre, "Türkiye dahil dört ülkedeki sorunlu operasyonları konusunda adım atmak isteyen HSBC'nin  Türkiye'deki bireysel bankacılık operasyonlarını satmak istediği belirtilirken, konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar bunun kolay bir süreç olmayacağı görüşündeler."

 

 

Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet gösteren HSBC Grubu, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından biridir. İngiltere'de kayıtlı olan HSBC Holdings PLC’nin genel merkezi Londra'dadır. HSBC'nin 1999 yılında Grup şirketleri için uluslararası tek bir marka olarak belirlenmesi, grubun altıgen ambleminin dünya çapında giderek tanınan bir sembol olmasını sağladı. HSBC 2002 yılında markasını rakiplerinden ayırmak ve özelliklerini vurgulamak üzere ‘Dünyanın yerel bankası’ sloganıyla bir kampanya başlattı.

 

 

HSBC Holdings hisseleri, Londra, Hong Kong, New York, Paris ve Bermuda borsalarında işlem görmektedir. Şirketin 0,50 Amerikan Dolar’lık hisse senetleri, Londra, Hong Kong, Paris ve Bermuda borsalarında, ve her biri 5 hisse senedini temsil eden ADS’ler (American Depository Shares) New York borsasında işlem görmektedir. 100 kadar ülke ve bölgede yaklaşık 200.000 hissedar HSBC Holdings hisse senetlerine sahiptir. HSBC, dünyanın en gelişmiş bilgi teknolojilerini kullanmaktadır. HSBC’nin yılda 13 milyardan fazla müşteri işleminin gerçekleştiği ve her geçen gün hızla gelişen e-ticaret fonksiyonu, internet, PC bankacılığı, interaktif TV, telefon bankacılığı ve cep telefonu bankacılığını içermektedir.

 


Dolardaki son durum ne, 20 Ekim 2016

Serbest piyasada dolar 3,0680 liradan, euro ise 3,3650 liradan güne başladı

2016 yılı Temmuz ayı işsizlik rakamları açıklandı

2016 yılı Temmuz dönemine ait işsizlik rakamları açıklandı

Çok sert geçecek, Avrupa Birliği İngiltere arası sert Brexit endişesi

Brexit'ten geri dönüş yok. Birleşik Krallık ülkelerinden Avrupa Birliği üyesi İngiltere’de 'sert Brexit' endişesi artıyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının alternatif bir anlaşma sağlanmadan hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ihtimali İngiliz ekonomisi üzerindeki belirsizlikleri artırıyor