Ana Sayfa | EKONOMİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den asgari ücret açıklaması

Zeybekci'den asgari ücret açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı açıklamada eski dönemlere değinerek Türkiye büyürse asgari ücretin miktarının da artabileceğini söyledi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2003 yılında Türkiye'de asgari ücretin karşılığının 129-130 dolar olduğunu belirterek, "Şimdi 430 doların üzerinde. Türkiye kalkınırsa asgari ücret artar, Türkiye büyürse asgari ücret artar. Kişi başına düşen milli gelir artarsa asgari ücret de artar" dedi.Bakan Zeybekci, Denizli programı kapsamında bir tekstil firmasında çalışan işçilerle fabrikada bir araya geldi.

Zeybekci, burada yaptığı konuşmada, işçilere partisinin projelerini anlattı. Denizli'nin Türkiye siyasetinin lider şehirleri arasına girdiğini ifade eden Zeybekci, bunu Denizlilerle birlikte başardıklarını dile getirdi.

Koalisyon hükümetlerinin ülke ekonomisini iyi yönetemediğini, koalisyon dönemlerinde başbakan ve başbakan yardımcılarının IMF memurlarının önünde "el pençe divan" durduğunu söyleyen Zeybekci, "O memur, olumsuz rapor verirse, IMF'den o kredi dilimi gelmediği zaman Türkiye yerle bir olurdu. Yarın Türkiye'de bankaların ne olacağı belli değildi. Çünkü 26 tane banka bu ülkede batırıldı, 60 milyar dolar yük bizim üzerimize geldi. Bunları biz ödedik, AK Parti hükumetleri ödedi, milletin parası ve hazinesiyle ödendi. Konut edindirme, zorunlu tasarruf vardı, ikisinin toplamı 22 katrilyondu, bunların tamamı ödendi. Devlet millete borçluydu, dünyaya borçluydu. Bu devlet bu ülke o bütün o borç taksitlerini iki yıl önce borcunu sıfırladı, 'haydi güle güle artık görüşmeyelim' dedi" ifadelerini kullandı.

Bakan Zeybekci, Türkiye'de asla ve asla bir daha koalisyon olmayacağını vurgulayarak, "Türkiye'ye bir daha IMF gelemeyecek. Türkiye bir daha Dünya Bankasının kapısında olmayacak. Türkiye 7 Haziran seçimlerinde göreceksiniz, AK Parti hükümetleri yoluna devam edecek. AK Parti hizmet hükümetleri yoluna devam edecek" diye konuştu.

"ASGARİ ÜCRET ARTARSA EN ÇOK SEVİNEN BEN OLURUM"

İşçilere asgari ücrete ilişkin bilgi veren Bakan Zeybekci, asgari ücretin hükümet tarafından belirlenmediğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Asgari ücret artığı zaman bundan en çok sevinen çalışanlar ve ekonomi bakanı olarak ben olurum. Vergi gelirleri ve sigorta gelirleri artar. Bütçe açığı azalır ama bu ülkede asgari ücret onların dediği gibi artmaz. 2003'de bu ülkede asgari ücretin karşılığı 129-130 dolardı, şimdi 430 doların üzerinde. Türkiye kalkınırsa asgari ücret artar, Türkiye büyürse asgari ücret artar. Kişi başına düşen milli gelir artarsa asgari ücret artar."

AA


Bu kuponu götürün Bellona Londra şubelerinden müthiş indirimler kazanın

Bellona katoloğundaki bütün koltuk, oturma ve salon takımı çeşitleri, yatak odası ve genç odası takımları, yemek odası ve halı çeşitlerini, bulabileceğiniz Bellona Magazaları aynı zamanda farklı ölçüdeki köşe takımları birçok farklı renk ve model seçeneklerini birlikte sunmaktadır. Bellona kuponu götürün şubelerinden müthiş indirimler kazanın.

Üniversite mezunlarına İŞKUR'dan müjdeli haber

1.5 milyon kişinin istihdamı artırmak için kolları sıvayan hükümet, üniversite mezunlarına kamu personeli olma şansı sunuyor. Peki nasıl mı? İşte detaylar...

Altın fiyatlarında son durum 22 Şubat 2017

Altın fiyatlarındaki düşül sürüyor mu, çeyrek altın kaç TL oldu, detaylar haberimizde