Ana Sayfa | EKONOMİ

Ali Babacan çok önemli uyarılarda bulundu

Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara'nın kent ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerini dile getirirken, genel bir uyarıda da bulundu.

Babacan, "Yurt dışından borçlanıp da daha kaliteli konut, yurt dışından borçlanıp daha kaliteli AVM, yurt dışından borçlanıp daha kaliteli ofis, bunun ileride sıkıntısı olur. Yani üretimle hak etmeyle paralel yaşam kalitesinin artması lazım. Yoksa Yunanistan örneği de ortada" dedi. Babacan, çalışmalarına başlanan yeni bir hızlı tren hattı ile Ankara - İstanbul arasının 1.5 saate indirileceğinin müjdesini de verdi.Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2002 genel seçiminde Ankara milletvekili olarak Meclis'e girdi. Üç dönem Ankara milletvekilliği yapan Babacan, Ak Parti'nin üç dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran'ndaki genel seçimde aday gösterilmedi. Babacan, 2002 yılından bu yana kurulan Ak Parti'nin 5 hükümetinde de bakan olarak önemli görevler üstlendi. Ekonomi yönetimindeki başarısı ile iç ve dış piyasalarda güven ve saygı duyulan bir isim oldu. Aktif siyasete seçimden sonra ara vermesi beklenen Babacan ile ile Ankara'yı konuştuk. Ankara'nın her alanda büyüdüğünü söyleyen Babacan, bu tabloyu ekonomik verilerle dile getirdi. Babacan, özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

'İSTANBUL'DAN ANKARA'YA DÖNERKEN NEFES ALIYORUM'
"Ankara ulaştırma konusunda da güzel mesafeler kat etti, yani ben işte haftada en az 1-2 defa İstanbul’a gidip geliyor ve her Ankara’ya dönüşümde şöyle bir rahat nefes alıyorum. Ankara’da gerçekten İstanbul’la mukayese edilemeyecek kadar trafiğimiz rahat. Metrolar tabii çok çok faydalı oldu metrolarımızın önemli bölümünü açtık Çayyolu olsun, Sincan, Batıkent. Şimdi Keçiören var inşallah ve bunları da devlete bir bakıma alarak belediyemizin üzerinden de yükü aldığımız için de çabuk hızlı tamamlama imkanı da bulmuş olduk.Böylece şehir içi ulaşımımız gittikçe kolaylaştı, kolaylaşıyor.Bölünmüş yol Ankara il sınırlarında 466 kilometreden 916 kilometreye çıkmış bu geçtiğimiz 12 yıl içerisinde.

'İSTANBUL-ANKARA 1.5 SAAT OLACAK'
Merkezi, havaalanına bağlayan raylı sistem çok önemli havayolunu desteklemesi açısından. Bir de fuar merkezi olacak biliyorsunuz, geçenlerde temelini attı arkadaşlarımız burada. O da tabii çok çok önemli olacak fuar merkezinin hem havaalanına yakın oluşu, raylı ulaşımın güzergahı üzerinde olması Ankara’nın ticaretine yeni bir heyecan katacak diye bekliyoruz. Hızlı tren projeleri devam ediyor Ankara-İstanbul bitti ama şimdi Ankara-İstanbul biliyorsunuz Eskişehir üzerinden giden bir hat. İşte Eskişehir’e gelmeden bir Konya’ya var, İzmir’e bağlanacak, öbür tarafta ta Sivas’a kadar uzanıyor bir de kuzey hattı var. Ama daha da önemlisi şimdi Ankara’yı İstanbul’a bağlayacak yüksek hızlı tren projesi yani yepyeni bir hattan geçecek bu ve yap-işlet-devret'le yapılacak. Belki onun reklamlarını görüyor olabilirsiniz yani Ankara-İstanbul’u 1.5 saate indirecek proje o, o mevcuttan çok daha hızlı ve ekspres gibi çalışacak. Ankara-İstanbul biliyorsunuz Eskişehir üzerinden çok daha yol uzuyor, bir de bunun yol standartları da çok çok yüksek olacak ve şeyi de mukayese edilecek yani uçağa mı bineyim, treni mi bineyim diye bir tercih konusu haline gelecek.

ESENBOĞA'DAN DİREKT UÇUŞLAR
Geçenlerde Türk Hava Yolları yönetimiyle burada Ankara’da bir toplantı yapıldı Cemil Bey’in Başkanlığında. Belli sayıda şehre direkt Ankara’dan uçuşla ilgili Türk Hava Yolları bir teknik analiz yapmaya başladı. Özellikle yaz aylarında zaten biliyorsunuz var, ama az yani daha çok işte neresi var bizim vatandaşlarımızın çok yaşadığı şehirlere var ve yaz aylarında bunlar çoğalıyor, kış aylarında daha azalıyor bu Ankara için önemli bir ihtiyaç. Ümit ediyoruz ki, önümüzdeki dönem bunların sayısı çoğalır.

'PROBLEM OLMAZ'
Ama Ankara’nın tabii şimdi kapasitesi çok çok büyüdü, yani Ankara’dan diyelim ki bakıyorsunuz İstanbul çıkışlı uçuşların hepsi İstanbul-Londra günde tam 10 tane, 12 tane uçuş var. Şimdi 10-12 uçaktan içinde bak Ankara yolcusu bir uçağı dolduracak kadar emin olun yolcusu çıkar, yani hiç problem olacağını ben zannetmiyorum.

Böyle ana merkezlere, Avrupa’daki özellikle ana merkezlere doğrudan Ankara seferleri olduğunda o uçakları rahat dolduracak yolcu bulunacağı konusunda benim tereddüdüm yok. Ama Türk Hava Yolları bakıyorsunuz işte İtalya’da 10 ayrı şehre uçuyor. Şimdi bu 10 şehrin 10’una da Ankara’dan zor. Ama nedir? Belki bakarsınız Milano rantabıl çıkabilir ya da Roma çıkabilir, ama 10 şehre de olmayabilir.

'BİZ DE SIKINTI ÇEKİYORUZ'
Orada gerçekçi bir analiz şu anda yapıyor Türk Hava Yolları, inşallah bu çalışma yakın bir zamanda biterse güzel kazanım tabii Ankara için olur. Çünkü biz de çok sıkıntı çekiyoruz gidip gelirken hep İstanbul bağlantısı, İstanbul bağlantısı, ciddi bir vakit kaybı oluyor. Yani bizim şu 12 yılı geçen dönemde gittiğimiz ülkelere İstanbul’da durmadan gitmek durumunda kalsak, herhalde toplamda en az 1 ay falan ilave boş bir zamanımız ortaya çıkardı o saatleri topladığınızda kayıp saatleri. İnşallah olur diye ben tahmin ediyorum.

'ÜRETİMİN ARTMASI LAZIM'
Şimdi biz Ankara’yla ilgili değil ama Türkiye’yle ilgili zaten bazı tespitler yaptık. Özellikle sanayinin Türkiye’de daha çok gelişmesi gerektiğini, önce yatırım yapacağız, üretim yapacağız, ihracat yapacağız, yani bileğimizin gücüyle, alnımızın teriyle üreteceğiz, ihraç edeceğiz, hak edeceğiz, ondan sonra hak ettiğimiz standartlarda yaşayacağız, tabii ekonominin temeli bu.Ama bunları yapmadan yurt dışından borçlanıp da daha kaliteli konut, yurt dışından borçlanıp daha kaliteli AVM, yurt dışından borçlanıp daha kaliteli ofis, bunun ileride sıkıntısı olur. Yani üretimle hak etmeyle paralel yaşam kalitesinin artması lazım. Yoksa Yunanistan örneği de ortada. Ama Ankara götürüyor bunu, çünkü Ankara’da üretim de çok, ihracat rakamları belli. Savunma sanayi, üniversite şehri oldu Ankara, yani Ankara üretiyor. Ankara’da o açıdan çok ciddi sorun görünmüyor. Bir de, bu yatırımların ağırlığı özel sektör tarafından yapıldığı için zaten piyasa dengeler. Yani diyelim ki bir noktada eğer konut ya da ofis satışlarında, kiralamalarında biraz tıkanıklık olsa zaten yenileri yapılmaz. Piyasa bir süre beklemeye geçer, o beklemede de zaten mevcutlar dolar, o şekilde."

Altın son 4 haftanın en düşük seviyesinde

Altın fiyatları son dönemlerde yüzde 0,7 değer kaybetti

Merkez Bankası kritik faiz krarını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun kritik faiz kararına göre politika faizinde değişikliğe gitmediği görüldü

Merkez Bankası kararını açıkladı Dolar ve euro düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın kritik faiz kararının ardından dolar 3,59'dan 3,56 seviyelerine geriledi