Ana Sayfa | EKONOMİ

Otomotiv satışında artış

otomotiv satışı

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, otomotiv sektörünün 2015 yılına iyi başladığını belirtti.Çetin, 2015’in ilk 5 ayındaki araç satışının, 2014’ün aynı dönemine göre büyük artış gösterdiğini söyledi

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’da sıfır kilometre araç satışının geçen yılın ilk 5 ayına göre yüzde 60’a yakın artış gösterdiğini kaydetti. Antalya’da yılın ilk 4 ayında hafif ticari ve binek araç olmak üzere 9 bin 438 araç satıldığını söyleyen Davut Çetin, "Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 5 bin 989 olarak istatistiklere yansımıştı. Sıfır araç satışında geçtiğimiz seneye göre ciddi bir artış var" dedi.

Artışın mayıs ayında da sürdüğünü dile getiren Çetin, "Antalya’da geçtiğimiz yıl mayıs ayına göre yüzde 30.41 artış gerçekleşti. Mayıs ayında hafif ticari araç satışında artış yüzde 53.30 olarak seyrederken binek araçlarda yüzde 23.07 oldu. Satışlar Antalya’da ilk 5 ay sonunda toplam yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi" dedi. Araç satışlarındaki artışlar sayesinde Türkiye genelinde bu yıl 1 milyonun üzerinde araç satılacağının tahmin edildiğini söyleyen Başkan Davut Çetin, Antalya içinse bu sayının 35 bin olarak tahmin edildiğini dile getirdi.

NİSAN ARTIŞI YÜZDE 78

Geçen yılın ocak ayı ile bu yılın aynı dönemi kıyaslandığında yüzde 6.83 yükseliş yaşandığını belirten Davut Çetin, şubat ayında yüzde 49.92, Mart ayında yüzde 77.13 ve Nisan ayında yüzde 78.39 artış görüldüğünü dile getirdi. Özellikle Mart ve Nisan ayında gerçekleşen yüksek satışların ilk 4 aylık performansın ortalamasını da yükselttiğini söyleyen Çetin, Antalya’da 2014 yılında toplam 26 bin 733 sıfır kilometre araç satılırken, bu yılın ilk 4 ayında bu rakamın yarısına yaklaştığını açıkladı.

BÜYÜME RAKAMLARINA DA YANSIDI

Türkiye genelinde bakıldığında da satışların ciddi yükseliş ivmesinde olduğunu belirten ATSO Başkanı Çetin, "Bu yıl ilk 4 ayda Türkiye genelinde toplam 264 bin 355 araç satışı gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönem içerisinde bu sayı 168 bin 192 oldu. Türkiye genelinde yüzde 50’nin üzerinde büyüme söz konusu. Nitekim bu artış 2015 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarına da yansıdı" dedi.

NİSAN VE MARTTA BÜYÜK YÜKSELİŞ

Türkiye genelindeki satışlar ile Antalya verilerinin paralel seyrettiğine vurgu yapan Davut Çetin, "Türkiye geneli ile Antalya rakamları arasında çok büyük fark yok. Türkiye genelinde de mart ve nisan ayları sektörün en çok artış gösterdiği dönem olarak göze çarpıyor. Geçen yıl ülke genelinde mart ayında 47 bin 507, nisan ayında 53 bin 188 araç satıldı. Bu yıl satış rakamları mart ayında 83 bin 131 olurken, nisan ayında 91 bin 474 olarak gerçekleşti" dedi

Kaynak : Milliyet


PÜİS açıkladı motorin fiyatlarına 7 kuruşluk indirim

Geçen hafta motorinde yapılan 8 kuruşluk indirime bir yenisi daha ekleniyor. PÜİS'in açıklamasına göre motorin için bu geceden itibaren 7 kuruşluk daha indirim yapıldı.

Türkiye'nin kararına Rusya'dan sert tepki görüşme iptal edildi

Türkiye ile Rusya arasında süren ihracat-ithalat trafiği sekteye uğradı. Rusya'nın sebze-meyve konusunda Türkiye'ye koyduğu ambargoya karşılık geldi. Rusya, Türkiye'ye yasakların kaldırılması için göndereceği heyetin görüşmesini iptal etti.

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 24 Mart 2017

Dolar ve Euro son işlem gününde yükselişe geçti