Ana Sayfa | EKONOMİ

Yunanistan'ın ödemesi gereken borç miktarı ne kadar

Borç miktarı

Başbakan Tsipras AB liderleriyle yeni bir görüşme gerçekleştirecek. Yunanistan, bu hafta itibariyle kritik bir süreçte bulunuyor

Ekonomik kriz nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve Uluslarası Para Fonu (IMF) gibi borçlu olduğu kurumlara ödeme yapamayan Yunanistan, borç verenlerin karşı teklifini bir kez daha reddetti. Haziran ayı sonuna kadar kredi verenlerle anlaşması gereken Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkarılması gündemde.

Tsipras: Tavırları garip

Çarşamba akşamı Belçika başkenti Brüksel’e giden Tsipras, bugün de AB liderleriyle yeniden görüşecek. Tsipras yolculuk öncesi gazetecilere, “bazı borç verenlerin uzlaşmaya yanaşmayan garip tavrının 'ya anlaşma istemedikleri ya da başka çıkarları olduğu' anlamına geldiğini” söyledi.

Çarşamba günü AB Komisyonu Başkanı Juncker'in yanı sıra IMF, AB Merkez Bankası ve Euro Grubu maliye bakanlarıyla görüşen Tsipras, Avrupa ülkelerinin liderleriyle pazartesi günü de görüşmüştü.

Almanya: Alınacak daha çok yol var

Atina hükümetiyle görüşmelerin henüz bitmediğini ve borç veren kurumların üçüyle de anlaşılması gerektiğini vurgulayan Almanya Maliye Bakanı Martin Jaeger, "İzlenimimiz daha çok yol kat edilmesi gerektiği yönünde" dedi.

Tsipras'ın kredi veren kurumları "garip tavırla" suçlaması konusunda ise Jaeger, "Üç kurumun da rızası olmadan görüşmeler bitemez. Bilhassa IMF'nin onayı önemli" dedi. Reuters'e konuşan Alman bir diplomat da, konudaki uzmanlığı nedeniyle IMF'nin müzakere masasında her zaman bulunmasını istediklerini ekledi. 

Borç verenler ne istiyor?

Yunanistan’a borç veren kurumlar, teminat olarak yeni hükümetin vergi ve reform paketleri geçirerek, başta emekli maaşı ve KDV olmak üzere belli kalemlerde kemer sıkmasını istiyor. Başbakan Alexis Tsipras’ın hükümeti ise tam da bunun karşıt görüşünü savunarak iktidara geldi.

50 maddelik reform paketi

Yunanistan Maliye Bakanı George Stathakis, hükümetinin borç krizinin çözümü için hafta sonunda sunduğu 50 öneriden yalnızca üçünün tartışılmaya devam edildiğini söyledi. Mevcut mali programda 7,2 milyar Euro değerinde kredinin serbest bırakılması için Yunanistan'ın Haziran sonuna kadar borç verenlerle anlaşması gerekiyor.

Ne yapılmalı?

Gelecek salıya kadar IMF’ye ödenmesi gereken borç miktarı 1,6 milyar Euro. Eğer bu borç ödenmezse IMF Yunanistan’ın devlet bankalarında sermaye kontrolü yapabilir ve Yunanistan Euro bölgesinden çıkarılabilir.

IMF’ye göre iki çözüm var: Yunanistan’a yeni kredi verilmesi veya mevcut borçların yeniden yapılandırılması. Başta Almanya olmak üzere Avrupalı devletler, Yunanistan reform programlarını uygulamaya koyana dek ikinci seçeneği tartışmaya dahi yanaşmıyor. 

Juncker: Teklif beklentiye uygun

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Salı günü yaptığı açıklamada, Yunanistan hükümetinin mali krizin çözümüne yönelik Euro Grubu'na sunduğu teklifi ‘büyük bir adım’ olarak nitelemişti. Söz konusu teklifin geciktiğini belirten Juncker, "Buna rağmen borç veren kurumların beklentilerine uygun" demişti.

Rusya'nın hamlesi

Avrupa ülkelerinin en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya, "Türk Akımı" üzerinden Yunanistan'a doğalgaz taşıma projesinde pazartesi günü Atina hükümetiyle ön anlaşma imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Yunanistan Başbakanı Tsipras'ın görüşmesinde Yunanistan'a borç verilmesi de gündeme geldi. Uzmanlar Rusya'nın bu hamlesini "NATO'ya karşı set çekme" olarak tanımlamış ve "AB'nin Yunanistan'ı Rusya'ya iterek büyük bir stratejik hata yaptığını" söylemişti

Kaynak: Reuters


PÜİS açıkladı motorin fiyatlarına 7 kuruşluk indirim

Geçen hafta motorinde yapılan 8 kuruşluk indirime bir yenisi daha ekleniyor. PÜİS'in açıklamasına göre motorin için bu geceden itibaren 7 kuruşluk daha indirim yapıldı.

Türkiye'nin kararına Rusya'dan sert tepki görüşme iptal edildi

Türkiye ile Rusya arasında süren ihracat-ithalat trafiği sekteye uğradı. Rusya'nın sebze-meyve konusunda Türkiye'ye koyduğu ambargoya karşılık geldi. Rusya, Türkiye'ye yasakların kaldırılması için göndereceği heyetin görüşmesini iptal etti.

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 24 Mart 2017

Dolar ve Euro son işlem gününde yükselişe geçti