Ana Sayfa | EKONOMİ

En büyük ilaç üretim tesisinin temeli atıldı

İlaç üretim tesisinin temeli atıldı

Türk ilaç sanayisinin en büyük firmalarından Abdi İbrahim tarafından 100 milyon liralık yatırımla yaptırılan Türkiye'nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi'nin temel atma töreni, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti

Törende açıklamalar yapan Müezzinoğlu, biyoteknoloji alanında Türkiye'nin çok geç kaldığını, açığın ise hızla kapatılacağını belirtirken, Fikri Işık ise tesisin tamamlanmasıyla büyük oranda ithal edilen biyoteknolojik ilaçların Türkiye'de üretilebileceğini söyledi.

İlaç sektörünün önde gelen firmalarından Abdi İbrahim'in Hadımköy'deki tesislerinde yapımına başlanan Türkiye'nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi olacağı açıklanan 'Abdibio'nun temel atma törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, yönetim kurulu üyeleri, şirket çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Abdi İbrahim'in ilaç sektöründe 100 yılı aşkın faaliyet gösteren Türkiye'nin önemli dinamiklerinden biri olduğunu belirterek, biyoteknolojik ilaç üretim tesisinin yapımı başta olmak üzere çalışmalarından dolayı Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut'a teşekkür etti. Dünyanın en çok önemsediği konuların başında insan sağlığının geldiğini belirten Müezzinoğlu, insan sağlığı ve insanların geleceğe umutla bakabilmesi için ilaç sektörünün önemine vurgu yaptı. Müezzinoğlu: "2005 yılında dünya nüfusu 6 buçuk milyar civarındayken, 2020 yılında ise 7,4 milyar olacağı projeksiyonu var. 65 yaş üstü nüfusun yüzde 9-10'lara ulaşacağını bu projeksiyonlar gösteriyor. Dolayısıyla 65 yaş üstü nüfusun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için daha çok ilaç tükettiği süreci önümüzde görüyoruz. Yaşam süresinin uzaması bilimin insanlığa yapabileceği en büyük destek ve katkıdır. Bunun gereklerini Türkiye olarak yapmak durumundayız" dedi.

MÜEZZİNOĞLU: "BU ALANDAKİ AÇIĞIMIZI HIZLA KAPATACAĞIZ"

Biyoteknolojinin, Türkiye'nin çok geç kaldığı ancak asla vazgeçemeyeceği alanlardan biri olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, "Dünya özellikle son 50 yılda biyoteknolojiyi konuşurken biz yeni yeni konuşmaya başladık. Biz bu dönemde Sağlık Bakanlığı olarak bu dönemde Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ile Biyoteknoloji Enstitüsü'nü kurduk. Geri kalmanın, geç kalmanın hüznünü yaşamaktansa geleceğe daha çok umutla bakan, tüm dinamiklerimizi devreye sokan bir anlayışla bu alandaki açığımızı hızla kapatacağız. Bu anlamda ilaç sanayiinde kurumsallaşmış güçlü dinamiklerimiz var. Bunların en başında Abdi İbrahim geliyor. Bu özgüveni firmalara daha güçlü verdiğimizde geleceğe ait planları ve projeleri planlanabilir ve hesaplanabilir yaptıklarında inanıyorum ki Türkiye'nin bu anlamda dünya ile yarışır olacaktır" diye konuştu.

NEZİH BARUT: "TÜRK İLAÇ SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ İÇİN UMUT VERİCİ BİR ADIM ATILIYOR"

Abdi İbrahim adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ise temeli atılan Abdibio ile Türk ilaç sektörünün geleceği için umut verici bir adım atıldığını belirterek, "Kimyasal yöntemlerle üretilen ilaçlar tarafından tedavi edilemeyen; kanser, diyabet, romatizma, merkezi sinir sistemi ve kan hastalıklarında kullanılan biyoteknolojik ilaçları üreteceğiz" diye konuştu.

DHA

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 25 Nisan 2017

Referandumdan sonra düşüşe geçen dolar ve euro, Fransa'daki seçimlerin ardından düşüşünü sürdürüyor

Çeyrek altın ne kadar Altın fiyatlarında son durum 25 Nisan 2017

Altın fiyatları referandum ve Fransa'daki seçimlerin ardından düşüşünü sürdürüyor

Uçuşlarına ara veriyor Borajet 400 çalışanını işten çıkaracak

Uçuşlarına maddi koşullar nedeniyle ara vereceğini duyuran Borajet, küçülmeye gidiyor