Ana Sayfa | EKONOMİ

Anzer balının kilosu dudak uçuklatıyor

anzer balı

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının kilogramı bu yıl 850 liradan satılacak

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, Anzer balının, İkizdere’nin Anzer Yaylası’nda 3000 - 3500 rakım arasında, 200’e yakın arıcı tarafından yaklaşık 3 bin kovanda üretildiğini söyledi. 

Anzer Yaylası’nda bu yıl, bal üretiminin yapıldığı dönemde havaların sisli, yağışlı ve soğuk geçmesi nedeniyle rekoltenin beklenenin altında kaldığını  anlatan Civelek, şunları söyledi: 

“Bugüne kadar mevsim şartları arıcılık için uygun olmadı. Önümüzdeki 15 - 20 günde havanın düzelmesiyle iyi bir rekolte tahmin ediyoruz. Önümüzdeki günlerin ne getireceğini bilmiyoruz. Hava bu şekilde devam ederse bal olmayacağı yönünde endişelerimiz var.” 

Karaborsaya düşüyor

Civelek, geçen yıl Anzer balının kilogramını 700 liradan satışa sunduklarını dile getirerek, “Bu yıl yaptığımız artışla Anzer balının kilogram fiyatını 850, yarım kilogramının fiyatını ise 400 lira olarak belirledik. Üreticilerimiz bize balını getirmez ve vatandaşımıza bal ulaştıramazsak piyasada karaborsa olacağını tahmin ediyoruz” dedi. 

Kooperatif olarak geçen yıl Anzer balını 700 liradan satmalarına rağmen balın piyasada 1500 ile 2000 liraya kadar alıcı bulduğunu anlatan Civelek, “Bizim ürettiğimiz bal 700 - 800 kilogram, piyasanın talebi ise 2 ton civarındaydı. Balımızı sattıktan sonra karaborsacılar balı fahiş fiyatlarda tüketicilere satıyor. Temennimiz yeterli miktarda bal üretip vatandaşa  ulaştırmak” diye konuştu. 

AA


Doların yükselişini muhtarlar böyle protesto etti

Adıyaman'da Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş ve üye muhtarlar doların yükselişini burnunu silerek protesto etti.

Bakan Ağbal 2017'da hiçbir asgari ücretlinin geliri vergi nedeniyle düşmeyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin 2017 yılında vergiler nedeniyle bin 404 liranın altına düşmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Türkiye ekonomisine karşı negatif bir durum yok

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türk ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.