Ana Sayfa | EKONOMİ

Londra Borsası’nda işlem gören Genel Energy'ye Türk yönetici

Murat Özgül

Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılaması beklenen Miran ve Bina Bawi sahalarının sahibi olan Genel Energy, bölgedeki Tawke ile Taq Taq sahalarında da günde 300 bin varil hampetrol üretiyor. Tony Hayward Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

44 yaşındaki Murat Özgül, Londra Borsası’nda işlem gören ve Irak Kürdistan Bölgesi’nde (IKB) en büyük petrol ve doğalgaz rezervleriyle öne çıkan Genel Energy’nin CEO’su olarak atandı.Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılaması beklenen Miran ve Bina Bawi sahalarının sahibi olan Genel Energy, bölgedeki Tawke ile Taq Taq sahalarında da günde 300 bin varil hampetrol üretiyor. Türk yöneticiliğinin başarı öykülerine bir yenisi daha eklendi ve uluslararası şirketlerin üst yönetiminde görev alan Türkler arasına Murat Özgül de katıldı. Mehmet Sepil ve Mehmet Emin Karamehmet’in birlikte kurduğu ve yüzde 50’sini İngiliz ortaklar kanalıyla Londra Borsası’na kote ettiği Genel Energy’nin CEO’su olarak atanan Murat Özgül, böylece Londra Borsası’nda işlem gören bir şirkette CEO’luk pozisyonuna, profesyonel yönetici olarak yükselen Türkler’den birisi oldu.

 

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki (IKB) en büyük petrol ve doğalgaz rezervine sahip şirket olan ve halen Tawke ile Taq Taq sahalarında günde 300 bin varil hampetrol üreten Genel Energy’nin CEO’luğunu üstlenen Özgül, henüz 44 yaşında. Tony Hayward’ın Genel Energy Yönetim Kurulu Başkanı olmasıyla boşalan CEO’luk görevine genç yaşta atanan Özgül, 2008 yılından bu yana Genel Energy’nin yönetiminde üstlendiği her pozisyonda önemli başarılara imza attı. Özgül, son olarak Genel Energy’nin Türkiye ve Kuzey Irak Başkanlığı görevini yürütüyordu.  

 

Özgül, Türkiye’ye 20 yıl boyunca doğalgaz ihraç etmesi planlanan sahaları yönetecek

Pek çok farklı sahada petrol/gaz arama ve üretim faaliyetleri gösteren Genel Energy,  Kuzey Irak-Türkiye Gaz Anlaşması’nın temel taşı olarak kabul edilen Miran ve Bina Bawi gaz sahalarının da sahibi. Yakın bir gelecekte Türkiye’ye bu sahalardan yılda 10 milyar metreküpün üzerinde doğalgaz ihraç edilmesi planlanıyor.

 

Murat Özgül kimdir?

Savunma sanayi, yüksek teknoloji  ve enerji sektörlerinde yirmi yılı aşkın iş tecrübesine sahip Murat Özgül, Roketsan ve INTA Defense’de mühendislik ve yöneticilik pozisyonlarında bulundu; uydu operasyonları şirketi INTA Spaceturk’ün CEO’su olarak görev yaptı. 2008 yılında Genel Müdür Ticari Yardımcısı (CCO) olarak Genel Energy’ye katıldı ve şirketin 2011 yılında Vallares PLC ile birleşmesinin liderliğini üstlendi. Özgül, CEO olarak atanmadan önce Genel Energy’nin Türkiye ve Kuzey Irak Başkanlığı görevini yürütüyordu.

 

Murat Özgül, lisans ve yüksek lisans eğitimini ODTÜ Havacılık Mühendisliği bölümünde tamamladı.

                                                                                                                                            

 

Genel Energy: Kuzey Irak’ta en büyük rezerv sahibi ve petrol üreticisi

2011’de Vallares ile birleşmesinin ardından Genel Energy Plc adını alan ve Türkiye’den Londra Borsası’na kote olan ilk şirket olma özelliğini taşıyan Genel Energy, özellikle Kuzey Irak'ta sahip olduğu büyük petrol ve gaz rezervleri ve petrol üretimi ile öne çıkmaktadır. Sektörde, keşif, değerlendirme, geliştirme ve üretimden oluşan zincirin tümünde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Genel Energy Plc, Ankara, Londra ve Kuzey Irak’da 500’ü aşkın kadrolu ve dönemsel çalışanı ile güçlü bir profil çiziyor.


SunExpress: 2017’de turizmde artış bekliyoruz

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, Türk turizminin önemli bir ortağı olduğunu, olaylı ve zor geçen 2016 sonuçlarıyla bir kez daha gösterdi. Akdeniz ve Ege bölgelerine tarifeli ve direkt seferlerle en fazla turist taşıyan SunExpress, 2016’da batı Avrupa’dan gelen her beş turistten birini Türkiye’ye taşıyarak Türk turizmine önemli bir katkı sağladı.

Kruvaziyerde kan kaybı Royal Caribbean Kuşadası'nı rotadan çıkarttı

Terör olayları nedeniyle kruvaziyerlerin durak noktası olan Aydın'ın Kuşadası ilçesi es geçileceği duyuruldu. Kuşadası yerine Mikonos, Rodos veya Girit düşünülüyor.

İşbaşı eğitim programıyla 500 bin gence maaş bağlanacak

İşsizlik durumuyla ilgili yeni uygulamalar hazırladıklarını açıklamalarda bulunan Müezzinoğlu, işbaşı eğitim programlarına katılan 500 bin gence bin 502 liralık maaş verileceğini açıkladı.