Ana Sayfa | EKONOMİ

CHP'den Kredi Kartı Aidatı ve İşletim Ücreti İadesi İçin Kanun Teklifi

kredi kartı

CHP, kredi kartı aidatları ve hesap işletim ücretlerinin iadesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na yasa teklifi verdi

 Cumhuriyet Halk Partisi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen "Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Bankacılık Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"nde, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren öğrenim edilmiş olan ücretlerin, herhangi bir müracaat aranmaksızın 60 gün içinde iade edilmesi isteniyor.

5 MİLYARLIK HAKSIZ KAZANÇ

Bankaların senede 5 Milyar TL'yi geçen bir haksız kazanç kapısı sağladığına dikkat çeken Tanrıkulu, şu tekliflerde bulunuyor: "Kart hamili ile müzakere edilmeden, önceden hazırlanmış standart sözleşmelere dayanarak kredi kartı kullanım ücreti, kart aidatı veya yıllık ücret gibi adlar altında hiçbir biçim ve surette ödeme talep edilmeyecek ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamayacak. Kredi kartı ücreti, kart aidatı veya yıllık ücret gibi adlar altında hiçbir biçim ve surette ödeme talep edilemeyecek ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılmayacak.

"YASA TEKLİFİ HESAP İŞLETİM VE DİĞER ÜCRETLERİ KALDIRIYOR"

Mevduat hesabı sahiplerinden hesap işletim ücreti veya yıllık ücret gibi adlar altında hiçbir biçim ve surette ödeme talep edilmeyecek ve mevduat hesaplarından kesinti yapılamayacak. Kredi kartı verenlerin kredi kartı sahiplerinden kart kullanım ücreti, kart aidatı veya yıllık ücret gibi adlar altında 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren öğrenim edilmiş olan ücretler herhangi bir müracaat aranmaksızın 60 gün içinde iade edilecek.

KAPATILMAMIŞ KARTLAR

Kapatılmış kredi kartlarından alınan ücretler ise 60 gün içinde, 6252 sayılı Kanun gereğince açılan ve IBAN numaraları Bakanlar Kurulu'nun 2011/2531 sayılı kararında belirtilmiş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ait hususi hesaplara aktarılacak. Bankaların mevduat hesabı sahiplerinden hesap işletim ücreti veya yıllık ücret gibi adlar altında 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren öğrenim etmiş oldukları ücretler herhangi bir müracaat aranmaksızın 60 gün içinde iade edilecek.

KAPANMIŞ KARTLARIN GELİRİ DEVLETE

Kapatılmış mevduat hesaplarından alınan ücretler ise 60 gün içinde, 6252 sayılı Kanun gereğince açılan ve IBAN numaraları Bakanlar Kurulu'nun 2011/2531 sayılı kararında belirtilmiş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ait hususi hesaplara aktarılacak."

İŞTE O YASA TEKLİFİ

BANKA KARTLARI ve KREDİ KARTLARI KANUNU ile BANKACILIK KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

MADDE 1- 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 13'üncü maddesinin 2'inci fıkrasında geçen "yıllık ücret" ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2- 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 24'üncü maddesinin 2'inci fıkrasına aşağıdaki tümce eklenmiştir.

"Sözleşmeler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı olamaz."

MADDE 3- 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 24'üncü maddesinin 4'üncü fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra maddeye eklenmiştir.

"Kart hamilinden bu maddenin 1'inci ve 4'üncü fıkralarında getirilen hükümlere ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı şekilde; kart hamili ile müzakere edilmeden, önceden hazırlanmış standart sözleşmelere dayanarak kredi kartı kullanım ücreti, kart aidatı veya yıllık ücret gibi adlar altında hiçbir biçim ve surette ödeme talep edilmez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz."

MADDE 4- 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 76'ncı maddesinin birinci fıkrasının sonuna gelmek üzere aşağıdaki tümce maddeye eklenmiştir.

"Bu bilgi ve belgeler için müşterilerden hiçbir biçim ve surette ödeme talep edilmez."

MADDE 5- 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 76'ncı maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra maddeye eklenmiştir.

"Mevduat hesabı sahiplerinden hesap işletim ücreti veya yıllık ücret gibi adlar altında hiçbir biçim ve surette ödeme talep edilmez ve mevduat hesaplarından kesinti yapılamaz."

MADDE 6- 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 6- Kredi kartı verenlerin kredi kartı sahiplerinden kart kullanım ücreti, kart aidatı veya yıllık ücret gibi adlar altında 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren öğrenim etmiş oldukları ücretler herhangi bir müracaat aranmaksızın 60 gün içinde iade edilir. Kapatılmış kredi kartlarından alınan ücretler ise 60 gün içinde, 6252 sayılı Kanun gereğince açılan ve IBAN numaraları Bakanlar Kurulu'nun 2011/2531 sayılı kararında belirtilmiş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ait hususi hesaplara aktarılır.

MADDE 7- 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 31- Bankaların mevduat hesabı sahiplerinden hesap işletim ücreti veya yıllık ücret gibi adlar altında 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren öğrenim etmiş oldukları ücretler herhangi bir müracaat aranmaksızın 60 gün içinde iade edilir. Kapatılmış mevduat hesaplarından alınan ücretler ise 60 gün içinde, 6252 sayılı Kanun gereğince açılan ve IBAN numaraları Bakanlar Kurulu'nun 2011/2531 sayılı kararında belirtilmiş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ait hususi hesaplara aktarılır.

MADDE 8- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 9- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kaynak:Haberler Com


Dev holdingin yeni CEO'su belli oldu

Sabancı Holding'in 7 yıllık CEO'sunun görevi bırakacağı açıklamasının ardından yeni CEO'nun Mehmet Göçmen olacağı duyuruldu.

Ruslardan sonra İsrail'den de akın akın turist geliyor

Türkiye Otelciler Birliği'nin yaptığı açıklamada, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki normalleşme süreci ve Akdeniz Turizm Fuarı'nda alınan sonuçların İsrail'den 400 bine yakın turistin Türkiye'ye gelebileceği söyleniyor.

Bakan Müezzinoğlu açıkladı Kıdem tazminatı için sabırlı olun

Kıdem tazminatı ve taşeron işçilerle ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, herkesin gelir testine girmeden sadece 53 TL yatırarak GSS'ye kabul edileceğini açıklayarak, kıdem tazminatı bekleyenlere de "sabırlı olun" çağrısında bulundu.