Ana Sayfa | EKONOMİ

İşte Türkiye için kritik tarih

İşte Türkiye için kritik tarih

FED Başkanı Yellen, bankanın 2015 yılı içinde faiz artırımı yolunda olduğunu dile getirdi

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, bankanın 2015 yılında faiz artırma yolunda olduğunu tekrarladı.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ne bugün saat 17:00'de yapacağı para politikası yarı yıl sunumunu basınla paylaşan Janet Yellen; "Eğer ekonomi beklendiği gibi gelişir ise, ekonomik şartlarbüyük olasılıkla bu yıl içinde bir zamanı faiz artırımı için uygun zaman olarak belirleyecek" diye konuştu.

Reuters'de yer alan habere göre Yellen'in Finansal Hizmetler Komitesi'nde yapacağı bu konuşma geçtiğimiz hafta Cleveland'da yaptığı konuşmadan çok fazla farklılık içermiyor.

Yellen, yaklaşık 10 yıl sonra yapılacak olan ilk faiz artırımının zamanlamasının, kademeli olacağını söylediği faiz artırımlarının hızına oranla daha az önemli olduğunu yeniden vurguladı. Yellen, FED'in faizin bu yıl daha yüksek olacağı yolundaki tahminlerinin projeksiyon olduğunu ve belli bir zamanda faiz artırılacağına ilişkin bir niyet beyanı olmadığını belirtti.

Yellen, bu hafta Kongre'de gerçekleştireceği iki konuşmanın ilkinde, FED'in para politikasını, işgücü piyasasında daha fazla iyileşme gördüğünde ve enflasyonun orta vade yüzde 2 olan hedefe doğru yeniden yükseleceğine "makul bir şekilde güvendiğinde" sıkılaştıracağını tekrarladı.

FED Başkanı yine Yunanistan'daki durumdan endişe duyduğunu kaydetti ve Çin'i ülke dışındaki riskler listesine ekledi.

TÜRKİYE İÇİN OLUMSUZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu sabah yaptığı açıklamada Türkiye gibi gibi gelişmekte olan ülkelerin FED'in faiz artırımından olumsuz etkileneceğini söyledi. Şimşek; "ABD'nin faiz artırması gelişmekte olan ülkeler için olumsuzdur. Çünkü bu durum hem dolar likiditesini hem risk algısını etkiliyor. Hele hele düşük emtia fiyatları ile faiz artışı aynı döneme denk geldiği zaman gelişmekte olan ülkeler için en kötü senaryolardan bir tanesidir. Türkiye için emtia fiyatlarının düşmesi olumlu ancak FED'in faiz artırması olumsuzdur" dedi.

DOLAR ALEV ALDI!

Dün gün içinde mayıstan bu yana ilk kez 2.63'ün altına inen dolar/TL bu sabah 2,64'ü gördü. Ancak daha sonra tekrar 2.64'ün altına sarkan dolar ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'in konuşması ile fırladı.

Gün içinde 2.6303'e kadar gevşeyen dolar/TL Yellen'ın faiz artırımının bu yıl olacağına işaret etmesinin ardından 2.65 sınırına kadar yükseldi. 


Dolardaki son durum ne, 20 Ekim 2016

Serbest piyasada dolar 3,0680 liradan, euro ise 3,3650 liradan güne başladı

2016 yılı Temmuz ayı işsizlik rakamları açıklandı

2016 yılı Temmuz dönemine ait işsizlik rakamları açıklandı

Çok sert geçecek, Avrupa Birliği İngiltere arası sert Brexit endişesi

Brexit'ten geri dönüş yok. Birleşik Krallık ülkelerinden Avrupa Birliği üyesi İngiltere’de 'sert Brexit' endişesi artıyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının alternatif bir anlaşma sağlanmadan hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ihtimali İngiliz ekonomisi üzerindeki belirsizlikleri artırıyor