Ana Sayfa | EKONOMİ

ABnin Hellim ihracatıyla ilgili kuralları başarısız olacak

hellim

Eleştirmenler AB’nin Hellim ihracatıyla ilgili kurallarının başarısız olacağını söylüyorlar.

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs’ın geleneksel peyniri olan hellim konusuna ilişkin önerilen düzenlemelerin, Kıbrıslı Türklerin menfaatlerini korumada yetersiz olduğu ve başarıyle sürdürülen toplumlararası çözüm sürecinin ruhuna ters düştüğü konusunda uyarıldı.

İngiltere’de faaliyet gösteren Kıbrıslı Türk insan hakları grubu Ambargolular, Coğrafi İşaret’e (PDO) uygunluk sürecinin,  Brüksel’in önemli bir bölümünü oluşturan denetimler konusunda, denizcilik uzmanı Bureau Veritas’ın atanmış  olmasının yeterli bir çözüm olmadığını söylüyor.

Konuya ilişkin en büyük kusurun, hellimin kalite denetimleri konusunda Bureau Veritas’ın tüm raporları AB Komisyonu ve Guney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) ulaştırmakla yükümlü olmasına karşın, öngörülen düzenlemelerle, KKTC hellim üreticilerinin bu uygulamanın tamamen dışında bırakılmış olmasıdır.

 

Ambargolular Başkanı Fahri Zihni bu hafta yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: “Hellimin tescil edilmesine ilişkin yayınlanan karardan önce, kalite denetimleri için, her iki toplum yararına, şeffaf ve adil bir sistem kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu AB Komisyonu’na bildirdik ve bu alanda çok yoğun çalışmalar yaptık. Ayrıca, bunun dışında alınacak bir kararın, Sayın Akıncı’nın çözüm müzakerelerine yapmış olduğu olumlu katkılara zarar vereceğini de ifade ettik.”

 

“Bureau Veritas’ın, hali hazırda bir müşterisi durumunda olan GKRY’ne büyük miktarda hizmet götürmüş olmasından dolayı, ayrıca Kıbrıs siyasetinin hassaslığı da dikkate alındığında, öngörülen düzenlemenin şirket için bir çıkar çatışması anlamına gelip gelmediğini sorgulamak isteriz. Şirket ile Güney Kıbrıs arasındaki sıcak işbirliği, Kuzey Kıbrıs helliminin denetim sonuçlarını olumsuz etkileyebilecektir. Maalesef, Avrupa Komisyonu tarafından, Kuzey Kıbrıs’ın bağımsız bir denetim sistemine niye sahip olamayacağını belirten ve çıkar çatışması ihtimalini de ortadan kaldıracak herhangi bir açıklama yapılmamıştır.”

 

“Biz Ambargolular olarak, Komisyonerler Cretu ve Hogan’a endişelerimizi açık ve kesin olarak belirten bir mektup gönderdik. Şimdi önümüzde, AB üyesi olmayan ülkelerin itiraz haklarını kullanabilmeleri için üç aylık bir zaman vardır. Ümit ederiz ki, adil düşünen insanlar, STK’lar, KKTC, ayrıca Britanya ve Türkiye gibi diğer devletler de, hellimle ilgili denetim sisteminin doğru bir neticeye bağlanmasını sağlamak için, bu konuda etkili birer rol oynarlar.”

 

Sayın Zihni, Ambargolular derneğinin, Türkçe sözcük olan Hellim’in, yeni PDO tanımlamasının bir parçası olarak kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bunun kültürel eşitlik sağlayan bir nitelik içerdiğini de ifade etti ve benzer bir çalışmanın yöntem eşitliğinin sağlanması konusunda da yapılarak, denetim raporları hakkında, Kuzey Kıbrıs ve Avrupa Komisyonu’nu muhatap alacak ikinci bir şirketin Avrupa Komisyonu tarafından atanmaması için hiçbir neden olmadığını vurguladı.

Merkez Bankası kritik faiz krarını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun kritik faiz kararına göre politika faizinde değişikliğe gitmediği görüldü

Merkez Bankası kararını açıkladı Dolar ve euro düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın kritik faiz kararının ardından dolar 3,59'dan 3,56 seviyelerine geriledi

Arçelik'ten resmi açıklama geldi Fabrikasını kapatıyor

Arçelik, İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan fabrikasını kapatıp Tekirdağ'a taşınmayı planlıyor