Ana Sayfa | EKONOMİ

İstanbul Borsası ile Londra Borsası'nın anlaşması

borsa istanbul

BIST 30 Endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri Londra Borsası Türev Piyasası’nda Türk Lirası cinsinden işlem görmeye başlıyor, işlemlerin takasını LCH.Clearnet yapacak

Borsa İstanbul ile Londra Borsası’nın (LSEG) bu yılın başında imzaladığı ortaklık anlaşması uyarınca, BIST 30 endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin Londra Borsası Türev Piyasası’nda (LSEDM) işlem görmeye başlayacağı açıklanmıştı. Londra Borsası’nın küresel yatırımcı tabanı, 14 Eylül 2015 Pazartesi tarihinden itibaren, Türkiye’nin gösterge pay endeksi BIST 30 üzerine yazılmış vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini alıp satabilecek. Borsa İstanbul Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP), günlük ortalama 180.000 adedin üzerinde BIST 30 Endeks vadeli işlem sözleşmesi işlem görüyor. Londra Borsası’nda işleme açılacak olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin likiditesi, Piyasa Yapıcılar tarafından sağlanacak.

Londra Borsası Türev Piyasası ve takas üyelerine merkezi karşı taraf güvencesi LCH.Clearnet tarafından sağlanıyor.

 

LONDRA’DA GONG TÖRENİ

Bu kapsamda, 11 Eylül’de Londra Borsası’nda bir gong töreni düzenlendi.

Törene katılan, Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç şöyle dedi: “Ortaklık anlaşması çok kapsamlı ve sadece iki borsa arasında bir bağlantı kurmayı değil, aynı zamanda İngiltere ile Türkiye finans merkezleri arasında kalıcı bir bağ oluşturmayı –ve böylece İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olarak gelişmesini desteklemeyi amaçlıyor. Gerçekten de, geçtiğimiz on yıl içinde Türkiye ekonomisinde görülen olumlu gelişmeler Türkiye’yi ve İstanbul’u öne çıkardı. Ayrıca, Türkiye bu sene G-20 dönem başkanlığını üstlendi. Bugün ekonomik ve finansal ilişkilerimiz için yeni bir kilometre taşı olacak ve Borsa İstanbul’un ‘bölgesel merkez, küresel aktör’ sloganına daha fazla anlam yükleyecek.”

 

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Çetin Ali Dönmez: “Londra Borsası aracılığıyla daha fazla küresel yatırımcı ağına ulaşmak, Türkiye’nin küresel ekonomideki rolünü güçlendirmek olan stratejik vizyonumuzda önemli bir kilometre taşı oluşturuyor. Bu ortaklık bize ürünlerimizi daha geniş bir coğrafyaya taşıma imkanı sunarken, küresel yatırımcı tabanına da, bölgenin en dinamik ve gelişmekte olan ekonomisine uygun maliyetle erişme ve dolayısıyla portföylerini çeşitlendirme şansı veriyor. Ayrıca, BIST 30 Endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin iki farklı yerde işlem görmesi her iki borsanın likiditesini de artıracaktır.”

 

Borsa İstanbul VİOP Grup Müdürü Muammer Çakır: “BIST 30 Endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin Londra Borsası Türev Piyasası’na (LSEDM) kote olması, bize küresel çapta hak ettiğimiz görünürlüğü kazandıracak. Buna ilave olarak, Londra Borsası Grubu’na ait platformlarda işlem görme ve bu işlemlerin takasının yapılması, kriz sonrası oluşturulan finansal düzenlemeler çerçevesinde, küresel yatırımcı tabanına operasyon ve teminat verimliliği sağlama açısından son derece değerli bir imkan sunuyor. Türkiye ürünlerine, küresel tek bir platform üzerinden erişim sağlanması, yeni bir yatırımcı sınıfını Türkiye’ye çekecek ve üretken bir döngü oluşturarak her iki piyasa için de faydalı olacak değerli bir ortam yaratacak.”

 

Londra Borsası Pay ve Türev Piyasalar Başkanı Nicolas Bertrand: “BIST30 Endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin başarıyla işlem görmeye başlaması, Londra Borsası Türev Piyasası ile Borsa İstanbul VİOP’un birlikte sürdürdüğü sermaye piyasası faaliyetlerinin ilerlemesi açısından önemli bir adım. Bu adım, yenilik yapma becerimizi ve müşterilere küresel çapta alım-satım fırsatları sunduğumuzu bir kez daha ortaya koyuyor. Borsa İstanbul gibi önemli bir bölgesel finans merkezi olmaya soyunan borsalarla ortak iş yapmamız, aynı zamanda Londra Borsası’nın açık erişim yaklaşımını da yansıtıyor.”

LCH. Clearnet Paylardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cecile Nagel:“Londra Borsası Türev Piyasası ve Borsa İstanbul VİOP’la çalışarak üyelerimize BIST 30 Endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin takasını yapma imkanı sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu girişim, işlem platformlarıyla ortaklaşa olarak türev ürünler işimizi genişletme kararlılığımızı gösteriyor. Bu girişimin bir parçası olmaktan memnunuz.”

Çiğ süt yapımı marketlere taşınıyor

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre artık çiğ sütü marketlerde yaparak satabilecek. Bunun için bakanlığa başvura bulunup onay belgesinin alınması gerekiyor

LPG'de yeni vurgun Piknik tüplerinde kullanılan dökme gazlar satılıyor

Araçlarda kullanılan LPG'lerin yerine piknik tüplerinde kullanılan dökme gazlar kullanıldığı ortaya çıktı

Çeyrek altın ne kadar altın fiyatlarında son durum 27 Nisan 2017

Altın dün itibariyle son 4 haftanın en düşük seviyesine geriledi