Ana Sayfa | EKONOMİ

Dolar bu hafta da hareketli başladı

dolar

Dolar/TL, bu sabah güne 2,92 sınırında başladı. Dolar devam eden işlemlerde, yeniden 2,90 seviyesinin altına geriledi

Geçen hafta 2,86 seviyesine kadar geriledikten sonra kâr satışlarının etkisiyle 2,90'ı yeniden aşan Dolar/TL, bu sabah güne 2,92 sınırında başladı. Dolar devam eden işlemlerde, yeniden 2,90 seviyesinin altına geriledi.Japonya'dan ise olası bir yeni gevşeme adımı alıp almayacağı takip edilecek.Bankacılara göre TCMB'nin 28 Ekim'de açıklayacağı yılın son enflasyon raporu ise iç gündemden seçim öncesi takip edilecek en önemli gelişme olacak.Geçen hafta ECB kararı ile 2.8650 seviyesine kadar gerileyen ardından parite Çin etkisi ve kar satışlarıyla Cuma gününü 2.90 civarında tamamlayan dolar/TL  bu sabah 08.51'de 2.9080/2.9180 seviyesindeydi.Dolar/TL, saat 10.42 itibariyle 2,89 seviyesinden işlem görüyor.

EURO 3,20 SEVİYESİNİN ALTINA GERİLEDİ
Sabah işlemlere 3,20'nin üzerine başlayan Euro/TL ise 10.45 itibariyle 3,1915 seviyesine kadar geriledi.Geçen hafta TL'deki değer kazancının en belirgin hissedildiği euro/TL ise Cuma gününü 3.19'lu seviyelerde tamamladı.

MERKEZ BANKALARI İZLENECEK
Haftasonunda gerçekleşecek seçim öncesi 3.5 gün işlem gerçek haftada Japonya ABD merkez bankalarının faiz ve likidite adımları ile TCMB'nin enflasyon raporu takip edilecek.Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) euro bölgesinde düşük enflasyon ile mücadele için yeni parasal genişleme adımlarının sinyalini vermesi ile geçen hafta TL'de yaşanan değer kazancı trendi Cuma günü öğleden sonra yerini kar satışlarına ve parite nedeniyle dolar/TL'de yükselişe bırakmıştı.Bankacılar Çin'in faiz ve zorunlu karşılıklarda yaptığı indirimin risk iştahında artış meydana getirse de bunun gelişmekte olan ülke piyasaları açısından sınırlı bir etki yarattığını dolar endeksinde yaşanan yükselişin Cuma günü belirleyici olduğunu belirttiler.Bu hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 28 Ekim'de , Japon Merkez Bankası'nın (BOJ) 30 Ekim'de açıklanacak faiz kararı küresel piyasalarda yakınan izlenecek. ABD Merkez Bankası'nın faiz artışlarına bu toplantı itibarıyla da başlamayacağı beklenirken vereceği mesajlar yakından izlenecek.

ALTIN İKİ HAFTANIN DÜŞÜĞÜNDE
Altın fiyatları güçlenen dolar ve Fed'in faizleri bu yıl artırabileceği endişeleriyle iki haftanın en düşük seviyelerine yakın kalsa da üç günlük kayıp sürecini sonlandırarak yatay bir seyir izledi.Spot altının ons fiyatı çok değişiklik göstermeyerek 1,164.05 dolar oldu.

PETROL ZAYIF SEYRE DEVAM ETTİ
Ham petrol fiyatları düşen talebin piyasalardaki stok fazlasının devam etmesine yol açacağı tahminleriyle beraber spekülatörlerin de daha yüksek fiyat beklentilerini düşürmesiyle zayıf bir seyir izlemeye devam etti.ABD ham petrolünün varil fiyatı son kapanışının 17 sent üzerinde 44.77 dolardan işlem görse de Ekim ayında gördüğü en yüksek seviyenin yüzde 12 altında. Brent petrol de 16 sent artarak 48.15 dolar oldu.

Çalışanlar tazminatlarını yakmadan nasıl istifa edebilir

Kıdem tazminatı fonuyla çalışanlar tazminatlarını alarak istifa etme hakkına sahip olacak

BIST 100 bir rekor daha kırdı

Borsa İstanbul dünkü rekorunun ardından bugünde bir rekora daha imza attı

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 25 Nisan 2017

Referandumdan sonra düşüşe geçen dolar ve euro, Fransa'daki seçimlerin ardından düşüşünü sürdürüyor