Ana Sayfa | EKONOMİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından seçim yorumu

Kredi derecelendirme kuruluşları

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'de yapılan genel seçimlerin sonucunu değerlendirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 1 Kasım seçimlerine yönelik açıklamalar yaptı. 4 Kasım’da Türkiye’ye yönelik bir konferans gerçekleştirecek olan kredi kurumu, “Seçim sonuçları kısa vadede siyasi belirsizliği azaltıyor” dedi.

JEOPOLİTİK RİSK VURGUSU
Moody’s’ten yapılan açıklamada, “Ancak kredi notuna etkisi, yeni hükümetin düşük büyüme, yüksek enflasyon ve oynak sermaye hareketlerine karşı nasıl bir politikası belirleyeceğine bağlı olacak. AK Parti’nin çoğunluğu kazanması siyasi belirsizliği azaltmasına rağmen bankalar gelişmekte olan ülkelere yönelik riskten uzak duruş ve yüksek jeopolitik risklerle karşı karşıya” ifadelerine yer verildi. AKP'yi tek başına iktidara taşıyan seçim sonuçlarının ardından Japonya merkezli kredi derecelendirme kuruluşu JCR tarafından yapılan değerlendirmede şunlar belirtildi:

POLİTİKALAR İZLENECEK
Türkiye'deki seçimlerin kredi notuna etkisi sınırlı, yeni hükümetin politikaları izlenecek. Siyasi belirsizliğin hafiflemesi Türkiye için olumlu; siyasi ve sosyal istikrarın orta vadede güçlendirilmesi, yapısal reformların hayata geçirilmesi gerekiyor. JCR Türkiye'nin kredi notunu "durağan" görünüm ile BBB- düzeyinde derecelendiriyor.

ASH: KISA VADEDE TEPKİLER OLUMLU
Japon banka Nomura’nın Gelişen Ülkeler Birimi Başkanı Tim Ash, seçimlerin piyasalara etkisini değerlendirdi.Ash, piyasalar için seçim sonuçlarının kısa vadede olumlu etkisinin olacağını ifade etti.Ash, “Kısa vadede piyasa olumlu tepki verecektir. Şu anda Türkiye’yi kimin yöneteceği konusundaki belirsizlik geçti. Ancak piyasalardaki ralliden sonra yatırımcıların aklına bir takım soru işaretleri takılmaya devam edecek. Birincisi yeni kabine, Babacan ve Şimşek kabine de olacak mı? İkincisi, AK Parti hükümeti, Kürt sorunuyla nasıl ilerleyecek. Üçüncü önemli soru ise Türkiye, sınır komşusu Suriye ile ilişkilerinde ve Suriye krizinde nasıl bir süreç izleyecek?” dedi.Ash, geçtiği notta seçim sonuçlarının kredi notları üzerindeki etkisini de değerlendirdi ve şu yorumu yaptı:“Moody’s Baa3 negatif, Fitch BBB- negatif’te notları tutuyor. Moody’s, hala yeni ekonomi politikaları ekibini görme konusunda hevesli ve Babacan ve Şimşek’in dönme ya da görevde kalma olasılığını izliyor.”


Ruslardan sonra İsrail'den de akın akın turist geliyor

Türkiye Otelciler Birliği'nin yaptığı açıklamada, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki normalleşme süreci ve Akdeniz Turizm Fuarı'nda alınan sonuçların İsrail'den 400 bine yakın turistin Türkiye'ye gelebileceği söyleniyor.

Bakan Müezzinoğlu açıkladı Kıdem tazminatı için sabırlı olun

Kıdem tazminatı ve taşeron işçilerle ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, herkesin gelir testine girmeden sadece 53 TL yatırarak GSS'ye kabul edileceğini açıklayarak, kıdem tazminatı bekleyenlere de "sabırlı olun" çağrısında bulundu.

1 kuruşu neden istemiyoruz TESK para üstü vermeyerek haksız kazanç sağlanıyor

TESK Başkanının açıklamasına göre, 2017 Ocak itibariyle 208 milyon adet 1 kuruşun piyasaya sürüldü. Fakat kimse alışverişten sonra istemediği için ne kişilerin cebinde ne de marketlerin kasasında 1 kuruş bulmak zor. TESK başkanı Palandöken bununla işletmelerin haksız kazanç sağladığını veya '1 kuruş'ların eritilip satılabileceğini söylüyor.