Ana Sayfa | EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan 'enflasyon' açıklaması

Merkez Bankası

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyona karşı sıkı duruşun sürdürüleceğini duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, Ekonomik Yaklaşım Dergisi Uluslararası 2'inci Ekonomi Kongresi'nde 'Türkiye'de Dengeli Büyüme Görünümü' konulu bir sunum yaptı. Başçı, sunumunda; mevcut politika duruşunun enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici olduğunu, para politikasındaki sıkı duruşun enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sürdürüleceğini, cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceğini, Avrupa'daki talep artışının büyümeyi ve dengelenmeyi desteklediğini, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini vurguladı.Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yaptığı sunumda Türkiye'de ılımlı büyüme devam ettiğini, dengeli büyümenin belirleyicilerinin; "uygulanan politikalar, Avrupa'da Gözlenen Toparlanma, düşük emtia fiyatları ve yapısal reformlar olduğunu açıkladı. Sunumun devamında şu ifadelere yer verildi:

PARA POLİTİKASI
TCMB Mevcut Politika Duruşu'nun; enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici oldu.Kararlı para politikası duruşu enflasyonu düşürmekte temel belirleyici oldu.Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek.Mali disiplin risk primi göstergelerini düşük düzeylerde tuttu.

FİNANSAL SEKTÖR POLİTİKALARI
Hanehalkı borcunun sürdürülebilir olması; cari açığı azalttı.Büyümeyi desteklemekte ve sürdürülebilir olmasını sağladı.Makroihtiyati politikalar kredi büyüme hızını ve kompozisyonunu iyileştirmede önemli rol oynuyor.Makroihtiyati politikalar cari açığın azaltılmasında da önemli bir rol oynadı.Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceği öngörüldü.

AVRUPA'DAKİ TOPARLANMA
Avrupa Birliği ülkelerindeki iyileşme büyümeyi ve dengelenmeyi destekledi.Avrupa ülkelerine yapılan ihracat güçlü bir şekilde artmaya devam etti.Türkiye'nin AB ithalatındaki payı arttı.

DÜŞÜK EMTİA FİYATLARI
Petrol fiyatlarındaki düşüşün cari denge üzerindeki olumlu etkisi önümüzdeki aylarda daha belirgin hale gelecek.

YAPISAL REFORMLAR
Türkiye'de büyümenin reel belirleyicileri olarak yapısal reform alanları; yurt içi tasarruflar, beşeri sermaye ve işgücü piyasası, teknoloji ve yenilikçilik ve fiziksel altyapı oldu".


Dolar TL son bir haftanın en düşük seviyesinde

Son günlerde ateşi yükselen dolar 3,4085 ile son bir haftanın en düşük seviyesini gördü

THY açıkladı, "Türkiye çıkışlı umre ücretleri bugünden itibaren TL cinsinden yapılacak"

Türk Hava Yolları da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyarak, umre ücretlerini bugünden itibaren TL cinsinden alacağını belirtti.

Dolar 3,42'nin altına indi, dolar fiyatlarında son durum

Güne düşüşle başlayan dolar, 3,41 seviyesinde işlem görüyor.