Ana Sayfa | EKONOMİ

Saat Oscar’ı olarak nitelendirilen yarışmada Altın El sahibini buldu

Saat Oscar Altin El

15. kez düzenlenen saat endüstrisinin en prestijli yarışması GPHG’de bir araya geldi. Saat Oscar’ı olarak nitelendirilen yarışmada büyük ödül Altın El (İbre)’in sahibi ise 2. kez Greubel Forsey oldu.

Günay Demirbağ/Londra-Cenevre’de özel düzenlenen özel gecede,  Saat Oscarı olarak adlandırılan dünyanın en prestijli saat yarışması Grand Prix d’Horlogerie de Geneve (GPHG), 29 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen muhteşem bir gecede sektörün “En”lerini açıkladı. 15. kez düzenlenen yarışmaya bu güne dek 3000’in üzerinde model ve 289 marka katıldı. 

Saat endüstrisinin önde gelen markalarına ait 200’e yakın modelin başvurduğu yarışma için ön elemeleri geçen 39 markadan 72 adet saat finale kalmaya hak kazandı. Global olarak geniş bir platformda sunulan modeller, 16 kategoride yarıştı. Piaget 6 dalda; Piguet, Bulgari, Blancpain ve Hermes 4 dalda, Montblanc ise, 3 dalda aday oldu. 15. kez bir araya gelen saat endüstrisinin önemli markaları, Aurel Bacs (Christies müzayede evi) başkanlığında saat konusunda 25 kişilik uzmandan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi. Jürinin değerlendirmesi sonucunda büyük ödül olan Altın El (İbre)’in kazananı, Tourbillon 24 Secondes Vision modeli ile Greubel Forsey oldu. 

 

 

Farklı kategorilerde ödüle layık görülen markalar ve modellerin isimleri şöyle: Hublot - Big Bang Broderie Lady Complique Peacock (Kadın Saati Ödülü), Faberge - Lady Compliquée Peacock (Kadın Yüksek Mekanik Saat Ödülü), Voutilainen - Voutilainen GMR (Erkek Saat Ödülü), Piaget - Altiplano Chrono (Kronograf Saat Ödülü), Ulysse Nardin - Ulysse Anchor Tourbillon (Tourbillon Saat Ödülü), Hermes - Slim d’Hermes QP (Takvimli Saat Ödülü), Girard-Perregaux - Minute Repeater Tourbillon with Gold Bridges (Çalan Saat Ödülü), Jaquet Droz - The Charming Bird (İstisnai Mekanik Saat Ödülü), Habring2 - Felix (Küçük İbre Ödülü), Tudor - Pelagos (Spor Saat Ödülü), Audemars Piguet - Diamond Punk (Mücevherli Saat Ödülü), Blancpain - Villeret, cadran Shakudo (Sanatsal El İşçiliği Ödülü), Piaget - Extremely Piaget Double Sided Cuff Watch (Revival Saat Ödülü), Antoine Preziuso - Tourbillon of Tourbillons (Yenilikçi Saat Ödülü), Laurent Ferrier - Galet Square (Horological Keşif Ödülü), Antoine Preziuso - Tourbillon of Tourbillons (Halk Özel Ödülü). Jüri Özel Ödülü ise, Vacheron Constantin’in Reference 57260 isimli modelini geliştiren Micke Pintus, Yannick Pintus ve Jean-Luc Perrin saat ustalarına verildi. 

 

Çiğ süt yapımı marketlere taşınıyor

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre artık çiğ sütü marketlerde yaparak satabilecek. Bunun için bakanlığa başvura bulunup onay belgesinin alınması gerekiyor

LPG'de yeni vurgun Piknik tüplerinde kullanılan dökme gazlar satılıyor

Araçlarda kullanılan LPG'lerin yerine piknik tüplerinde kullanılan dökme gazlar kullanıldığı ortaya çıktı

Çeyrek altın ne kadar altın fiyatlarında son durum 27 Nisan 2017

Altın dün itibariyle son 4 haftanın en düşük seviyesine geriledi