Ana Sayfa | EKONOMİ

İngiltere Türk Muhasebeciler Birliği Strategy Finance'de toplandı

Esat Davut, Don Mavin  ve Serap Yıldırım

İngiltere vergi dairesi eski çalışanlarından Mr Don Mavin Mavin Co Vergi Uzmanı konuşmacı olarak katıldı. Mr Mavin konuşmasında vergi VAT araştıması sırasında vergi dairesi ile nasıl bir iletişim içinde olmamız konusunda bizlere çok önemli bilgiler sundu.”

Avrupa Gazetesi/Londra-Türk Muhasebeciler Birliği Avrupa Gazetesi’ne son toplantılarıyla ilgili bir açıklama gönderdi. Açıklama şöyle: “Türk Muhasebeciler Birliği olarak  düzenlemiş olduğumuz seminerlere bizzat katılarak ve bunu yazılı haber haline getirerek halkımızı  bilgilendiren sevgili basın mensubu  arkadaşlarımıza  ve Strategy Finance'e vermiş olduklari destekden dolayı teşekkurlerimizi  sunuyoruz.” “Türk Muhasebeciler Birliği olarak her 3  ayda bir güncel konularda değişiklikleri bildiren  seminerlerimize devam ediyoruz. Amacımız hem  Türkçe  konuşan muhasebecileri bir araya getirmek hemde  teknik konularda kendilerine son çıkan yasalar hakkında bilgi vermektir.”

 

Zek&Co Muhasebe’den Tevfik Zekai ve oğlu Meriç Zekai, Esat Davut, Don Mavin  ve Serap Yıldırım, Strategy Finance sahibi Alp Ceylan

 

 

Mr.Don Mavin Vergi  Uzmanı

 

 

“Eski İngiltere vergi dairesi çalışanlarından Mr Don Mavin (Mavin & Co da  Vergi  Uzmanı) konuşmacı olarak  katıldı.  Mr Mavin konuşmasında  VAT araştıması  sırasında vergi dairesi ile nasıl bir iletişim içinde olmamız konusunda  bizlere çok önemli  bilgiler sundu.” 

Kısaca özetlemek gerekirse VAT  için olabilecek ziyaretlerin belli başlı sebebleri şunlardır: 

o VAT bildirimi yapmamış  veya  geri ödeme yapmamış iseniz

o Yeni  bir işyeri actıysanız ve bu işyeriniz riskli işler grubunda ise

o Yüksek  miktarlarda VAT geri ödemesi  alıyor iseniz

o Sürekli  VAT geri  ödemesii alınan bir iş yeri açtıysanız

o Connect  (IR yeni sistemi bütün bilgilerin bir yerde toplanması)  tarafından seçilmiş olablirsiniz.Bunu sistem seçiyor

o Ellerinde bulunan bilgilerin doğrulanması için

o Daha önceden  yapılmış olan direk vergi araştırmalarinin  devamı olarak

 

VAT Vergi araştırması yapılabileceğini şu durumlarda düşünebilirsiniz:

o Yüksek risk içeren bir sektörde hizmet veriyorsaniz

o Vergi dairesi tarafindan araştırmaya alınmış bir sektördeyseniz

o Belli bir konuda bilgi isteniyorsa

o Geri ödeme tutulmuş ve size ödeme yapılmıyorsa

o Işyerinize birden fazla denetim elamanı  gelmiş ise

o Işyerinize tekrar sizden habersiz ziyarete gelinmisş ise (repeat visit)

 

VAT ziyaretleri önceden haber verilerek  yapılabileceği gibi habersiz de yapılabilir. Daha ciddi durumlarda Adli vaka olarak araştırmaya girebilir.

Vergi denetmenleri ozel ve business disi documanlari ve ozel dokumanlari gorme yetkisine  sahip degildir.

Eger vergi denetmenlerinin isyerine gelmesine ve dokumanlari arastirmasina izin vermezseniz yazili ziyaret ve evraklari vermeniz icin mektup gondereceklerdir. Ceza ya maruz kalablirsiniz.

Vergi arastirmasi oldugunda HMRC nin elinde bulunan bilgiler inanilmaz derecede fazla.Sizinle alakali bu bilgiler pek cok yerden toplanmakta .Dolayisyla size soracaklari sorularin cogunun cevabini zaten onlar  bilmektedir.

Ellerinde cok buyuk bir bilgi deposu olan HMRC bu bilgileride anlamlastirmak icin cok yogun calismalar yurutmekte ve bunun icin cok yuksek  miktarda paralar harcamakta. 

Yanlis yaptiginiz yada hata oldugunu fark ettiginizde gonullu bildirimde bulunmak size cezalarda indirim yolunu acabilir.

Eger Vergi Dairesi herhangi bir yerde yanlis gormus ise buyuk ihtimalle tekrar gelip isyerinizde incelemerde bulunacaktir. Onceden yapilan hatanin devami kanitlandiginda Kriminal arastirma altina alinabilirsiniz.

Vergi arastirmalarinda son zamanlarda sadece KDV mufettisi olmuyor cogu zaman sahsi bildirim  ve sirket bildirimlerine bakan birimlerden de geliyorlar. Dolayisyla birden fazla alanda incelenmeye alinma olasiliginiz olabilir.

 

 

Avrupa-Türk Muhasebeciler Birliği Avrupa Gazetesi’ne gönderdiği açıklama şöyle sona erdi:” Bir sonraki seminerimiz  Mart ayında olacaktır. Seminerimiz bütün muhasebecilere ve ilgilenlere vatandaşlarımıza açık olup girişler  ücretsizdir. “

Accounting Direct Plus sahibi olan ve İngiltere'de yılın muhasebecisi seçilen Enver Kannur

 

Çalışanlar tazminatlarını yakmadan nasıl istifa edebilir

Kıdem tazminatı fonuyla çalışanlar tazminatlarını alarak istifa etme hakkına sahip olacak

BIST 100 bir rekor daha kırdı

Borsa İstanbul dünkü rekorunun ardından bugünde bir rekora daha imza attı

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 25 Nisan 2017

Referandumdan sonra düşüşe geçen dolar ve euro, Fransa'daki seçimlerin ardından düşüşünü sürdürüyor