Ana Sayfa | EKONOMİ

British Kebab Ödüllerinin Kazananları Belli Oldu

gursel aksu

Dördüncü kez gerçekleşen Britanya Kebap Awards, bu seneki sahiplerini buldu.Yıllık cirosu 2.2 milyar sterline ulaşan kebap sektörü, İngiltere’nın en popüler yiyeceklerinden biri haline gelirken, İngiltere’de ilk kez 1966 yılında piyasaya giren döner kebap ise halen Fish & Chips’lerden restoranlara kadar 20 bin dolayında işletmede tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Ülke genelinde her gün 1 milyon 300 bin porsiyon döner/kebab tüketildiği tahmin ediliyor.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Son dört yıldan bu yana Londra’da düzenlenen ve yemek sektörünün vazgeçilmez yarışı haline gelen prestijli Britanya Kebab Ödülleri ‘British Kebap Awards’, 23 Mart 2016, Çarşamba akşamı düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

 

 

İngiltere’nin Vejetaryen Başbakan Adayı Jeremy Corbyn’den Kebapçılara Destek

 

Park Plaza Westminster otelde düzenlenen ve binden fazla davetlinin katıldığı gecenin sürprizi ana muhalefet partisi İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn oldu. Geceye eşi ile birlikte katılan Corbyn, kebap işletmelerinin İngiliz ekonomisine yaptığı katkının görmezden gelinemeyeceğini vurguladığı konuşmasında, çoğunluğu küçük ve orta ölçekli olan kebap işletmelerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

 

İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn

 

Vejetaryen olan Jeremy Corbyn, İngiltere ekonomisine ve istihdama en büyük katkıyı sağlayan endüstrilerden olan yemek sektörünü ve bunun bir parçası olan, restaurantlardan take-away’lere çeşitlenen kebap işletmelerini oldukça önemsiyor. İşçi Partisi lideri, düzenlendiği ilk yıldan bu yana hem aday göstererek hem de bizzat katılarak Kebap ödülleri gecesine desteğini gösteriyor. Başbakanlığa aday olan Jeremy Corbyn, yapmış olduğu konuşmadaki esprileriyle de oldukça dikkat çekti: “Kebapçıların vejetaryen müşterisi olarak umuyorum burada hoş karşılanıyorumdur! Ne zaman bir kebapçıya gitsem iyi bir falafelin lezzetine doyamıyorum.”

 

Gıda Sektörüne Hizmet Veren En Presjitli Firmalar

 

İngiltere’nin en büyük online yemek sipariş sitesi olan Just Eat’in yanısıra Holland Bazaar, Paragon, Kervan Sofrası, Cobra biraları, Big K, United Paper Products, Ersan and Co gibi firmaların sponsorluğunda gerçekleştirilen geceye İşçi Partisi’nin Londra Belediye Başkanı Adayı Sadiq Khan, 150 dolayında İngiliz milletvekili ile çok sayıda Lordlar Kamarası üyesi, belediye başkanları ve meclis üyeleri de katıldı. 

 

İşçi Partisi’nin Londra Belediye Başkanı Adayı Sadiq Khan

 

CEFTUS Direktörü İbrahim Doğuş ve Haringey Belediye Başkan Yardımcısı Ali Gül Özbek

 

Toplam 16 kategoride seçilen ‘en iyi işletmelerin’ ödüllerini aldığı geceye BBC, Telegraph, Guardian, Daily Mirror, Sun, Times ve Evening Standard gibi İngiliz medyasından gazeteciler ve televizyoncular da yoğun ilgi gösterdi. 

Ödüller aralarında işadamları, milletvekilleri ve sektör temsilcilerinin bulunduğu 15 jüri üyesi tarafından birçok farklı kriter değerlendirilerek belirlendi. 

 

Kebab Sektörü İngiltere Ekonomisinin Dinamiklerinden Oldu

 

Brüksel’deki terör saldırısı başta olmak üzere, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Paris terör saldırılarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan gecede açılış konuşmasını yapan CEFTUS Direktörü İbrahim Doğuş, ödüllerle İngiltere ekonomisinin en dinamik unsurlarından birisi haline gelen kebap sektörüne prestij kazandırmak ve sektördeki standarların yükselmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Konuşmasında Avrupa Birliği tartışmalarına ilişkin mesajlar da veren Doğuş “Çoğunluğu farklı etnik kökenlerden gelen kebap işletmecileri, göçmenlerin ülke ekonomisinde istihdam katkısı sağlayan iş alanları yaratmasının en çarpıcı örneklerinden birisidir” dedi. 

Yıllık cirosu 2.2 milyar sterline ulaşan kebap sektörü, İngiltere’nın en popüler yiyeceklerinden biri haline gelirken, İngiltere’de ilk kez 1966 yılında piyasaya giren döner kebap ise halen Fish & Chips’lerden restoranlara kadar 20 bin dolayında işletmede tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Ülke genelinde her gün 1 milyon 300 bin porsiyon döner/kebab tüketildiği tahmin ediliyor.

 

İşte Bu Yılın Kazananlar Listesi 

 

Sektöre katkılarından dolayı Jüri özel ödülü alan Gürsel Aksu'ya ödülünü Cobra Biraları Yöneticisi Lord Karan Bilimoria verdi.

 

 

Alton and Co En iyi Şef ödülü: Önder Şahan

 

Big K- Kebab Sektörüne katkı ödülü: Ace 4 Kebabs, Total Shopfitting Solutions Ltd

 

Just Eat Best Delivery İşletmesi ödülü: Curipza Take Away

 

Bulldog Enerji İçecekleri Londra’da en iyi Takeaway Ödülü: The Best Turkish Kebab

 

Paragon Quality Foods - Londra dışında En İyi Kebap restoranı ödülü: Mevan Restaurant, ikincilik ise The Turkish Meze Grill

 

 

Holland Bazaar - En İyi yeni açılan Kebap İşletmesi Ödülü: Mez-opotamia Restaurant 

 

 

Londra dışında en Takeaway ödülü: Food Stop Takeaway

 

Müşteri Memnuniyeti Ödülü: Istanbul Finchley Restaurant

 

En ekonomik Restaurant: Şelale Restaurant, ikincilik ise Meze Mangal in Bushey Heath 

 

Fine Dining: Sheesh Chigwell

 

Kuzey ve Batı Londra’da En iyi Kebap Restaurant: Durum Restaurant

 

 

Güney Londra’da en iyi Kebap Restaurantı: -Turkuaz Restaurant - Cappadocia in Kingston

 

 

Kuzey İrlanda’da en iyi Kebap restaunratı: The Sphinx

 

Galler’de En İyi Kebap Restaurantı: Pizza Choice 

 

İskoçya’da En İyi Kebap Restaurantı: Nawroz Restaurant

 

En İyi Genç Şef: Ali Ekber Doymaz

 

 

Sevan Leisure Holdings Direktörü Rez Halil ve Altan Co Yöneticisi Altan Kemal

 

Avrupa Madya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Vatan Öz, Print Gallery Yöneticisi Cemil Gönül, Tarshish Restaurant İşletmecileri Can Topcu ve Baran Yavuz

 

Holland Bazaar Yöneticisi Ali Matur, United Paper Products Yöneticisi Kemal Göldaş, HP Edmonton Mot Centre Yöneticisi Hasan Şenpulut

 

United Paper Products Yöneticisi Kemal Göldaş, Avrupalı Kürt İşverenler Birliği'nden Kemal Has, HP Edmonton Mot Centre Yöneticisi Hasan Şenpulut

 

Holland Bazaar Yöneticileri Ali Matur, Mert Uçar ve Cem Matur, United Paper Products Yöneticisi Kemal Göldaş 

Çalışanlar tazminatlarını yakmadan nasıl istifa edebilir

Kıdem tazminatı fonuyla çalışanlar tazminatlarını alarak istifa etme hakkına sahip olacak

BIST 100 bir rekor daha kırdı

Borsa İstanbul dünkü rekorunun ardından bugünde bir rekora daha imza attı

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 25 Nisan 2017

Referandumdan sonra düşüşe geçen dolar ve euro, Fransa'daki seçimlerin ardından düşüşünü sürdürüyor