Ana Sayfa | EKONOMİ

AB Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog İş Dünyası Zirvesi

AB Türkiye

Avrupa iş dünyası temsil örgütlerinin katılımıyla gerçekleşen AB – Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog İş Dünyası Zirvesi 25 Nisan’da İstanbul’da düzenlendi. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Katainen yaptığı konuşmada Türkiye’nin kriterleri yerine getirmesi halinde AB'ye üye olacağını söyledi. İşte TÜSİAD AB Temsilciliği Haftalık Bülteni

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, 23 Nisan'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü ve Gaziantep’teki Suriyeli sığınmacıların barındığı kampları ziyaret etti.

21 Nisan Perşembe günü Lüksemburg’da AB ülkeleri Adalet ve İçişleri Bakanlarının bir araya geldiği toplantıda göç alanında AB – Türkiye anlaşması görüşüldü; toplantı karar metnine üye ülkelerin sığınmacıların AB ülkelerine yerleştirilmelerine yönelik somut taahhütleri ile ilgili bir karar yansımadı.

18 Mart’ta üzerinde anlaşma sağlanan ve göç alanında AB – Türkiye Ortak Eylem Planı’na ek tedbirlerin belirlendiği AB – Türkiye Bildirisi’nin uygulamasına ilişkin AB Komisyonu Raporu 20 Nisan’da yayımlandı. Raporda AB – Türkiye Bildirisi'nin sonuç vermeye başladığı ve 18 Mart’tan bu yana yasadışı yollarla Türkiye’den Yunanistan’a geçme girişiminde bulunan göçmen veya sığınmacı sayısında önemli bir düşüş görüldüğü belirtiliyor.

AB – Türkiye Bildirisi çerçevesinde Suriyeli sığınmacıların koşullarının iyileştirilmesi için Türkiye’ye sağlanacak AB mali desteğinin aktarımının hızlandırılması kararına yönelik ilk adım 19 Nisan Salı günü atıldı ve AB Komisyonu, Türkiye Sığınmacı Fonu kapsamında Yunanistan’dan Türkiye’ye ulaşan göçmenlerin gıda, sağlık ve barınma ihtiyaçlarına destek amacıyla 60 milyon €’luk yardım aktarılmasına karar verdi. Bu tutara ek 50 milyon € ise Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacıların acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere insani yardım olarak iletilecek.

AB – Türkiye Bildirisi’nin uygulamasına ilişkin AB Komisyonu Raporu’nda vize serbestleştirilmesi sürecinde ilerlemenin değerlendirileceği ve son rapor olması hedeflenen AB Komisyonu raporunun 4 Mayıs’ta yayımlanacağı açıklandı.

Alman “Die Welt” gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde AB kurumlarının Türkiye ile olası bir vize serbestleştirilmesi kararına “askıya alma” maddesi eklemesinin söz konusu olabileceği aktarılıyor.

AB Komisyonu, Ukrayna vatandaşlarının Schengen Alanı’na vizesiz seyahatine ilişkin önerisini AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na sundu.

AB ve 28 AB üyesi ülke Paris İklim Anlaşması’nı 22 Nisan’da New York’ta düzenlenen törende imzaladı. New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde yapılan törende anlaşmayı Türkiye dahil olmak üzere 175 ülke imzaladı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Clynav olarak adlandırılan DNA aşısının somon alphavirus subtype 3’ün somon balıklarında neden olduğu pankreas hastalığının (SPD) önlenmesinde kullanılmasına izin verdi.


Doların yükselişini muhtarlar böyle protesto etti

Adıyaman'da Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş ve üye muhtarlar doların yükselişini burnunu silerek protesto etti.

Bakan Ağbal 2017'da hiçbir asgari ücretlinin geliri vergi nedeniyle düşmeyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin 2017 yılında vergiler nedeniyle bin 404 liranın altına düşmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Türkiye ekonomisine karşı negatif bir durum yok

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türk ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.