Ana Sayfa | EKONOMİ

Türkiye Turizmi gelmiş geçmiş en kötü dibi gördü

turk rus antalya

Antalya'nın hemen dışında Kemer'de dört yıldızlı Garden Resort Bergamot Oteli normalde yılın bu zamanında yüzde 70 dolu oluyor. Ama 233 odanın sadece 25 tanesi tutulmuş. Bir zamanlar Rusların sıklıkla gittiği Belek'te iş yerleri iflas ediyor. Pegas isimli bir tur operatörü Ruslarla dolu 19 uçağı her gün Antalya'ya taşırken bugün filoyu bırakmak ve 3 bin personeli işten çıkarmak zorunda kalmış.

Havuzda oynayan bir grup İngiliz turist istediği kadar bağırabilir çünkü görünürde rahatsız edebilecekleri başka kimse yok. Antalya'nın hemen dışında Kemer'de dört yıldızlı Garden Resort Bergamot Oteli normalde yılın bu zamanında yüzde 70 dolu oluyor. Ama 233 odanın sadece 25 tanesi tutulmuş. Otelin sahibi Süha Şen "Personelimizi 80 kişiden 50'ye indirdik ve fiyatlarımız da üçte bir düştü. Eğer önümüzdeki sene de böyle devam ederse oteli kapatmak zorunda kalabiliriz" diyor. Turizmde kayıp 2 ayda 168 milyon $ Türkiye'ye gelen Turist sayısı Mart'ta %12,8 azaldı. Times: Türkiye'de turizmdeki düşüşe karşı 'Helal turizm'

 

Havuzun kenarında güneşlenen az sayıda misafir otelde çok uygun fiyata konakladıklarını söylüyor. İngiltere'nin Kuzey Galler bölgesinden gelen Diane Roberts "Her şey dahil bir hafta için iki kişi 630 euro ödedik. En ucuz fiyatlar şu anda Türkiye'de, bunu tahmin etmiyorduk ama insanlar buraya gelmekten korkuyor" diyor. Bu hem Antalya hem de Türkiye'nin geneli için geçerli: Türk turizmi kriz yaşıyor. 2014 yılında 37 milyon ziyaretçiyi ağırlayan dünyadaki en popüler altıncı turist destinasyonu olan Türkiye, bu sene turizm sektöründe yüzde 40'lık bir düşüş bekliyor.

 

Bu azalmanın başında Rus pazarı geliyor. Türkiye'yi ziyaret eden dört buçuk milyon Rus turistin yüzde 95'i artık ülkeye gelmiyor.

Bunun tetikleyen ise Türkiye'nin geçen Kasım ayında hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus jetini düşürmesi ve ardından iki ülke arasında başlayan diplomatik krizdi.

Kremlin, Rus tur şirketlerinin Türkiye'ye paket satışlarını yasakladı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ruslara başka yerlerde tatil yapmaları çağrısında bulundu.

Bunun üstüne Türkiye'de son bir yılda yapılan bir dizi bombalı saldırı da diğer turistleri korkuttu. Geçen yaz PKK şiddeti ve bombalı saldırılar yeniden başladı. IŞİD hem ülke çapında hem de İstanbul'da turistik yerleri hedef alan saldırılar düzenledi.

Türkiye'ye giden İngiliz ve Alman turistlerin oranında üçte bir düşüş yaşandı.

Batı'yı yerden yere vuran, muhalifleri dava eden ve doğum kontrolünü 'vatan hainliği' olarak niteleyen bir cumhurbaşkanıyla birlikte siyasi istikrarsızlık da pek fayda sağlamadı.

Yaşanan kriz sadece istihdamın yüzde 8'ini oluşturan turizm personelini değil, yabancı turistlerin alışverişine bağımlı esnafı da etkilemiş durumda.

Antalya'nın merkezinde esnaf dükkanların önünde boş boş oturarak müşteri bekliyor ama gelen giden yok.

 

Kuyumculuk yapan İstiklâl Sevuk durumdan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tutuyor.

Parlak renkte begonviller taş halı ve deri eşya satan mağazaların üstünü örtüyor. Ama sokaklar sessiz.

İstiklâl Sevuk kuyumcu dükkanını 30 yıldır işletiyor ama durum hiç bu kadar kötü olmamış.

Sevuk "Evet büyük şehirlerde terör saldırıları oluyor ama bizim en büyük sorunumuz hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan. Komşularımızla barışı sürdürmüyor ve ülkenin imajına zarar veriyor. Artık bir hükümetimiz yok. Her şeyi yapan tek bir adam var. Bunun sorumlusu Erdoğan'dır" diyor.

Bir zamanlar Rusların sıklıkla gittiği Belek'te iş yerleri iflas ediyor. Pegas isimli bir tur operatörü Ruslarla dolu 19 uçağı her gün Antalya'ya taşırken bugün filoyu bırakmak ve 3 bin personeli işten çıkarmak zorunda kalmış.

 

 

Erdoğan'dan iş adamlarına çağrı Yastıklarınız altındakileri çıkarın

TÜMSİAD kurulunda konuşan iş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımları büyütmeleri gerektiğini belirtti

28 Nisan 2017 altın kaç liradan satılıyor

Gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın kaç liradan satılıyor? 28 Nisan 2017 tarihinde altın kaç lira oldu? Detaylar haberimizde

Dolar ve euro fiyatlarında son durum 28 Nisan 2017

Son 4 ayın en düşük seviyesini gören dolar, düşüşünü sürdürürken; euro yükselişe geçti