Ana Sayfa | EKONOMİ

İngiltere'de büyük şirket patronları, yılda 7 milyon dolardan fazla kazanıyor

para

High Pay Center isimli düşünce kuruluşunun hazırladığı bir rapora göre Londra borsasında FTSE 100 endeksindeki en büyük 100 şirketin üst düzey yöneticilerinin maaşları yılda ortalama yaklaşık 5 buçuk milyon sterlin yani yaklaşık 7 milyon 150 bin dolar.

İngiltere'nin en büyük şirketlerinin patronlarının ortalama yıllık kazancının 7 milyon dolardan fazla olduğu ortaya çıktı. High Pay Center isimli düşünce kuruluşunun hazırladığı bir rapora göre Londra borsasında FTSE 100 endeksindeki en büyük 100 şirketin üst düzey yöneticilerinin maaşları yılda ortalama yaklaşık 5 buçuk milyon sterlin yani yaklaşık 7 milyon 150 bin dolar.

Söz konusu şirketlerin yöneticilerinin yıllık geliri 2015'te yüzde 10 arttı. Patronların medyan ücretleri 5 milyon doları aştı. Bu da İngiltere'de ortalama bir çalışanın yıllık 36 bin dolarlık gelirinin yaklaşık 144 katı. Araştırma, İngiltere'nin yeni başbakanı Theresa May'in, şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin yüksek maaşları ile ilgili olarak harekete geçeceğini söylemesinden birkaç hafta sonra kamuoyuna açıklandı.

Başbakan May, hissedarların yöneticilerin maaşlarına yönelik oylarının sınırlı olması gerektiğini söylemişti. May daha önce de, şirketlerin çalışanlarına ödedikleri ücretle patronlarına ödenen ücret arasında "mantıksız, sağlıksız ve giderek büyüyen bir uçurum" olduğunu belirtmişti.

Düşünce kuruluşu High Pay Center'ın direktörü Stefan Stern, raporun 100 büyük şirkette maaş paketlerinin "sınırı olmadığını" gösterdiğini ve başbakanın bu sistemde reforma gidilmesi niyetinden memmnuniyet duyduklarını vurguladı.

Stern "Başbakanın özellikle iki ana önerisini destekliyoruz. Şirketler üst düzey yönetici ile ortalama işçinin maaşı arasındaki oranı yayınlamak zorunda olmalı ve şirketteki sıradan işçiye yönetici maaşları konusundaki tartışmalarda söz hakkı verilmeli" dedi.

Çalışanların geçen yıl maaşlarında yüzde 2 artış aldıklarını söyleyen Stern, ancak son 10 yılda maaş zamlarının pek çok insan için "ilham verici olmadığını" söyledi.

 

 

'Yıllık maaşı 91 milyon dolar'

 

 

İngiltere'de son aylarda şirketlerin yönetim kurullarında bazı hissedarlar üst düzey yönetici maaşlarına isyan etmişti. Nisan ayında BP petrol şirketinin yatırımcıları, üst düzey yönetici Bob Dudley'ye 18 milyon 200 bin dolar yıllık maaş paketi verilmesine karşı çıkmıştı. High Pay Center'ın raporu ise büyük şirketlerde maaşlardaki artışın özellikle küçük bir grup yönetici için yüksek olduğunu da ortaya koydu.

Örneğin, reklam şirketi WPP'nin başındaki Sir Martin Sorrell'in yıllık maaşı 91 milyon dolardan fazla. Sorrell geçmişte, WPP'nin dünyadaki en büyük reklam grubu olarak maaşının şirketin performansını yansıttığını iddia etmiş ve kendi ücret paketini savunmuştu. Berkeley Group'tan Tony Pidgley ve Reckitt Benckiser'dan Rakesh Kapoor da yılda 30 milyon dolardan fazla kazanan yöneticilerden.

En yüksek maaşı alan 10 kişinin içinde kadın yönetici yok. Üst düzey yöneticiler kendi çalışanlarının ortalama 129 katı daha fazla ücret alıyor.

BBC Türkçe

Fransa'da seçim sonuçlarının ardından dolar rekor kırdı

Fransa seçimleri ilk turunun sonuçlarının belli olmasının ardından güne düşüşle başlayan dolar/TL, 3,5885’e kadar gerileyerek 5.5 ayın en düşük seviyesine geldi

Borajet seferlerine ara veriyor

Borajet maddi koşullarının zorlaşmasının ardından seferlerine ara verme kararı aldı. Müşterilerinin mağduriyet yaşamaması içinse THY ile görüştü

Dolar TL haftaya nasıl başladı 24 Nisan 2017

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından dolar fiyatları 3,60'ın altına düştü