Ana Sayfa | EKONOMİ

TBMM'de 99 çuval altın tartışması


Hazine Müsteşarlığı "TBMM’de 99 Çuval Altın Tartışması” na açıklık getirerek, bu varlıkların Hazine Müsteşarlığına ait olmadığı bildirildi.

Müsteşarlıktan yapılan açıklamada, önceki gün TBMM Plan ve Bütçe  Komisyonunda gündeme gelen ve bazı basın organlarında yer alan  "TBMM’de 99 Çuval  Altın Tartışması” başlıklı haberlere açıklık getirildi. Savcılık ve mahkeme kararları ya da başka kanallardan Maliye  Bakanlığına bağlı saymanlık ve mal müdürlüklerine intikal ettirilen altın, gümüş,  pırlanta gibi kıymetli taş ve madenler, kıymetli ve antika niteliğindeki  eşyaların değer tespiti yapılmış olarak devletin muhasebe kayıtlarına işlendikten  sonra fiziki olarak kapalı ve mühürlü torbalar içerisinde darphane ve Damga  Matbaası Muhasebe Birimine teslim edildiğine dikkati çekilen açıklamada, bu  birimin İstanbul Defterdarlığına bağlı bir saymanlık olarak faaliyet gösterdiği  belirtildi. Söz konusu menkul varlıkların Maliye Bakanlığı İstanbul  Defterdarlığına bağlı bir saymanlığın tasarrufunda olduğu aktarılan açıklamada,  bu menkul varlıkların değeri muhasebe kayıtlarına alındığı tarihte belirlenen  değerler olduğu, bunun değerlendirilmesi ya da değerlerinin güncellenmesinin de   Maliye Bakanlığına ait olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile  Maliye Bakanlığı İstanbul Defterdarlığı Darphane ve Damga Matbaası Muhasebe  Birimi aynı binada hizmet vermekte olduğundan söz konusu menkul varlıkların  muhafazası kayıtlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Hesap kodu itibariyle  söz konusu menkul varlıklar Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliği gereği 217  numaralı  'Menkul Varlıklar' hesabında izlenmektedir. Diğer taraftan 1 Ocak 2015 tarihine kadar tüm gelirler Maliye  Bakanlığı kurumsal kodu ile hesaplara alınırken, bu tarihten sonra kurumsal  kodlar gelirin elde edildiği kuruma göre belirlenmeye başlanmış, 217 numaralı  Menkul Varlıklar Hesabı çalıştırılırken kurumsal kod olarak Hazine'nin kurumsal  kodu kullanılmaya başlanılmıştır. Ancak kurumsal kodun kullanılmış olması da söz  konusu menkul varlıkların Hazine Müsteşarlığına ait olduğu anlamına  gelmemektedir."


BM kararı verdi Kuzey Kore'nin Türkiye'de mal varlığı durdulacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Kuzey Kore'nin Türkiye'de bulunan mali fonları, diğer mali varlıkları ve ekonomik kaynakları, ilgili yasal uygulamalar çerçevesinde derhal donduracağını belirtti.

O ülkede çıkan bozuk et skandalı ülkenin et ihracatını dibe vurdu

Bozuk et skandalıyla sarsılan Brezilya'da 60 milyon dolarlık et ihracatının 74 bin dolara düştüğü ortaya çıktı.

GDO'lu ekmek tartışmasına Bakan Çelik son noktayı koydu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmekte GDO'lu soya olduğu iddialarına karşılık açıklama yaptı