Ana Sayfa | EKONOMİ

TBMM'de 99 çuval altın tartışması


Hazine Müsteşarlığı "TBMM’de 99 Çuval Altın Tartışması” na açıklık getirerek, bu varlıkların Hazine Müsteşarlığına ait olmadığı bildirildi.

Müsteşarlıktan yapılan açıklamada, önceki gün TBMM Plan ve Bütçe  Komisyonunda gündeme gelen ve bazı basın organlarında yer alan  "TBMM’de 99 Çuval  Altın Tartışması” başlıklı haberlere açıklık getirildi. Savcılık ve mahkeme kararları ya da başka kanallardan Maliye  Bakanlığına bağlı saymanlık ve mal müdürlüklerine intikal ettirilen altın, gümüş,  pırlanta gibi kıymetli taş ve madenler, kıymetli ve antika niteliğindeki  eşyaların değer tespiti yapılmış olarak devletin muhasebe kayıtlarına işlendikten  sonra fiziki olarak kapalı ve mühürlü torbalar içerisinde darphane ve Damga  Matbaası Muhasebe Birimine teslim edildiğine dikkati çekilen açıklamada, bu  birimin İstanbul Defterdarlığına bağlı bir saymanlık olarak faaliyet gösterdiği  belirtildi. Söz konusu menkul varlıkların Maliye Bakanlığı İstanbul  Defterdarlığına bağlı bir saymanlığın tasarrufunda olduğu aktarılan açıklamada,  bu menkul varlıkların değeri muhasebe kayıtlarına alındığı tarihte belirlenen  değerler olduğu, bunun değerlendirilmesi ya da değerlerinin güncellenmesinin de   Maliye Bakanlığına ait olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile  Maliye Bakanlığı İstanbul Defterdarlığı Darphane ve Damga Matbaası Muhasebe  Birimi aynı binada hizmet vermekte olduğundan söz konusu menkul varlıkların  muhafazası kayıtlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Hesap kodu itibariyle  söz konusu menkul varlıklar Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliği gereği 217  numaralı  'Menkul Varlıklar' hesabında izlenmektedir. Diğer taraftan 1 Ocak 2015 tarihine kadar tüm gelirler Maliye  Bakanlığı kurumsal kodu ile hesaplara alınırken, bu tarihten sonra kurumsal  kodlar gelirin elde edildiği kuruma göre belirlenmeye başlanmış, 217 numaralı  Menkul Varlıklar Hesabı çalıştırılırken kurumsal kod olarak Hazine'nin kurumsal  kodu kullanılmaya başlanılmıştır. Ancak kurumsal kodun kullanılmış olması da söz  konusu menkul varlıkların Hazine Müsteşarlığına ait olduğu anlamına  gelmemektedir."


Bakan Ağbal 2017'da hiçbir asgari ücretlinin geliri vergi nedeniyle düşmeyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin 2017 yılında vergiler nedeniyle bin 404 liranın altına düşmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Türkiye ekonomisine karşı negatif bir durum yok

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türk ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin tüm dış borcu 1 yıl içinde ödenecek

Türkiye'de kamu ve özel sektörün dış borcunun 163.3 milyara ulaştığını belirten Merkez Bankası, tüm dış borçların ödeneceğini açıkladı.