Ana Sayfa | EKONOMİ

Altın fiyatlarında son durum, 22 Kasım 2016


Altın yükselmeye devam ediyor. Haftayı 215 lira ile kapatan çeyrek altın yeni haftaya 217 lira ile başladı.

Çeyrek altın fiyatları altın yatırımcısı tarafından dikkatle takip ediliyor. Altın fiyatlarının artması ile birlikte yükselişe geçen çeyrek altın fiyatları ve gram altın fiyatları şuan Kapalıçarşı'da en çok tüketilen ürünler arasında yer alıyor. Altın fiyatları 131 lira ile haftayı kapatmış ve çeyrek altın fiyatları 215 lira civarına yükselmişti. Piyasaların açılması ile birlikte haftanın yeni fiyatları merakla bekleniyor. İşte altın fiyatlarında son durum ve çeyrek altın fiyatlarıAltın fiyatları haftaya yükselişle başladı. Altının gram fiyatı, dolar kurundaki yükselişin etkisiyle yüzde 1 artarak 132,3 liradan alıcı buluyor.Haftaya yükselişle başlayan altının gram fiyatı saat 11.00 itibarıyla 132,3 lira seviyelerinde dengelenirken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 217 lira, Cumhuriyet altını 885 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise yüzde 0,6 artışla 1.214 dolardan işlem görüyor.ABD Merkez Bankası'nın (Fed) aralık ayında faiz artırım beklentisinin güçlendiğini ve bu durumun altın fiyatlarını baskı altında bıraktığını belirterek, "Geçen haftayı satış baskısında tamamlayan altının ons fiyatına bu hafta tepki alımları gelebilir. Yükselişlerin kalıcı olabilmesi için doların değer kaybetmesi, altının ons fiyatının 1.230 dolar seviyesinin üzerinde kapanışlar gerçekleştirmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta altın fiyatları nasıldı?

Altının gramı 131 liranın üzerinde..  Altının gram fiyatı, dolar kurundaki artışın etkisiyle 131,5 liradan alıcı buluyor.Fiyatlar kısa süre sonra güncellenecektir.. Hafta başında yükselişe geçen altının gram fiyatı Cuma saat 11.10 itibarıyla 131,5 lira seviyelerinde dengelenirken, dolar/TL 3,3921'le tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 215 lira, Cumhuriyet altını 880 liradan satılıyor.  Altının ons fiyatı ise ABD tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin etkisiyle yüzde 1 azalışla 1.205 dolardan işlem görüyor.      

AA Finans, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın sunum metninde faiz artışının görece yakın zamanda uygun olacağına karar verdiklerini belirtmesinin ardından doların güçlendiğini aktararak doların küresel piyasalarda değer kazanmaya devam etmesiyle altının ons fiyatındaki yükseliş isteğinin sınırlandığını vurguladı.Doların aşırı değer kazanmasının altının gram fiyatında yükselişlerine neden olduğu, "Altının gram fiyatının 130 lira seviyesinin üzerinde kalmasını sağlayan tek nedenin dolar kuru olduğu görülüyor. Döviz ve altın fiyatlarındaki yükselişlerin yatırımcısına satış fırsatı verdiğini görülüyor.   Bugün altının ons fiyatında 1.205-1.218 dolar ve gram fiyatında 130,2-132,2 lira aralığında işlemler gerçekleştirileceği öngörüsünde bulundu.      Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,38 azalışla 131,20 liradan tamamladı. İstanbul Kapalıçarşı'da, bugün kapanışta çeyrek altın 216,00 lira, Cumhuriyet altını 878,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,38 düşüşle 131,20 liradan işlem gördü.

Çiğ süt yapımı marketlere taşınıyor

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre artık çiğ sütü marketlerde yaparak satabilecek. Bunun için bakanlığa başvura bulunup onay belgesinin alınması gerekiyor

LPG'de yeni vurgun Piknik tüplerinde kullanılan dökme gazlar satılıyor

Araçlarda kullanılan LPG'lerin yerine piknik tüplerinde kullanılan dökme gazlar kullanıldığı ortaya çıktı

Çeyrek altın ne kadar altın fiyatlarında son durum 27 Nisan 2017

Altın dün itibariyle son 4 haftanın en düşük seviyesine geriledi