Ana Sayfa | EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EKK'yı tekrar topluyor


Geçen hafta cuma günü gerçekleştirilen EKK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bu akşam tekrar toplanacak. Saat 19.30'da Baştepe'de gerçekleşecek olan toplantıda, döviz ve faiz oranları değerlendirilecek. Bu toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılması da doların düşüşüne sebep oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu saat 19.30'da Beştepe'de toplayacağı açıklandı.Toplantıda piyasadaki gelişmeler, faiz ve artan döviz fiyatlarının değerlendirileceği öğrenildi. Toplantıda Para politikası çerçevesinde alınabilecek önlemler masaya yatırılacağı belirtiliyor.Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında dün yapılması planlanan toplantı, yoğun program nedeniyle iptal edilmişti.

CUMA GÜNÜ TOPLANTI YAPILMIŞTI

Cuma günü Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan EKK'ye Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ile Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Şakir Ercan Gül ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ katılmıştı.

REFORM KARARI ÇIKMIŞTI

4 saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada, "Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak. Reel sektörün desteklenmesine yönelik adımlar devam edecek. Merkez Bankası fiyat istikrarı için tedbirler alacak" şeklinde açıklama yapılmıştı.Merkez Bankası'nın faizleri görüşeceği Para Politikası Kurulu (PPK), Murat Çetinkaya başkanlığında Perşembe günü toplanacak.

EKONOMİ KOORDİNASYON KURULU KİMLERDEN OLUŞUYOR

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında; Reformların ve Yatırımların Koordinasyonu ve İzlenmesinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ekonomi Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Kalkınma Bakanı, Maliye Bakanı ve ilgili bürokratlardan oluşuyor. Kurula Başbakan ve Cumhurbaşkanı da başkanlık edebiliyor.

Dolar ve euro fiyatlarında son durum 28 Nisan 2017

Son 4 ayın en düşük seviyesini gören dolar, düşüşünü sürdürürken; euro yükselişe geçti

Altın fiyatlarında son durum 28 Nisan 2017

Altın değer kaybetmeye devam ediyor

Çiğ süt yapımı marketlere taşınıyor

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre artık çiğ sütü marketlerde yaparak satabilecek. Bunun için bakanlığa başvura bulunup onay belgesinin alınması gerekiyor