Ana Sayfa | EKONOMİ

Merkez Bankası'nın toplantısından önce doların ateşi yükseldi

dolar

Merkez Bankası'nın yarınki toplantısı öncesinde dolar 3.4161 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu kırdı

Dolar/TL'de ekonomi yönetiminin alacağı kararlar ve Merkez Bankası'nın yarın sonuçlarını açıklayacağı Para Politikası Kurulu toplantısı ana gündem olmaya devam ediyor.

Dolar/TL, güne başladığı 3.3850'li seviyelerden sonra ilerleyen saatlerde 3.37 seviyesinin altını test etmişti. Kur sonrasında yeniden hareketlendi ve 3.4161 seviyesini görerek yeni rekorunu kırdı. Dolar saat 17.33 itibari ile 3.4145 seviyesinden işlem gördü.

MERKEZ BANKASI'NIN NE YAPMASI BEKLENİYOR?

Cuma günü TL'deki sert değer kayıpları ardından ankete katılan 13 ekonomistin altısı sadeleşme adımını tamamlamak adına politika faizinde 25 baz puanlık "teknik" bir artış yapılacağını öngörürken, bugün 09.00 itibarıyla ankete katılan 19 kurumdan 12'si 25 baz puanlık bir artış öngörüyor.

Bankacılar TCMB'nin Perşembe günü atacağı olası adımların piyasalarda önemli bir belirleyici olacağını kurda her iki yönlü sert dalgalanmaların gerçekleşebileceğini düşünüyorlar.

EKK TOPLANTISI İPTAL EDİLMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında geçen hafta Cuma günü toplanan EKK'nın dün yapılması planlanan toplantısı iptal edilmişti. İptal kararı piyasalarda satış baskısı yaratmış TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma trendini kuvvetlendirmişti.

İLK ZİRVE 18 KASIM'DA YAPILMIŞTI

Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında 18 Kasım'da toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK),döviz kurlarındaki hareketliliği ele almıştı.

Cuma günü 16.00'da başlayan ve 4 saat süren Başbakan Yıldırım'ın başkanlığında toplanan EKK Toplantısı'nda ekonominin direncini artıracak reformların hızlandırılacağı, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı için tedbirler alacağı belirtilmişti.

EKONOMİ KURMAYLARI NASIL BİR ROTA ÇİZECEK?

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay:  "18 Kasım tarihinde bir araya gelen ekonomi kurmayları bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan liderliğinde ikinci toplantısını yapacak. 24 Kasım Merkez Bankası toplantısı öncesinde yapılan toplantının ana gündem maddesi piyasalardaki aşırı dalgalanmaya Merkez'in vermesi gereken reaksiyon olarak görülüyor. Toplantı öncesinde gelen açıklamalara bakılırsa, TCMB'nin piyasalara sert bir mesaj gönderme ihtimali zayıf. Piyasada yaygın bekleyiş politika faizinde 25 baz puanlık bir faiz artırımı iken 50 baz puanlık bir artış sürpriz fiyatlamalara yol açabilir. Merkez'in faiz silahını kullanmadan döviz ihaleleri ile kurdaki yükselişin önüne geçmesi ise pek mümkün görünmüyor. Dışarıda 102,00 seviyesine yaklaşan Dolar (DXY) endeksi ve yükselen tahvil faiz oranları da içeride Merkez'in işini zorlaştırıyor. Bu çerçevede Türk lirası'nın değer kaybının sürmesi beklenebilir. Paritede 3,40 üzerine yerleşilmesi ile yeni hedef 3,45 seviyesi olarak görünüyor."

Altın son 4 haftanın en düşük seviyesinde

Altın fiyatları son dönemlerde yüzde 0,7 değer kaybetti

Merkez Bankası kritik faiz krarını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun kritik faiz kararına göre politika faizinde değişikliğe gitmediği görüldü

Merkez Bankası kararını açıkladı Dolar ve euro düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın kritik faiz kararının ardından dolar 3,59'dan 3,56 seviyelerine geriledi