Ana Sayfa | EKONOMİ

Konutta kredi faiz oranlarının düştü, ipotekli satışlar arttı


TÜİK'in verilerine göre geçen yıl satılan konut sayısı geçen yıla göre yüzde 25,1 arttı. Bunun nedeninin ise faiz oranlarının düşmesi olduğu söyleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı konut satış istatistiklerine göre, ülke genelinde ekimde satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 19,6, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 25,1 artarak 130 bin 274 oldu.  Ülke genelinde ipotekli konut satışları ise ekimde, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,8 artarak 48 bin 110'a yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı da yüzde 36,9 olarak gerçekleşti. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, ekimde konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25, ipotekli satışların ise yüzde 72 artmasında, faizlerin düşmesiyle kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e yükselmesinin etkili olduğunu belirtti.

"Hükümet, artık ekonomik olaylarda daha aktif rol alıyor"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut kredi faiz oranlarının Ziraat Bankası'nın başı çekmesiyle ağustos ayının ortalarından itibaren düşmeye başladığını belirterek, daha sonra eylül ayında alınan kararla konutta kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarıldığını hatırlattı. Durbakayım, "Hem faiz oranlarının düşmesi hem de konutta kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılması özelde ipotekli satışları genelde ise toplam satışı ciddi şekilde artırdı. Para reel piyasaya aktı. Sonuçta inşaat sektöründe 2 milyon kişi çalışıyor ve bu sektör 200 alt sektörü etkiliyor. Artış, bu açıdan önemli. " dedi. Bu gelişmelerin uzun vadeli konut almak isteyen vatandaşları harekete geçirdiğini dile getiren Durbakayım, vatandaşların siyasi istikrarın ekonomik istikrara da yansıyacağına düşündüğünü kaydetti. Durbakayım, "Hükümetin ekonomik olaylarda daha aktif olduğu görülüyor. Önümüze çıkacak herhangi bir olayda daha aktif reaksiyon gösterileceğini vatandaşlarımız biliyorlar." diye konuştu.

"Bekleyen alımlar harekete geçti"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Türkiye'de ev almak isteyen ve bu konuda ihtiyacı olan ciddi bir kesim olduğunu belirterek, faizlerin düşmesinin bu kesimi harekete geçirdiğini söyledi. Demir, "Biz, her zaman söylüyoruz; 'Faizler düşmeli. Bu faiz oranı reel ekonomik göstergeleri yansıtmıyor. Enflasyon oranının iki katı faiz olmaz' diye. Nihayet Sayın Cumhurbaşkanımızın da çağrısıyla bu faiz indirimleri ağustosta başlamıştı. Vatandaşlarımız da erteledikleri alım tercihlerinde harekete geçtiler." diye konuştu.Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, açıklanan satış rakamlarında düzenlenen kampanyaların sektöre ve ekonomiye bıraktığı olumlu izlerin de görüldüğünü belirterek, yerli yatırımcı açısından dolar kurundaki artışla talepte hafif bir yavaşlama yaşansa da bu durumun yabancıların sektöre olan ilgisini artırdığını söyledi. Sadece kendilerinin satış ofislerinde son 2 aylık dönemde 300 milyon liralık satış gerçekleştirildiğini dile getiren Uyan, yatırımcıların durumun farkında olduğunu bildirdi. Uyan, "Türk gayrimenkul piyasalarını takip eden yabancılar kurdaki doygunluğu da görerek bu fırsatı kaçırmadılar." dedi.

28 Nisan 2017 altın kaç liradan satılıyor

Gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın kaç liradan satılıyor? 28 Nisan 2017 tarihinde altın kaç lira oldu? Detaylar haberimizde

Dolar ve euro fiyatlarında son durum 28 Nisan 2017

Son 4 ayın en düşük seviyesini gören dolar, düşüşünü sürdürürken; euro yükselişe geçti

Altın fiyatlarında son durum 28 Nisan 2017

Altın değer kaybetmeye devam ediyor