Ana Sayfa | EKONOMİ

Zamların protesto edildiği o ülkede 6 kişi hayatını kaybetti


Meksika'da benzin fiyatlarına yapılan yüzde 20'lik zam nedeniyle ülke genelinde devam eden protestolar nedeniyle 500 kişi gözaltına alırken, 1'i polis 6 kişi de hayatını kaybetti.

BBC'nin haberine göre, ülkenin birçok kentinde devam eden protesto  gösterileri ve yağmalama olaylarında şu ana kadar biri polis memuru 6 kişi  hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.Olaylarda en az bin 500 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.Polis kaynakları, Veracruz ve Monterrey gibi büyük kentlerde, binlerce  göstericinin güvenlik güçleriyle çatıştığını ve çevredeki market, petrol  istasyonu ve araçlara zarar verdiğini kaydetti.Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, açıklamasında, sükunet  çağrısı yaparak zammın ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik "zor ama gerekli" bir  adım olduğunu belirtmişti. Protestocular, benzin fiyatlarına 1 Ocak'tan itibaren yapılan yüzde  20'lik zammın geri alınmasını talep ediyor. Meksika'da zammın ardından benzinin litresi 90 sentten satılıyor.  Ülkede günlük asgari ücret 4 dolar civarında.

 

  


Yeni mezunların maaşlarına devletten 702 lira destek

İşsizliği azaltmak ve istihdamı arttırmak amacıyla devlet, yeni bir program uygulamaya sokuyor.

Yellen'ın faiz artırımı açıklamasının ardından dolar yükselişe geçti

FED Başkanı Janet Yellen'ın faiz artırımının 2019 yılına kadar artacağının sinyalini vermesiyle dolar bir anda yükselişe geçti.

Merkez Bankası yıl sonu dolar TL tahminini açıkladı

Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre yıl sonu dolar/TL tahmini 3.8619 olarak belirlendi.