Ana Sayfa | EKONOMİ

Merkez Bankası doların yükselişine böyle müdahale etti


Merkez Bankası, likidite hamlesi ile doların yükselişini durdurdu.

Merkez Bankası günlerdir yükselişi devam eden dolara karşı likidite hamlesi yaptı. Piyasaya 1,5 milyar dolar ek kaynak sağlandı. Merkez Bankası'nın müdahalesinin ardından gün içerisinde 3,78'i gören gören dolar, 3,74'e geriledi.Güne yükselişle başlayan ve 3,7873 ile tarihi zirvesine çıkan dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) açıklaması ile 3,74'ün altına indi.Dolar/TL gün içinde tarihi zirvesini test etse de TCMB'den gelen açıklama ile düşüşe geçti ve 3,7391'e kadar geriledi.

"SAĞLIK FİYAT OLUŞUMLARINA KARŞI TEDBİR ALINACAK"

TCMB tarafından yapılan yazılı açıklamada piyasalarda gözlenen aşırı oynaklığın yakından takip edildiği ve ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.Ayrıca, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak tarihinden itibaren toplam 22 milyar TL'ye düşürülürken, yabancı para zorunlu karşılık oranları da tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirildi. TCMB açıklamasında bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar dolar ilave likidite sağlanmış olacağı kaydedildi.

DOLAR 3,74'E GERİLEDİ

Gün içinde 3,7873 ile tarihi zirvesine çıkan dolar/TL TCMB açıklamasının ardından 3,74'ün altına geriledi ve saat 14.40 itibarıyla 3,7520 seviyelerinden alıcı buluyor. Şu dakikalarda avro/TL 3,9720 seviyesinden, sterlin/TL ise 4,5600 seviyesinden işlem görüyor.Analistler, TCMB açıklamasının ardından döviz kurlarındaki spekülatif yükselişin sınırlandığını belirterek, yurt içinde siyasi gündem, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak verilerin takip edileceğini ifade etti.Teknik açıdan dolar/TL'de 3,7850 seviyesinin direnç konumuna geldiğini aktaran analistler, 3,7250 seviyesinin ise destek olarak öne çıkabileceğini dile getirdi.


PÜİS açıkladı motorin fiyatlarına 7 kuruşluk indirim

Geçen hafta motorinde yapılan 8 kuruşluk indirime bir yenisi daha ekleniyor. PÜİS'in açıklamasına göre motorin için bu geceden itibaren 7 kuruşluk daha indirim yapıldı.

Türkiye'nin kararına Rusya'dan sert tepki görüşme iptal edildi

Türkiye ile Rusya arasında süren ihracat-ithalat trafiği sekteye uğradı. Rusya'nın sebze-meyve konusunda Türkiye'ye koyduğu ambargoya karşılık geldi. Rusya, Türkiye'ye yasakların kaldırılması için göndereceği heyetin görüşmesini iptal etti.

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 24 Mart 2017

Dolar ve Euro son işlem gününde yükselişe geçti