Ana Sayfa | EKONOMİ

Bakan Zeybekci TL normal seyrine dönecektir dedi


Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türk ekonomisi hakkında açıklama yaparak, "Türk lirasının normal seyrine döndüğünü göreceğiz. Biter, bitmemesi için bir neden yok." dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TL'nin dolar karşısında hızla değer kaybetmesine dair yaptığı açıklamada "Merkez Bankası'nın eli kolu bağlı değil, müdahale gücü var. Elinde çok fazla enstrüman var" ifadelerini kullandı.

DÖVİZDEKİ ARTIŞ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, döviz kurundaki artışa ilişkin, "Merkez Bankasının elinde çok fazla enstrüman ve yaklaşım vardır. Genel itibarıyla Merkez Bankasından birilerinin beklediği, yapmasını istedikleri yaklaşım piyasaya döviz satarak müdahale etmesidir. Benim görüşüm bu yanlış bir yaklaşımdır. Daha başka enstrümanlar vardır. Türkiye ekonomik anlamda çok güçlü bir ülkedir. Dünyanın en büyük 16. büyük ekonomisinden bahsediyoruz." dedi.

"TL NORMAL SEYRİNE DÖNECEKTİR"

Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki dönemde bu dalgalanma ve spekülatif hareketlerden ümidin kesilmesiyle tekrar Türk lirasının normal seyrine döndüğünü göreceğiz. (Türk lirasının negatif ayrışması) Biter, bitmemesi için bir neden yok.

"HAREKETLİLİK SPEKÜLATİF"

Türkiye'nin döviz sorumluluklarıyla ilgili yerine getiremeyeceği bir durum yok. Kurun bir risk olmayacağını düşünüyoruz. Piyasadaki hareketlilik spekülatif. 50-60 milyon dolarla işlem yapan kar peşindeki spekülatörler de var."


Konut satışları yüzde 4 oranında atış gösterdi

Türkiye'de 2016 yılında TÜİK'in yaptığı açıklamaya göre, konut satışlarında yüzde 4'lük bir artış gözlendi.

BakanTüfenkci'den el koyulan ithal otomobillerle ilgili flaş açıklama

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,"Araç sahibi ÖTV'nin yüzde 25'ini ödediği anda el koyma kararı kalkacak" dedi.

Bakan Tüfenkci Trampa yöntemi tüm ülkelere uygulanacak dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ithalatta ve ihracatta malın malla takas edilmesi anlamına gelen trampa yöntemini tüm ülkelere yaygınlaştırmak için çalışma başlattıklarını söyledi.