Ana Sayfa | EKONOMİ

Son dakika Fed Başkanı Yellen faiz kararını açıkladı

fed

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen faiz kararını açıkladı

Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı ardından ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen Mart ayı faiz kararını açıkladı. Fed'in faiz artışı beklendiği gibi 25 baz puan olarak gerçekleşti.

FAİZ ARTIRIMI KAÇ KEZ YAPILACAK?

Hem Fed tutanaklarında hem de Yellen’ın Chicago’da yapmış olduğu açıklamalarda faiz artırım sinyalini açıkça vermişti. Piyasalar faizin artacağı yönünde hemfikirdi. Ancak bu noktada devreye 2017’de kaç kez faiz artırımı olabilir sorunu getirdi. Bu sorunun yanıtı da verildi. Fed 2017 yılında 3 kez faiz artırımı kararı aldığını açıkladı. 

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Dolar kuru bugün en düşük 3.7160 ve en yüksek 3.7474 TL’yi gördü. Dolar Fed açıklaması öncesinde 3.7122 civarında seyrederken, 3.70'in altına indi. Ardından yüzde 1,47 değer kaybeden dolar 3.6865 seviyesine kadar geriledi. 

Euro kuru ise gün içinde en düşük 3.9485 ve en yüksek 3.9819 seviyesini gördü. Haftabaşında 4.00 TL'yi aşan euro ise Fed açıklamasından önce 3.9501 seviyesinde seyrederken, euro ise 3,9444'ü gördü. 

 

PÜİS açıkladı motorin fiyatlarına 7 kuruşluk indirim

Geçen hafta motorinde yapılan 8 kuruşluk indirime bir yenisi daha ekleniyor. PÜİS'in açıklamasına göre motorin için bu geceden itibaren 7 kuruşluk daha indirim yapıldı.

Türkiye'nin kararına Rusya'dan sert tepki görüşme iptal edildi

Türkiye ile Rusya arasında süren ihracat-ithalat trafiği sekteye uğradı. Rusya'nın sebze-meyve konusunda Türkiye'ye koyduğu ambargoya karşılık geldi. Rusya, Türkiye'ye yasakların kaldırılması için göndereceği heyetin görüşmesini iptal etti.

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 24 Mart 2017

Dolar ve Euro son işlem gününde yükselişe geçti