Ana Sayfa | EKONOMİ

Altın Fiyatlarındaki Yükselişin Nedeni Ne, Yükseliş Devam Eder Mi

Altın Fiyatları, Altın Daha da Yükselir Mi

Uzmanlar, Çin Merkez Bankası'nın altın alımı yapabileceği yönündeki beklentinin, altın fiyatlarını yükseliş şeklinde desteklediğini belirtiyor

Altın fiyatlarının ABD Merkez Bankası Fed'in azaltıma devam edebileceği beklentileriyle son 16 ayın zirvesine doğru ilerlediğini belirten analistler, özellikle Çin Merkez Bankası'nın altın alım potansiyelinin yükselişe neden olduğu tespitini yaptı. Johns Hopkins Üniversitesi'nden ekonomist Steve Hanke, özellikle gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerindeki türbülans ve Çin Merkez Bankası'nın altın alımı yapabileceği yönündeki beklentinin, altın fiyatlarını yükseliş yönünde desteklediğini vurguladı.

Hanke, altın fiyatlarında yükseliş trendinin değişen ekonomik koşullar nedeniyle mümkün olduğunu belirten Duke Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Campbell R. Harvey ise spot külçe altının ekim ayı sonundan bu yana en yüksek seviye olan 1,339,09 ons/doları görmesinin ardından yükselişin "geçici" olduğunu bildirdi.

Altın fiyatlarındaki yükselişin asıl sebeplerinden birinin gelişmekte olan piyasalardaki birçok önemli ülkede ciddi bir kriz beklentisi olduğunu ifade eden Harvey, "Ben gelişmekte olan ekonomilerdeki karışıklığın sistematik olmadığını, geçici olduğunu düşünüyorum" dedi.

Gelişmekte olan ekonomilerin performanslarının altın fiyatlarını yakından etkilediğini belirten Harvey, şöyle dedi:

"Gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerindeki değer kaybı azaldıkça, altın fiyatları yeniden aşağı yönlü hareketine devam edecektir. Gelişmekte olan ekonomilerde ekonomik büyümenin daha yavaş olması dolayısıyla altın yatırımcısının talebinin de azalmasına neden olacaktır. Bu durum da uzun vadede altın fiyatlarının aşağı yönlü seyrine işaret etmektedir."

Daha önce AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dünya Altın Konseyi'nin Londra merkezi ise altın piyasasında talep görünümüne ilişkin daha olumlu görüşlere sahip olduklarını belirtmiş, Batı'dan Doğu'ya talep kayması olduğunu ve özellikle Hindistan ile Çin'de altın talebinin devam edeceğini açıklamıştı.


PÜİS açıkladı motorin fiyatlarına 7 kuruşluk indirim

Geçen hafta motorinde yapılan 8 kuruşluk indirime bir yenisi daha ekleniyor. PÜİS'in açıklamasına göre motorin için bu geceden itibaren 7 kuruşluk daha indirim yapıldı.

Türkiye'nin kararına Rusya'dan sert tepki görüşme iptal edildi

Türkiye ile Rusya arasında süren ihracat-ithalat trafiği sekteye uğradı. Rusya'nın sebze-meyve konusunda Türkiye'ye koyduğu ambargoya karşılık geldi. Rusya, Türkiye'ye yasakların kaldırılması için göndereceği heyetin görüşmesini iptal etti.

Dolar ve Euro fiyatlarında son durum 24 Mart 2017

Dolar ve Euro son işlem gününde yükselişe geçti