Ana Sayfa | EMLAK

Dolardaki yükseliş konut satışlarına yaradı

konut satışları

Lansmanlarının hız kazandığı bu dönemde yükselişe geçen dolar, konut piyasasını endişelendirmek yerine sevindirdi.

Bu yılın başından bu yana yükseliş eğiliminde olan ve dün 2.73 seviyesini de aşan  dolar, gayrimenkul alacakları harekete geçirdi.  Ellerinde bulunan doları bozdurmaya başlayanlar, piyasaya hareket getirmeye başladı. Özellikle yabancı yatırımcılar bu ortamda avantaj sağladı. Kurdaki artışın konut sektörünün yüksek sezonuna denk gelmesi de lansman döneminde olan projelere fayda sağladı. ABD’li gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker’ın Türkiye Ülke Direktörü Gökhan Taş, sektörün 2015 yılına gayet güzel başladığını belirterek, “Doların bu kadar yükselmesinin olumsuz etkisi olabilir mi diye endişe ettik fakat neredeyse olumlu bir etkiyle karşı karşıyayız. Çünkü doları olanlar bozdurup ev almaya başladılar” dedi.  İNDER Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, piyasada hareket olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Dolar, çıkar iner ama konut fiyatları aşağı inmez. Dolarını bozduran konuta yatırıyorsa, akıllılık ediyor. Seçim öncesi piyasanın hareketli olduğu bir dönemdeyiz. Bu dönemde doların yükselişi konut satışlarına yaradı.”
GYODER Başkanı Aziz Torun, piyasada dolarını bozup gayrimenkul alanları ölçmenin çok mümkün olmadığına vurgu yapsa da, dolar kurunun algı açısından önemli bir gösterge olduğunu söyledi. Torun, “Dolar yükseliyor fiyatlar da yükseliyor diyerek yatırım kararı alanlar olabilir. Kurdaki yükselişin psikolojik olarak itici etkisi vardır. Tüm dünyadaki gelişmekteki olan ülkelerde böyle bir süreç gelişti. Türkiye seçim arifesinde olduğu için daha fazla etkileniyor. Yaz aylarında kurun gerileyerek makul seviyelere ineceğini düşünüyorum” diye konuştu. KONUTDER Başkanı Ömer  Faruk Çelik de dolar kurunun yükseldiği bu dönemde yabancılar için yatırım yapmanın cazip hale geldiğini söyledi. Çelik, yabancıların da toplu satın almalara ağırlık verdiğini vurguladı.


Taksitle ve Anahtar Tesliminde Ödemeyle Ev Sahibi Olun

%15’i peşinat, %15’i 12 ay taksit, geri kalan %70’ini anahtar tesliminde ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz

Karaca Life ile Hem Ev Sahibi Olun Hem de Sağlığınıza Sağlık Katın

Son zamanlarda yatırım merkezi olarak görülen Altınoluk'ta Kazdağları'nın bol oksijeni, Karaca-Life'in sıra dışı konforunda yaşayın.

Adam Kule'den Ramazan ayı bereketi

Dap Yapı Adam Kule projesinde Ramazan ayına özel kampanya hazırladı