Ana Sayfa | EMLAK

Londra'da konut fiyatlarında son durum

ingilteer emlak

Ortalama bir evin fiyatı yaklaşık 460 bin sterlin. Londra’da uzman emlak firmalarından olan N16 Estate Egency’nin sahibi Mehmet İldeş, İngiltere çapında konut fiyatlarına bakıldığında geçen yıla bakıldığında yıllık bazda yüzde 9 artışın kaydedildiği görülüyor ve Londra’daki konut fiyatlarının halen alım gücünün üzerinde seyretmesi dikkati çekiyor diyerek sektörel bir açıklama yaptı.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-İngiltere’nin başkenti Londra’da konut fiyatlarının son yıllarda hızla yükselmesi tüketicinin sınırlarını zorlamaya devam ederken, ülke ekonomisi için de risk oluşturmaya devam ediyor. Avrupa’nın eğitim ve çalışmak için en çok tercih edilen metropolleri arasında yer alan İngiltere’nin başkentinde, konut fiyatlarının son yıllarda hızla artması haftalık ve aylık bazda kiraların da yükselmesine neden oldu. Londra’nın önde gelen finans merkezlerinden Canary Wharf’ta çalışan finans uzmanlarının, ekonomistlerin, doktorların bile yüksek konut fiyatları sebebiyle başkalarıyla ev paylaşması ya da sadece oda kiralaması doğal karşılanıyor.

 

Ortalama bir evin fiyatı yaklaşık 460 bin sterlin

 

Londra’da uzman emlak firmalarından olan N16 Estate Egency’nin sahibi Mehmet İldeş, Avrupa Gazetesi’ne şunları söyledi: 

 

“İngiltere çapında konut fiyatlarına bakıldığında bu yılın ekim ayında yıllık bazda yüzde 9 artışın kaydedildiği görülüyor. Daha önceki aylara kıyasla fiyatların artış hızı biraz azalmış olsa da Londra’daki konut fiyatlarının halen alım gücünün üzerinde seyretmesi dikkati çekiyor. İngiltere’de inşaat ve konut sektörüne ilişkin araştırmalar yapan ve ülkenin en büyük mortgage kredisi sağlayıcılarından Nationwide verilerine göre, eylül ayı itibariyle yıllık bazda yüzde 9,4 olan konut fiyat artışı, ekim ayında yüzde 9'a geriledi.” 

  

Mehmet İldeş

  

Londra’da uzman emlak firmalarından olan N16 Estate Egency’nin sahibi Mehmet İldeş, açıklamalarına şöye devam etti: 

 

“İngiltere’de ekim ayında aylık bazda konut fiyatları bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5 oranında artış kaydederken, İngiltere’de ortalama bir konut fiyatı yaklaşık 189 bin 333 sterline yükselmişti. Yıllık bazda ise Londra’da ortalama bir konutun fiyatı geçen yılın ekim ayına kıyasla yüzde 18,4 artarak 460,521 sterline ulaşmıştı. Öte yandan 2015 yılı için Londra’daki konut piyasasına ilişkin tahminler önceki senelere oranla daha ılımlı. Royal Institution of Chartered Surveyors’ın (RICS) 2015 yılı tahminine göre Londra’nın konut fiyatlarında artış görülmezken, İngiltere genelinde ortalama yüzde 3 yükseliş olacak. Fakat Londra’da konut fiyatlarının geleceğine yönelik farklı beklentileri olan kuruluşlar da var. Londra’da emlak piyasasınında yaptığımız araştırmalara göre Londra’daki emlak fiyatlarının 2019 yılına kadar ortalama yüzde 29,4 artış kaydetmesi bekleniyor.”

 

 

Mehmet İldeş açıklamasını şöyle sona erdirdi: 

“Londra’daki 1 odalı bir evin aylık kirası yaklaşık 1.153 sterlin  civarında seyrediyor. Londra’da iki odalı bir evin kirası ise resmi verilere göre 1.387 sterlin . Fakat kısa bir araştırma sonrasında Londra’da konut kiralarının resmi verilerin çok üzerinde olduğunu görmek mümkün. Çeşitli online emlak sitelerinde Londra’nın merkezinde yer alan 20-30 metrekarelik evlerin aylık kiraları yaklaşık 1.300-1.400 sterlinden başlıyor.”

 

N16 Estate Egency 

 

N16 Estate Egency, Ev satışlarında ve kiralık emlakta Haringey, Hackney, Islington, Enfield bölgelerinde hizmet veriyor. Garanti kira anlaşması yapıyor, 

 

Londra’da emlak kiralama, satışı ve yönetimi konusunda uzman ve prestijli firmalardan olan N16 Estate Egency, Stoke Newington Road bölgesinde 10 yılı aşkın hizmet veriyor. Evini kiralamak isteyen veya kiralık ev arayanlar, evlerinin bakımlarını tamirlerini  yaptırmak isteyenler,  N16 Estate Egency ile görüşebilir.

Ücretsiz danışmanlık için Tel: 020 7249 221 Cep: 07533 899 470  

Email: info@n16estateagency.com

Adres: 145A Stoke Newington Road, London n16 8BP

Web sitesi http://www.n16estateagency.com

 


Taksitle ve Anahtar Tesliminde Ödemeyle Ev Sahibi Olun

%15’i peşinat, %15’i 12 ay taksit, geri kalan %70’ini anahtar tesliminde ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz

Karaca Life ile Hem Ev Sahibi Olun Hem de Sağlığınıza Sağlık Katın

Son zamanlarda yatırım merkezi olarak görülen Altınoluk'ta Kazdağları'nın bol oksijeni, Karaca-Life'in sıra dışı konforunda yaşayın.

Adam Kule'den Ramazan ayı bereketi

Dap Yapı Adam Kule projesinde Ramazan ayına özel kampanya hazırladı