Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Günlerdir beklenen Soma davası yarın görülecek

soma faciası

2013 yılının Mayıs ayında meydana gelen ve 301 işçinin ölümüne neden olan Soma maden faciası davasına 487 mağdur ve 45 sanık katılırken AŞ’nin CEO’su Can Gürkan dahil 8 sanık cezaevinden bağlanacak

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciası davası yarın Akhisar’da başlayacak. 10 gün sürecek duruşmada aralarında Soma AŞ CEO’su Can Gürkan’ın da olduğu 8 tutuklu sanık, bulundukları Aliağa Şakran Cezaevi’nden duruşmalar için özel hazırlanan salona SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile bağlanacak.

‘GÖZLERİNE BAKACAKTIK’
Mahkeme heyeti, iddianamenin okunmasının ardından önce salondaki mağdur ve müştekilerin ifadelerini alacak, ardından da tutuklu sanıklar için cezaevine bağlanılacak. Ancak madenci eşleri adına konuşan Nursel Önge Kocabaş, sanıkların can güvenliği nedeniyle mahkemeye getirilmeyecek olmalarına isyan ederek “Orada onları görüp, gözlerine bakıp bu faciaya nasıl sebebiyet verdiklerini, bunca insanın ölümüne neden olduklarını sormak istiyorduk” dedi.

YILDÖNÜMÜNE 1 AY KALA
13 Mayıs’ta meydana gelen facianın birinci yıldönümüne bir ay kala başlayacak olan duruşma, en az 10 gün kesintisiz sürecek. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı milletvekillerinin de katılacağı duruşma öncesi CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel müdahillik talebinde bulunduğunu söyledi.

Faciaya özel mahkeme salonu
Soma davası için en yakın ağır ceza mahkemesinin bulunduğu Akhisar’a salon yatırımı yapıldı. Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, duruşmalar için Akhisar Belediyesi’nden Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi Salonu’nu kiraladı. Salonun duruşmalara hazır hale getirilebilmesi için 1 buçuk milyon lira harcama yapıldığı açıklandı. 400 kişilik salona bir ağır ceza salonunda olması gereken tüm teknik donanım hazırlandı. Duruşma için Akhisar’da yoğun güvenlik önlemi alındı.

301 ölüme ceza
Tutuklu 8 şüpheli Can Gürkan, Ramazan Doğru, Akın Çelik, İsmail Adalı, Ertan Ersoy, Mehmet Ali Günay Çelik, Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık hakkında ‘olası kastla öldürme’ suçundan 301 kez 25 yıla kadar, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan ise 162 kez 6 yıla kadar hapis istendi. Tutuksuz 37 şüphelinin ise ‘taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Bu sanıklardan 25’inin cezalarının, “bilinçli taksir” olduğu gerekçesiyle 3’te 1 oranında artırılması talep edildi.

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı