Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Yazıcıoğlu davasında dinleme talebi


"görevi kötüye kullanma" suçundan dava açılan dönemin İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli Emniyet Amiri Dursun Özmen'in yargılanmasına devam edildi.

Kahramanmaraş 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, eski BBP  Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak,  Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer ve oğlu Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf  Yazıcıoğlu ile kazada hayatını kaybedenlerden Erhan Üstündağ'ın oğlu Furkan  Üstündağ, gazeteci İsmail Güneş'in eşi Yasemin Güneş, pilot Kaya İstektepe'nin  eşi Elçin İstektepe ve avukatlar katıldı. 

  Hakkında, "görevi kötüye kullanmak suçundan" dava açılan ve halen  Isparta'da görev yapan Özmen ise duruşmaya katılmadı. 

Duruşmada, Muhsin Yazıcıoğlu'nun 11 yıl özel kalem müdürlüğünü yapan  Okan Köksal, tanık olarak dinlendi. Köksal, avukatların "ifadeleri birilerinin  güdümünde mi veriyorsun" sorusuna "hayır" cevabını verdi. 

Avukatlar, sanık Özmen'in tutuklanmasını ve Ankara Emniyet Müdürlüğü  İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Mehmet Gül'ün telefon  kayıtlarının ortaya çıkartılmasını talep etti.  Bir avukat da polis memuru Gül'ün telefonunun, Hrant Dink cinayeti  soruşturması kapsamında tutuklanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire  Başkanı Ramazan Akyürek tarafından kullanıldığını düşündüklerini, bunun için de  Akyürek'in Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile dinlenmesini istedi. 

 Yazıcıoğlu'nun avukatlarından Kemal Yavuz ise dosyanın, birden fazla  kişinin ölümü nedeniyle ağır ceza mahkemesinde görülmesini talep etti. Duruşmada  ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire  Başkanı Orhan Özdemir'in birinci sanık olarak yargılanması gerektiği ifade  edildi. 

  Duruşma, 23 Haziran'a ertelendi. 

 -"Hak aramak gerçekten zor" 

Destici, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, dosyanın  bir bütün olarak ele alınmasını istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Bugün şunu gördük ki hukuk içerisinde hak aramak gerçekten çok zor.  Maalesef Türkiye'de yargı sistemimizin problemi tüm hızıyla artarak devam  etmekte. Bu soruşturma dosyasının ayrılmaması, bir bütün olarak ele alınması ve o  şekilde soruşturulması gerekiyor. bugün geldiğimiz noktada özellikle üst düzey  memur ve  bürokratlarla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında süren  soruşturma henüz nihayete erdirilmiş değil. Bizde şu an dosya sanki özellikle  geçiştiriliyor ya da geciktiriliyor gibi bir intiba mevcut. Burada görülen  davanın ana soruşturmayla birleştirilmesini, tüm yönleriyle araştırılarak  soruşturularak bu işin net bir şekilde ortaya konulmasını talep ettik."  Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, dosyada yalan beyan ve  sahte belgelerin olduğunu savundu. 

    Ortada vahim olayların bulunduğunu savunan Kamalak, "Organize bir  suçun olduğu kanaatindeyim. Bu dosyayı aydınlatmak, açıklığa kavuşturmak, hiç  şüphesiz ki hukuk devleti için bir namus borcudur. Eninde sonunda dosya  aydınlatılacaktır, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi. 

Devletin zirvesi 1 Mayıs'ı böyle kutladı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle siyasetin liderleri mesaj yayınladı

RTÜK'ten evlilik programlarıyla ilgili flaş açıklama yasaklanmadı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri tarafından evlilik programları hakkında önemli açıklama yapıldı

1 Mayıs neden işçi bayramı oldu ve önemi nedir

Her yıl 1 Mayıs tarihinde kutlanan İşçi Bayramı bu yıl da Türkiye'nin pek çok ilinde coşkuyla kutlanacak