Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

AB liderlerinden kaçak göçmenlere çözüm


Kaçak göçmen sayısındaki artışın önüne geçemeyen AB liderleri tekneleri önceden tespit ederek imha etmeyi planlıyor.

AB liderlerinin olağanüstü zirvesinde kabul edilmesi beklenen taslak bildiride, insan Kaçakçılarının kullandığı teknelerin önceden tespit edilerek imha edilmesi için askeri yetki verilmesi bulunuyor. Metinde bir diğer dikkat çekici nokta sadece 5 bin kaçağa Avrupa'da mülteci statüsü verilecek olması. Bu geçen yıl İtalya kıyılarına çıkan 150 bin kaçağın geri gönderileceği anlamını taşıyor. Liderlerin Libya'da devlet otoritesini sağlamak için bütün çabalara destek vereceği ifadesi de metinde yer alıyor. İtalya kaçakların yüzde 90'ının Libya'dan denize açıldığını belirtiyor.

DANİMARKA: FAZLA MÜLTECİ KABUL ETMEYECEĞİZ

Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidt ise, Danimarka'nın Göçmen gemileri konusunda yardıma hazır olduğunu, ancak ülkesinin İtalya için büyük bir sorun olan mülteci sayısıyla ilgili bir katkısının olmayacağını söyledi. Schmidt, "Danimarka ortak mülteci politikasının dışında kalacak. Mültecilerin paylaşımı konusunda bir yardımımız olmayacak. Açıkçası ben kimsenin buna hevesli olduğunu da sanmıyorum. Çünkü bu bazı ülkelerin bugün kabul ettiğinden çok daha fazla mülteci kabul etmesi anlamına geliyor" dedi.

AB liderleri zirvesi öncesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kaçak göçmen kriziyle ilgili tavrı merak ediliyor. AB liderleri zirvesi öncesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kaçak göçmen kriziyle ilgili tavrı merak ediliyor. LİBYA'DAN AB'YE ÇAĞRI Libya'daki Trablus merkezli Ulusal Kurtuluş Hükümeti Başbakanı Halife el-Guveyl, İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerini yasadışı göçle ortak mücadeleye çağırdı.

Trablus'ta kurulan Guveya Mülteci Barınma Merkezi'ni ziyaretinde konuşan Guveyl hükümetinin Afrika'dan gelen göçmen geçişini durdurmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

950 GÖÇMENİ TAŞIYAN TEKNE BATMIŞTI

Libya açıklarında geçtiğimiz cumartesi günü 700 ile 950 kişi taşıdığı kaydedilen tekne batmış, şimdiye kadar sadece 28 kişinin kurtulduğu ve 24 kişinin cesedine ulaşıldığı açıklanmıştı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, AB'ye ulaşmak isteyen göçmenleri taşıyan teknelerin batması sonucu Akdeniz'de yaşanan facialarda, geçen yıl en az 3500, bu yıl ise bin 600 kişinin hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini belirtiyor.


ÖSO'dan DAEŞ'a gece yarısı baskını 27 terörist etkisiz hale getirildi

Özgür Suriye Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri El Bab'a 'son' vuruşu yaptı. 3 bine yakın ÖSO askeri DAEŞ'a gece baskını yaptı, 27 terörist öldürüldü.

El Bab'tan bir acı haber daha 1 asker şehit 2 asker yaralı

Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'nın El Bab operasyonunda bugün yapılan açıklamada, 1 askerin şehit, 2 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

Ömer Halisdemir'i şehit edenler mahkeme salonuna böyle getirildi

Darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi alnından vuran Ömer Halisdemir, Terzi'nin korumaları tarafından öldürülmüştü. Halisdemir'i şehit edenler mahkemeye getirildi, sanıklar için 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.