Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

İngiltere seçimleriyle ile ilgili neler yaşanıyor işte tüm gelişmeler

İngiltere seçim sonuçları,

İngiltere'de, Başbakan David Cameron'ın liderliğindeki Muhafazakar Parti dün yapılan genel seçimde tahminlerin ötesinde bir başarı elde etti. Seçimi kazanan Muhafazakarlar, son tahminlere göre 650 üyeli Avam Kamarası'nda 329 sandalye kazanabilir. Bu da Muhafazakar Parti'nin parlamentoda çoğunluğu sağlayacağı anlamına geliyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron partisinin tüm kamuoyu yoklamalarının aksine yaşadığı seçim başarısı sonrasında, yaklaşık yarım saat önce Twitter hesabından eşi Samantha Cameron ile çektirdiği bir fotoğrafı paylaştı. Cameron Twitter hesabından "Herkes için parlak bir geleceğe" yazdı. Genel seçimde en büyük çıkışı ise geçtiğimiz yıl İskoçya'nın bağımsızlığı için kampanya yürüten İskoç Ulusal Partisi (SNP) yaptı. SNP şu ana kadar İskoçya'da 56 milletvekili çıkardı. İskoçya 650 üyeli Avam Kamarası'na 59 milletvekili gönderiyor. Dünkü seçime kadar bu milletvekillerinden 41'i, ana muhalefetteki İşçi Partisi'ndendi.

 

 

20 yaşında milletvekili seçildi. BBC Türkçe'nin haberine göre, İskoç Ulusal Partisi'nden milletvekili seçilen 56 kişiden biri de 20 yaşındaki Mhairi Black. Mhairi Black seçim bölgesinde İşçi Partisi'nin seçimlerdeki baş stratejisti ve Dışişleri Sözcüsü Douglas Alexander'ı 5684 oy farkla geride bıraktı. Genç kadın, kayıtlara göre 1667 yılından bu yana seçilen en genç milletvekili. O dönemde Christopher Monck 13 yaşındayken milletvekili seçilmişti. Üniversite öğrencisi Mhair Black, bateri ve piyano çalıyor. En sevdiği şarkı Bob Dylan'dan The Times They Are A-Changing (Zaman Değişiyor). Black, "Bu parça, şu andaki durumu benim için en iyi özetleyen şarkı." diyor.

 

 

İşçi Partisi hayalkırıklığı yaşıyor Ana muhalefetteki İşçi Partisi seçimde büyük hayalkırıklığı yaşadı. Seçim sonrası iktidarın büyük ortağı olmayı hedefleyen parti, şu ana kadar 218 milletvekili çıkardı ve 25 milletvekili kaybetti. Son tahminlere göre İşçi Partisi'nin çıkaracağı milletvekili sayısı 233 olacak. İskoçya'da SNP karşısında hezimete uğrayan partinin İngiltere'de de başkent Londra dışında bazı kilit bölgelerde oy kaybettiği gözlendi.

 

UKIP'ten büyük çıkış. Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) de sandıkta çıkış yapan partilerden. UKIP ilk belirlemelere göre oy oranını yüzde 3'ten yüzde 12'ye çıkardı ve genel oyda üçüncü parti oldu. Ancak dar bölge seçim sistemi yüzünden partinin iki milletvekili çıkarması bekleniyor. Liberal Demokratlar hezimete uğradı. Seçimin en büyük mağlubu ise hiç şüphesiz iktidarın küçük ortağı Liberal Demokrat Parti oldu. 57 milletvekili ile seçime giren parti şu ana kadar sadece sekiz milletvekili çıkarabildi ve 46 sandalye kaybetti. Liberal Demokrat Parti'nin lideri Nick Clegg yeniden milletvekili seçilse de Vince Cable, Danny Alexander, Simon Hughes gibi partinin diğer önde gelen isimleri parlamentonun dışında kaldı.

 

 

AB referandumu yolda

Başbakan ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron daha önce tek başına iktidara gelmeleri halinde ülkesinin AB üyeliğinin sürüp sürmemesi konusunda 2017'de referanduma gitme sözü vermişti. Muhafazakar Parti'nin temel seçim vaadi ise ekonomide kemer sıkma önlemlerinin artırılmasıydı. İlk belirlemelere göre TSİ 10:25 itibarıyla partilerin ülke çapında yaklaşık oy oranları şöyle: 

Muhafazakar Parti %36 (tahmini 328 milletvekili)

İşçi Partisi %31 (tahmini 235 milletvekili)

Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi UKIP %12 (tahmini 2 milletvekili)

Liberal Demokrat Parti %8 (tahmini 8 milletvekili)

İskoç Ulusal Partisi %5 (tahmini 56 milletvekili)

Yeşiller Partisi %4 (tahmini 2 milletvekili)

Diğer partiler %4

Haber ve bilgiler: BBC Türkçe

Flaş CHP beklenen başvuruyu AİHM'ye yaptı

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam referandum sonuçları için AİHM'ye başvuru yaptı

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi