Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gurbetçilere çağrıda bulundu

Gurbetçilere çağrıda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da yaptığı konuşmada gurbetçileri oy kullanmaya çağırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Karlsruhe kentinde MÜSİAD tarafından  düzenlenen 'Gençlik Buluşması' etkinliğinde konuştu. Erdoğan'ın yurtdışında yaşayan vatandaşlara özellikle vurguladığı konu, 7 Haziran seçimlerine katılmaları yönünde oldu.

Erdoğan şunları söyledi: 

"31 Mayıs'a kadar Almanya genelindeki 13 konsolosluğumuzda; 7 Haziran'a kadar da gümrük kapılarında oy verebileceksiniz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bazı aksaklıklar oldu istediğimiz neticeyi alamadık. Ama bu seçimde yurtdışındaki kardeşlerimizin en az Türkiye’deki yoğunlukta sandığa gideceklerine inanıyorum. Oy kullanmak asla külfet değildir. Sesinizi en iyi duyurabileceğiniz yer dağlardaki silahlar değil, sandıktır sandık. Biz bugüne kadar silahlı örgütleri arkamıza alarak iktidar olmadık. Birileri de bunu yapıyor."

'Oy verirseniz size kulak tıkayamazlar'

Erdoğan siyasilerin yurtdışında yaşayan vatandaşlara kulak vermesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:  

"Yurtdışındaki 6,5 milyon vatandaşımızı ihmal eden siyasi parti ortalama Türkiye’deki altı ili (seçimlerde) gözden çıkarmış olur. Siz oyunuzu kullanmazsanız bugüne kadar sizi görmezden gelenler aynı tavrı sürdürürler. Ama kullanırsanız hiçbir yönetici siyasetçi sizin sesinize kulak tıkama cesareti gösteremez."

"Yurtdışındaki kardeşlerimizi gurbetçi olarak değil yurtdışındaki gücümüz olarak görüyoruz diye Erdoğan", "Yıllarca çalışarak gurbeti vatan haline getirdini. Sizler bu yeni vatanın alperenleriniz, bunu böyle bilmenizi istiyorum" diye konuştu. 

İngiltere seçimlerinde alınan sonucu hatırlatan Erdoğan, sözlerini muhalefete yöneltti: 

"İngiltere'de seçimi kaybeden üç partinin lideri hemen istifalarını verdileri. Biliyorsunuz ben her seçim öncesinde kaybedersem istifa edeceğimi söylerdim, diğer liderleri davet ediyordum. Ama kabul etmiyorlardı. Bu seçimde de böyle bir söz veren muhalefet partisine rastlamadım. Ama bakın Sayın Başbakan birinci gelemezsem istifa ederim diyor."


Başbakan Binali Yıldırım'dan İnsan Hakları Gününe özel mesaj

Başbakan Binali Yıldırım İnsan hakları günü nedeniyle mesaj yayımlayarak, "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini ilk imzalayan ülkelerden biri olan Türkiye, insan haklarının korunması ve geliştirilmesini ve bütün vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerden eşit biçimde yararlanmalarını temel öncelik olarak benimsemiştir" dedi.

Meclis'te yaşanan o kavga oturuma ara verdirtti

CHP ile AKP milletvekilleri arasında çıkan kavga nedeniyle Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı çalışmalarına 40 dakika ara verdi.

Seçim tarihi belli oldu

AKP ve MHP'nin onayladığı Anayasa Teklifi, TBMM'ye sunulacak. Tüm seçimler 2019'da yapılacak