Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gurbetçilere çağrıda bulundu

Gurbetçilere çağrıda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da yaptığı konuşmada gurbetçileri oy kullanmaya çağırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Karlsruhe kentinde MÜSİAD tarafından  düzenlenen 'Gençlik Buluşması' etkinliğinde konuştu. Erdoğan'ın yurtdışında yaşayan vatandaşlara özellikle vurguladığı konu, 7 Haziran seçimlerine katılmaları yönünde oldu.

Erdoğan şunları söyledi: 

"31 Mayıs'a kadar Almanya genelindeki 13 konsolosluğumuzda; 7 Haziran'a kadar da gümrük kapılarında oy verebileceksiniz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bazı aksaklıklar oldu istediğimiz neticeyi alamadık. Ama bu seçimde yurtdışındaki kardeşlerimizin en az Türkiye’deki yoğunlukta sandığa gideceklerine inanıyorum. Oy kullanmak asla külfet değildir. Sesinizi en iyi duyurabileceğiniz yer dağlardaki silahlar değil, sandıktır sandık. Biz bugüne kadar silahlı örgütleri arkamıza alarak iktidar olmadık. Birileri de bunu yapıyor."

'Oy verirseniz size kulak tıkayamazlar'

Erdoğan siyasilerin yurtdışında yaşayan vatandaşlara kulak vermesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:  

"Yurtdışındaki 6,5 milyon vatandaşımızı ihmal eden siyasi parti ortalama Türkiye’deki altı ili (seçimlerde) gözden çıkarmış olur. Siz oyunuzu kullanmazsanız bugüne kadar sizi görmezden gelenler aynı tavrı sürdürürler. Ama kullanırsanız hiçbir yönetici siyasetçi sizin sesinize kulak tıkama cesareti gösteremez."

"Yurtdışındaki kardeşlerimizi gurbetçi olarak değil yurtdışındaki gücümüz olarak görüyoruz diye Erdoğan", "Yıllarca çalışarak gurbeti vatan haline getirdini. Sizler bu yeni vatanın alperenleriniz, bunu böyle bilmenizi istiyorum" diye konuştu. 

İngiltere seçimlerinde alınan sonucu hatırlatan Erdoğan, sözlerini muhalefete yöneltti: 

"İngiltere'de seçimi kaybeden üç partinin lideri hemen istifalarını verdileri. Biliyorsunuz ben her seçim öncesinde kaybedersem istifa edeceğimi söylerdim, diğer liderleri davet ediyordum. Ama kabul etmiyorlardı. Bu seçimde de böyle bir söz veren muhalefet partisine rastlamadım. Ama bakın Sayın Başbakan birinci gelemezsem istifa ederim diyor."

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı