Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gurbetçilere çağrıda bulundu

Gurbetçilere çağrıda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da yaptığı konuşmada gurbetçileri oy kullanmaya çağırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Karlsruhe kentinde MÜSİAD tarafından  düzenlenen 'Gençlik Buluşması' etkinliğinde konuştu. Erdoğan'ın yurtdışında yaşayan vatandaşlara özellikle vurguladığı konu, 7 Haziran seçimlerine katılmaları yönünde oldu.

Erdoğan şunları söyledi: 

"31 Mayıs'a kadar Almanya genelindeki 13 konsolosluğumuzda; 7 Haziran'a kadar da gümrük kapılarında oy verebileceksiniz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bazı aksaklıklar oldu istediğimiz neticeyi alamadık. Ama bu seçimde yurtdışındaki kardeşlerimizin en az Türkiye’deki yoğunlukta sandığa gideceklerine inanıyorum. Oy kullanmak asla külfet değildir. Sesinizi en iyi duyurabileceğiniz yer dağlardaki silahlar değil, sandıktır sandık. Biz bugüne kadar silahlı örgütleri arkamıza alarak iktidar olmadık. Birileri de bunu yapıyor."

'Oy verirseniz size kulak tıkayamazlar'

Erdoğan siyasilerin yurtdışında yaşayan vatandaşlara kulak vermesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:  

"Yurtdışındaki 6,5 milyon vatandaşımızı ihmal eden siyasi parti ortalama Türkiye’deki altı ili (seçimlerde) gözden çıkarmış olur. Siz oyunuzu kullanmazsanız bugüne kadar sizi görmezden gelenler aynı tavrı sürdürürler. Ama kullanırsanız hiçbir yönetici siyasetçi sizin sesinize kulak tıkama cesareti gösteremez."

"Yurtdışındaki kardeşlerimizi gurbetçi olarak değil yurtdışındaki gücümüz olarak görüyoruz diye Erdoğan", "Yıllarca çalışarak gurbeti vatan haline getirdini. Sizler bu yeni vatanın alperenleriniz, bunu böyle bilmenizi istiyorum" diye konuştu. 

İngiltere seçimlerinde alınan sonucu hatırlatan Erdoğan, sözlerini muhalefete yöneltti: 

"İngiltere'de seçimi kaybeden üç partinin lideri hemen istifalarını verdileri. Biliyorsunuz ben her seçim öncesinde kaybedersem istifa edeceğimi söylerdim, diğer liderleri davet ediyordum. Ama kabul etmiyorlardı. Bu seçimde de böyle bir söz veren muhalefet partisine rastlamadım. Ama bakın Sayın Başbakan birinci gelemezsem istifa ederim diyor."


Belçika'da büyük panik Başbakan Michel'den ilk açıklama

Belçika Başbakanı Charles Michel, Belçika'nın en işlek caddesinde yer alan AVM'ye hızlı bir şekilde girmeye çalışan saldırganının yakalandığını açıklayarak, "Teyakkuzdayız" dedi.

Son dakika Belçika'da terör alarmı alışveriş merkezine girmeye çalıştı

Belçika'da hızlı bir şekilde alışveriş merkezine girmeye çalışan saldırgan polis tarafından gözaltına alındı.

Londra'da terör saldırısında ölen kadın Kıbrıslı Türk çıktı

İngiltere’nin başkenti Londra'daki terör saldırısında ölen kadın Türk. Babası Kıbrıslı Türk annesi ise İspanyol olan 43 yaşındaki Ayşe Frade’nin saldırı sırasında yaşamını yitiren 4 kişiden biri olduğu ortaya çıktı.