Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATV Ahaber ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATV AHaber ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan 7 Haziran seçimleriyle ilgili olarak "Anadolu'nun bir çok yanında bir sukunet, rehavet var" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Medmedev Cumhurbaşkanıy'dı ancak yine güç Putin'deydi. Şuan Putin Cumhurbaşkanlığını aldı ve Medmedev ortada yok. Rusya'da durum fiili durumdur. Türkiye'de partili olmayınca orada güç burada olamıyor. ABD'ye baktığımız zaman Başkan partili ve oradan aldığı bir güç var. ABD'nin dezavantajı ise 2 yıl bir yapının değişmesi. Fransa'da yarı başkanlık sistemi mevcut. Ben partili Cumhurbaşkanlığı sistemini söylediğimde muhalefet buna karşı çıktı. Partili Cumhurbaşkanlığı'nın olduğu ülkelerde daha seri karar alabilme imkanı oluyor.Son seçimlerde aldığımız oy yüzde 50'ye yaklaşmıştık Cumhurbaşkanlığı seçimde ise yüzde 52 ile farklı açılardan oy alabildik. Buradaki en önemli unsur Türkiye'nin seri kararlar alabilmesi gereken bir idari yapıya sahip olması.

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ

Partili cumhurbaşkanlığı muhalefetin işine gelmedi. Türkiye'nin seri kararlar alabilen bir yapıya kavuşması lazım. Anadolu'da birçok yerlerde arkadaşlarımdan aldığım bilgi şu; bir sukunet, rehavet var. Partilerin örgütlerinde de var, vatandaş da ilgisizlik var diyorlar. Bu ilgisizlik nasıl bir netice doğuracak onu bilemiyoruz. Arkadaşlar kamuoyu araştırmalarını benim de önüme getiriyorlar oradan işleri takip ediyorum. Son ana kadar sürprizlerle dolu bir seçim olacak. 

ÇÖZÜM SÜRECİ

Bu terör örgütünün desteklediği siyasi yapı hiç bir zaman samimi olarak çözüm sürecine sarılmadı. Mersin ve Adana'da olan olayları ben ve Başbakan kınadı. Ancak olayları halen bize mal etme çabaları var. İnsanlar sokağa davet eden biriyle nasıl olur da çözüm süreci işleyebilir.

"BUNUN BEDELİNİ AĞIR ÖDERLER"

(HDP barajı aşamazsa Güneydoğu'da durum ne olur)Biz bu ülkede mal ve can güvenliğini sağlamakla görevliyiz. Bunu temin etmek için ne gerekiyorsa yapacak güçteyiz. Böyle bir adım atmaya kalkarlarsa bunun bedelini çok ağır öderler.

Burada birbirinden bağımlı olmayan bir yapı var. İmralı'dan ne gelirse o olur böyle bir durum yok. 1 aydır İmralı ile görüşülemiyor diyorlar. Buna görüşmelere devlet karar verir. İmralı'nın görüşme trafiğini dağ belirlemeyecek. 

ÖCALAN'IN DEMİRTAŞ KARŞISINDA YÖNETİM GÜCÜNÜ YİTİRMEKTE Mİ?

Bu mesele bana göre bir tabu meselesi. İmralı Tabulaştırıldığı için oradan gelebilecek mesajların dağı siyasi hareketi etkilediği düşünülüyor. Burada biz bir Hukuk devleti olduğumu için bunları hukuk çerçevesinde yapmak durumundayız. Bu çiğnendiği zaman devlet B planını C planını devreye koyacaktır. Devletin böyle planları mevcut. 7 Haziran bir kırılma sürecidir. 

HDP'NİN PARLAMENTO DIŞINDA KALMASI DURUMU AKSATIR MI?

Barajı aşamadığı takdirde görüşülmesi gerekirse hükümet karar verir ve görüşür. Bunu o günün şartları karar verecektir İlla görüşülecek diye bir durum yok.

HDP'NİN PARTİ OLARAK SEÇİME GİTME KARARINI ÖCALAN MI VERDİ?

Benim edindiğim bilgiler çerçevesinde İmralı'nın dışında gelişen bir durum. Dağı arkalarına alarak dışarıda olanların bir karar. İmralı'nın böyle düşündüğünü zannetmiyorum.Aydınların derdi AK Parti'nin oylarını nasıl düşürürüz. Bütün hedef buna yönelik. Türkiye'yi  bölmeye yönelik. Hesaplarını hep koalisyon üzerine yapıyorlar. Batı'da bile ülkeler Koalisyon hükümetinden kurtulmak istiyorlar.Son dönemde Türkiye'de ekonomik veriler çok güzel geldi. Beyfendiler bundan yine rahatsız oldular. Gurulanacakları yere rahatsız oluyorlar. 

PARALEL YAPI

Bu ihanettir. 2 sene öncesine kadar ABD'nin ne kadar emekli senato üyesi varsa alır getirirlerdi. Bunlar misafir diye bizde randevu verirdik. AK Parti'nin siyasi hayatın baktığımı zaman bizim 13 14 yıllık bir mazimiz var. bunların ise 40 yıllık bir geçmişi var. ABD 99'da bu ülkeden kaçan birine 400 dönüm bir arazi vermesi. Ayrıca ABD'nin 160 farklı yerinde okulu var ve bunlar ABD tarafından destekleniyor. Bu okullarla ABD adeta bunları besliyor ve güçlü kılıyor. Biz konu ile ilgili her türlü adımı attık. Biz herkese aynı mesafede durduk ve bunları bu şekilde düşünmedik. İşin aslında kilidi dersaneler konusudur. Çünkü oradan büyük bir para kaynağı vardır. Böyle bir gelir kaynağı kaybolduğu zaman rahat duramadılar. Sınavlarda okullarda öğretilen derslerden değil bunların dersanelerinden öğretilenlerden sınav soruları çıkıyordu. Şimdi ise KPSS'yi görüyorsunuz. Şuna hiç bir şey onların istediği gibi olmuyor. 

Sığınmacıları taşıyan tekne battı ölüler var

Midilli Adası açıklarında sığınmacıları taşıyan tekne battı. Olay sonucunda 16 kişi hayatını kaybetti

İtalyan gazeteci Gabriele Del Grandeden çarpıcı açıklamalar

Hatay'da 9 Nisan 2017 tarihinde gözaltına alınan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande, Pazartesi sabahı sınır dışı edildi

Cumhurbaşkanı Fransız siyaset bilimci hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Fransız siyaset bilimci Philippe Moreau Defarges için suç duyurusunda bulundu