Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Bulursa görevi bırakacağım'

Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT TIR'larına ilişkin yaptığı açıklamada Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.MİT TIR'larına ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, MİT'in Bayırbucak Türkmenlerine insani ve lojistik destek sağladığını söyledi.

"MİT'e atılan bu iftiralar ve gayrimeşru operasyon casusluk faaliyetidir" diyen Erdoğan, "Bu casusluk faaliyetinin içine bu gazete de girmiştir. Orada rakamlar veriliyor. Bu  rakamların kaynağı paralel yapıdır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, haberlerin bir algı operasyonu olduğunu söyleyerek, "Bunlarla ilgili davayı anında açtım" dedi.

"SADECE BEN GÜNDEME GETİRDİM"

Cumhurbaşkanı'na başkanlık sistemi tartışması da soruldu. Erdoğan, soruya "Başkanlık sistemini meydanlarda beklediğimiz gibi bulamadık. Sadece ben gündeme getirdim. İsterdik ki bu daha çok yer bulsun" sözleriyle yanıt verdi.

Başkanlık sisteminin de bir sınırı olduğunu dile getiren Erdoğan, "Totaliter rejimlerde bu tür şeyler olabilir ama biz burada bir totaliter rejimin özlemi içinde değiliz" diye konuştu.

"BULURSA GÖREVİ BIRAKACAĞIM"

Erdoğan, kendisine Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden eleştirilerde bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na da yanıt verdi. 

Kılıçdaroğlu'na iddialarını ıspat için davette bulunan Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

"Eğer ana muhalefetin başındaki zat, dürüstse, namusluysa, -Bakın ben yarın Iğdır ve Erzurum'da olacağım, hemen bu akşam Genel Sekreterime talimat vereceğim- buyursun gelsin, Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde buraları dolaşsın, herhangi bir lavaboda, tuvalette acaba böyle altın kaplama bir klozet bulacak mı? Bakın ben diyorum ki eğer böyle bir şey bulamazsa kendisi bu görevi bırakmaya var mı Eğer bulursa ben Cumhurbaşkanlığı görevini bırakacağım. Bak bu kadar açık konuşuyorum. Bunu devletin televizyonundan haykırıyorum. Siyaset namusla yapılır, dürüst yapılır, adil yapılır.

Bardaklar, vesaire... Benim dönemimde bardak, çanak, şu, bu falan filan böyle bir alım olmamıştır. Bunlar hep eski dönemdendir. İfade edilen rakamlarla da alınmış bir bardak yoktur. Onları da arkadaşlarım çıkarttı. Benim dönemimde alınmadı ama geçmiş dönemde alınanlarda da bu fiyatta, bu tür şeyler var mı Bununla ilgili de her tür oradaki alımlarla ilgili arkadaşlarım bilgiyi verirler. Dönemimde böyle bir alım asla yapılmamıştır, hepsi geçmiş dönemden kalan malzemelerdir. Bu malzemelerle bizim Beştepe Külliyesi yürümektedir ama bir defa az önce söylediğim ifade çok önemli, çünkü bir iftira, edebe, adaba yakışmaz, onunla da bağdaşmaz. Ben 'hodri meydan' diyorum. Hadi buyurun, çık gel, Beştepe Külliyesi'ni dolaş, gez, bak. Ben bulduğu takdirde Cumhurbaşkanlığını bırakacağım, bu kadar iddialı konuşuyorum. Kendisi bulamadığı takdirde CHP'nin başından ayrılacak mı? Bu kadar açık" dedi."

"BEDELİNİ ÖDEYECEKLER"

Çözüm sürecini kendilerinin devam ettirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

"Bunun karşısına dikilme durumu olursa, biz tabii ki bunu yine aşacağız ve burada eğer hukuk dışına çıkmak suretiyle, az önce de söylediğim gibi, yani illegal yöntemlere başvuranlar da bunun bedelini muhakkak göreceklerdir. Bunlara 'istediğiniz gibi at oynatırsınız' diyemeyiz. Son parlamentoda biliyorsunuz, İçişleri Bakanlığımızın iç güvenlikle ilgili çıkardığı yasalar, buna yönelik yasalardır ve bu yasalar tabii ki devreye girecektir." 

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı