Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Umut Oran’dan Davutoğlu’na Çılgın proje sorusu

Atakoy

İstanbul Ataköy’de denizin 140 dönümlük alan yaratacak şekilde doldurularak Mega Yat Limanı inşaatına başlanmasıyla sahilin 600 metre ileriye taşınması planı TBMM’ye taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Marmara Denizini doldurarak Avrupa ile Anadolu yakasını birleştirmek gibi bir çılgın projeniz mi var? diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Marmara Denizini doldurarak Avrupa ile Anadolu yakasını birleştirmek gibi bir çılgın projeniz mi var?” diye sordu. Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sunan CHP’li Umut Oran, “İstanbul Ataköy sahil şeridindeki tüm parseller inşaat ile doldurulunca sıra denize geldi. Mega Yat Limanı yapılacağı gerekçesiyle gemilerle taşınan hafriyat kamyonları ile deniz 140 bin metrekare (140 dönüm) doldurularak yeni inşaat alanı ortaya çıkarılmaktadır” dedi. TOKİ Başkanlığı’na ait olan bu alana konferans, kongre merkezleri ile restoran ve gazinoların inşa edileceğini anımsatan Umut Oran, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun da sahildeki mevcut yapılaşmalara ve buna da karşı olduklarını, ancak 4 bakanlığın izniyle bu devasa inşaatın sürdüğünü açıkladığını aktardı. Umut Oran’ın Davutoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

 

Çılgın projeniz Marmara’yı doldurup, iki yakayı birleştirmek mi? 

 

- Marmara denizini doldurarak Avrupa ile Anadolu yakasını birleştirmek gibi bir çılgın projeniz mi var?

 

Sahil durmadan değişiyor

 

- Marmara Denizine yönelik dolgular ne zaman bitecek, sahil şeridindeki görünüm neden durmadan değişmektedir, buna kimler izin vermektedir?

 

Deniz 600 metre uzaklaşacak

 

- Yeni doldurulan alanla birlikte denizin 600 metre daha uzaklaşmasıyla bölge halkının uğrayacağı maddi-manevi kaybı nasıl gidereceksiniz?

 

- Ataköy’de dahil olmak üzere kentlerimizde bu tarz köklü değişiklikler neden öncelikle yurttaşların görüşüne sunularak yapılmıyor da işler gizli saklı götürülüyor?

 

- Mega Yat Limanı adı altında deniz doldurularak açılacak 140 dönümlük alanda apart otel ruhsatları verileceği bilgisi doğru mudur? Ataköy’de yeni inşa edilen tüm yapılan için apart otel ruhsatı verildiği ancak daha sonra buraların konut yapılarak satışa sunulduğu bilinmesi karşısında bu bölgeyi de aynı akıbet mi beklemektedir?

 

 

 

Dolgu alanda deprem riski fazla değil mi?

 

 

 

- Uzmanların, dolgu alanların deprem karşısında en riskli bölge olduğu uyarısı karşısında yaşanabilecek olası felaketin sorumlusu kim olacaktır, bu inşaata neden izin veriyorsunuz?

 

- Denizbilimci Prof. Dr. Cemal Saylam, ilk 25 metre derinlikten sonra denizde canlılık bulunmadığı uyarısını yapmaktadır, bu nedenle tek içdenizimiz olan Marmara Denizi’ne verilen bu ekolojik tehdidin önlenerek, inşaatın durdurulması talimatı verecek misiniz?


Son dakika TSK başörtü yasağını kaldırdı

Türk Silahlı Kuvvetleri subay ve astsubaylar için bir yeniliğe giderek, başörtüsü takabileceklerini açıkladı.

15 Temmuz gecesi yakalanan ilk darbeci albay adliyeye getirildi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk gözaltına alınan Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş güvenlik önlemleri içinde mahkemeye getirildi.

Suikast timi mahkemede birbirine girdi

15 Temmuz darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a düzenlenecek suikast timinde bulunan Zekeriya Kuzu ile tutuklu Tuğgeneral Sönmezateş, mahkemede tartıştı.