Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'tan AKP ile koalisyon açıklaması

Selahattin Demirtaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaptığı açıklamada AKP ile bir koalisyon yapmayacaklarını ve çözüm sürecinin bitmeyeceğini duyurdu

Seçimde yüzde 10 barajını geçerek TBMM’ye girmeyi başaran HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Ankara’daki seçim koordinasyon merkezine gitmek için dün Atatürk Havalimanı’na geldi. VIP girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Seçim koordinasyon toplantımız, parti meclis merkez yürütme kurulu toplantımız, bütün adaylarımız ve seçilen arkadaşlarımızla Meclis grup toplantılarımızı yapacağız. Seçimin sonuçlarını, geleceğe dair planlamalarımızı tartışacağız. Türkiye'de kaosa, gerilime, güvensizlik ortamına, istikrarsızlığa elbette izin vermeyeceğiz” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ BİTMEZ
Koalisyon soruları üzerine Demirtaş, “AKP'li bir koalisyon seçeneğinin içinde olmayacağız. Öbür türlü nasıl bir seçenek ortaya çıkar, tartışacağız. Fakat toplum, birinci ve ikinci çıkan partiye bir sorumluluk, görev vermiş aslında. AKP-CHP koalisyon seçeneği ilk tartışılması gerekendir. HDP olarak halkın omuzumuza yüklediği görev ve sorumluluğun farkında olduğumuzu herkesin bilmesi lazım” diye konuştu. Bir gazetecinin “MHP'nin ‘Çözüm Süreci bitsin’ şeklinde bir açıklama oldu” sorusu üzerine Demirtaş, “Çözüm süreci bitmez arkadaşlar” karşılığını verdi.Demirtaş, havalimanında CHP İstanbul Milletvikili Şafak Pavey'le karşılaştı. Demirtaş’la tokalaşan ve sohbet eden Pavey, “Birlikte iyi salladık diye düşünüyorum” dedi. Demirtaş da, “Umarım her şey iyi olacak” diye karşılık verdi.

Çiçeklerle karşılandı
Selahattin Demirtaş, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere seçim koordinasyon toplantısı için geldiği HDP Genel Merkezi önünde çiçeklerle karşılandı. Yöneticilerle bir araya gelmeden önce soruları yanıtlayan Demirtaş, “Hepimiz topluma karşı eşit sorumluluk sahibiyiz. İktidarı kaybedince hırçınlaşmanın bir anlamı yok. İktidar, koltuklar tapulu malınız değil. Koltuk elden gidince, öfkelenmenin, saraylara kapanmanın anlamı yok” dedi.

Patlama yerine karanfil
Şanlıurfa’dan milletvekili seçilen HDP’li Osman Baydemir, Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan, Leyla Güven ve Ziya Çalışkan, Diyarbakır’a giderek cuma günkü mitingde bombalı saldırının olduğu yeri ziyaret etti. Baydemir, artık yaraların sarılma zamanı olduğunu söyledi. Vekiller, konuşmanın ardından patlamanın olduğu alana kırmızı karanfiller bıraktı.
 


İşte Reina katliamcısının ilk ifadesi

39 kişiyi öldüren Reina saldırganının polise verdiği ilk ifadede neler söylediği ortaya çıktı

Savaş uçakları yanlışlıkla mülteci kampını vurdu

Nijerya ordusu yanlışlıkla mülteci kampını vurduğunu kabul etti. Boko Haram örgütüne karşı düzenlenen hava operasyonunda mülteci kampının bombalandığı ve 100'den fazla ölünün olduğu açıklandı.

Mehmet Aslan o sözüyle serbest bırakıldı

Oyuncu Mehmet Aslan, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla hakkında soruşturma açılmıştı. Twitin şoförü tarafından yazıldığını belirten Aslan serbest bırakıldı.