Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e veda günü

Süleyman Demirel

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, sabahın erken saatlerinde hazırlanan tören ile son yolculuğuna uğurlanıyor

60'lı yıllardan 2000'lere kadar Türkiye'de siyasi hayata yön veren isimlerden olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e veda günü. Demirel için yıllarca oturduğu Ankara Güniz Sokak'taki evinin önünde ilk tören yapılacak. Meclis'ten devlet töreniyle uğurlanacak olan Demirel için Kocatepe Camii'nde cuma namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Naaşı uçakla Isparta'ya gönderilecek Demirel, yarın Çalca Tepe'deki anıtmezarda toprağa verilecek.Demirel için gerçekleştirilecek ulusal cenaze töreninin programı, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, TBMM Genel Sekreterliği, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Garnizon Komutanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet tarafından Demirel Ailesi'ne danışılarak ve istekleri göz önüne alınarak hazırlandı.

İLK VEDA SAAT 08.00'DE
Demirel'in cenazesi bugün saat 07.45'te hastaneden alınacak. İlk tören Güniz Sokak'taki evinin önünde saat 08.00'de yapılan törenin ardından cenaze yıllarca görev yaptığı TBMM'ye götürüldü.

DEVLET ZİRVESİ BULUŞACAK
Demirel için ikinci tören, TBMM'de gerçekleştirilecek. Saat 09.00'da başlayacak tören 45 dakika sürecek. Törene, devletin zirvesi, siyasetçiler, dava arkadaşları ve yakınları katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun da TBMM'de düzenlenecek törene katılması bekleniyor. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in cenaze törenine katılmayacak. HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, Isparta'daki törene katılacak.

TOP ARABASINA KONULACAK
Naaş daha sonra, Meclis'ten top arabasına konularak, kortej eşliğinde Kocatepe Cami'ne götürülecek. Cuma namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Demirel'in naaşı, saat 15.00'te Esenboğa Havalimanı'ndan Isparta'ya gönderilecek.

HEMŞERİLERİ SELAMLAYACAK
Cenaze, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'nda karşılandıktan sonra, Süleyman Demirel Üniversitesi ana kampusu önünden başlayarak şehir içinden geçirilecek. Hemşerileri yol boyunca cenazeyi selamlayacak.

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ
Demirel'in vefatının ardından 3 günlük ulusal yas ilan edilmişti. Türkiye'nin yurtdışındaki temsilciliklerinde de bayraklar defin işleminin sonuna kadar yarıya indirildi. Türkiye'deki yabancı temsilciliklere de ulusal yas nedeniyle bayrakların yarıya indirilmesiyle ilgili yazı gönderildi.

ASKERİ JETLERLE UĞURLANACAK
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in naaşının askeri uçakla ve jetler eşliğinde Isparta'ya nakledileceği açıklandı.
Demirel için Meclis'te düzenlenecek törenin provası dün yapıldı. Meclis'te görev yapan askeri taburun taşınması sonrasında cenazelerde polis memurları görev alıyor. Ancak Cumhurbaşkanlarının 7 yıl süresince "Başkomutan" olması nedeniyle Demirel'i askerler uğurlayacak. Ankara'daki törenin ardından Demirel'in naaşı jetler eşliğinde Isparta'ya götürülecek. Süleyman Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur, naaşın Genelkurmay Başkanlığı'nın tertibiyle askeri uçakla ve jetler eşliğinde Isparta'ya nakledileceğini söyledi.

TBMM'deki provaya kuvvet komutanlıkları ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı Protokol Müdürlüğü ve TBMM yetkilileri katıldı. Demirel'in naaşının cenaze arabasından alınıp üzerine konulacağı katafalk hazırlandı ve askerler hem cenaze arabasından naaşı alma hem de daha sonra top arabasına yerleştirme işlemi için temsili bir tabut taşıdı ve prova yaptı. Subaylar, kılıç çekti. Askerlere, bu sırada dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi verildi.

Tören sırasında Demirel'in fotoğrafını saatlerce taşıyacak kişinin gönüllü askerler arasından seçilmesi istendi. Uzun sürecek yürüyüş sırasında gerekli saygıyı göstererek, yorulmadan fotoğrafı taşıyacak kişinin ancak gönüllüler arasından seçilebileceği belirtildi. Bu arada fotoğrafının yanı sıra Süleyman Demirel'in aldığı madalya ve nişanların da cenazenin önünde taşınması için hazırlıklar yapıldı.

Cenaze töreni sırasında devlet ve aile adına birer kişi konuşma yapacak. Bu amaçla kürsü hazırlandı. Aileden Şevket Demirel'in tekerlekli sandalyede olması dolayısıyla kürsüden konuşamayacağı belirtildi. Bunun üzerine yaka mikrofonu hazırlandı. Törende, devletin zirvesinin ve yabancı konukların bulunacak olması nedeniyle alınacak güvenlik önlemi kapsamında jammer'lar çalışacağından telsiz mikrofon kullanılmaması uyarısı yapıldı. Devlet adına konuşma ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

GENERALDEN SAYGI NÖBETİ
Şeref basamaklarının önünde yapılacak tören sırasında biri general biri de üst subay olmak üzere iki görevli saygı nöbeti tutacak. Saygı nöbeti için çok sayıda gönüllü çıktığı kaydedildi. Cenaze, Meclis'in Dikmen kapısından getirilip tören alanına alınacak, tören bittikten sonra top arabasına konularak Çankaya kapısından çıkarılacak.

‘SAYGI GEÇİŞİ' İSTENMEDİ
Demirel Ailesi, Özal'ın cenazesinde olduğu gibi "naaşın şeref holü içinde katafalka konularak bir gece boyunca önünden halkın saygı geçişi yapmasını" istemedi. Ailenin, halk ile buluşmanın Isparta'da olmasını istediği belirtildi.

SON TÖREN ÇALCA TEPE'DE
Yarın İslamköy Şehriban Hatun Camii'nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Son tören, Demirel'in defnedileceği Çalca Tepe'deki anıtmezarda saat 14.30'da düzenlenecek. Defin işlemi tamamlanacak. Demirel'in cenaze törenin ardından mevlit okunacak. Cenaze töreni öncesinde, İslamköy'den Çalca Tepe'ye kadar olan 2.5 kilometrelik karayolu genişletildi. Törenler için Ankara ve Isparta'da trafik düzenlemesi yapılacak.

9 ÜLKEDEN KATILIM OLACAK
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in cenaze törenine 9 ülke ve bir uluslarası örgütten üst düzey temsilcilerin katılacağı öğrenildi. Törene katılacak isimler arasında Hırvatistan'dan eski Başbakan Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Mate Grani, Kırgızistan'dan Dışişleri Bakanı Erlan Abdyldaev, Ukrayna'dan Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve eski Kırım-Tatar Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KKTC'den Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Azerbaycan'dan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Nahçivan'dan Başbakan Alovsat Bakşıyev da bulunuyor.

"ÇIKIN SOKAKLARA, YIKIN HÜKÜMETİ"
Gazeteci Yusuf Özkan, Türkiye'nin 28 Şubat sürecine ilerlediği günlerde Süleyman Demirel'in yaptığı bir konuşmayı 18 yıl aradan sonra gün yüzüne çıkardı.
1997 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde savunma muhabiri olarak görev yapan Özkan, Demirel'in 28 Şubat 197 tarihli MGK'dan kısa süre önce Ankara'daki Ispartalılar Vakfı (ISVAK) üyelerini iftar yemeğine çağırdığını ifade etti. Demirel'in o gece yaptığı konuşmayı yazmamasını kendisinden istediğini belirten Özkan, şahit olduğu olayı şöyle aktardı:
"Yemeğin ardından Demirel mikrofonu alıp ayağa kalktı. Demirel, ‘Bu millet ne çektiyse 10 yılda bir gelen rap rap sesinden çekti. Yine postal sesleri duyulmaya başladı. Siz hemşehrilerimden rica ediyorum. Sesinizi yükseltin. Yoksa sesinizi çıkarmaya vakit kalmayacak. Çıkın sokaklara, yıkın bu hükümeti' dedi."

Gazeteye döndüğünü ve o dönemde Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara temsilcisi olan Mustafa Balbay ile Haber Müdürü Doğan Akın'a konuşmayı aktardığını anlatan Özkan, "Ancak, verdiğim söz nedeniyle yazmadım" ifadesini kullandı.
Özkan'ın açıklamalarıyla ilgili CHP İzmir Milletvekili Balbay, "Çok net olarak hatırlamıyorum. Şimdi öyle yazdığına göre herhalde o tarihte Demirel de öyle konuşmuştur" yorumunu yaptı.

Yıldırım koltuğunu devretti Öğrenci tekli eğitim sistemini anlattı

Başbakan Binali Yıldırım 23 Nisan'da öğrenciye koltuğunu teslim etti. Öğrenci tekli eğitim sistemiyle ilgili gelen soruyu cevapladı

En güzel ve en anlamlı Miraç kandili mesajları

Ellerin güzel dilekler ve dualar için açıldığı bu anlamlı günde sevdiklerinize ve büyüklerinize Miraç Kandili mesajları göndererek onları sevindirebilirsiniz. İşte o gül kokan mesajlar

Liderlerden 23 Nisan kutlama mesajları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile liderler mesaj yayımladı