Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

'Kobani'deki vahşet intikam operasyonudur'

Kobani vahşet açıklaması

HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Selma Irmak, IŞİD'in bu sabah saatlerinde Kobani'de düzenlediği saldırıyı değerlendirdi

YPG ve YPJ güçlerinin Kobani ile Telabyad'ı IŞİD'ten temizlemesinin ve IŞİD'in kalbi Rakka'ya girmesinin ardından böylesi intikam hamlesinin gelişebileceğini tahmin edebildiklerini belirten Irmak, "Ancak, nerede ve nasıl gelişeceği konusunda doğrusu bu kadar vahşi yöntem düşünmemiştik. Biliyoruz ki kan dökücülerin pratikleri demokrasi güçlerinin hayallerini aşar. Bu bu bir intikam operasyonudur biz bunu biliyoruz" dedi.

IŞİD'in bu sabah saatlerinde Kobani'ye düzenlediği ve 10'dan fazla kişinin öldürüldüğü saldırının ardından Diyarbakır'da DTK Eş Başkanları Selma Irmak ile Hatip Dicle, basın açıklaması yaptı. Selma Irmak, bugün yeni bir vahşet operasyonu ile güne uyandıklarını, insanlık düşmanı, vahşi, tecavüzcü IŞİD çetesinin, işbirlikçileri ve lojistikçileriyle beraber, özgürleştirilen topraklara yeni bir saldırı düzenlediğini söyledi.

'PYD DAİŞ'TEN DAHA TEHLİKELİ DİYEN ZİHNİYET'

Bu saldırının tamamen sivillerin yaşadığı, Berxbotan Köyü'ne yapıldığını kaydeden Irmak, şöyle konuştu:

"Bu köyde kaç insanımızın hayatını kaybettiğini bilmiyoruz. Ancak, elimize ulaşan bilgiler, onlarca sivilin hayatını kaybettiğine dönüktür. Bu ölümler hem patlatılan araçlar vasıtasıyla gelişmiş, hem de Suruç ve Urfa'ya gelen hastaların, yaralıların yaralarından da anlaşılacağı üzere keskin nişancıların ateş açması sonucu meydana gelmiş. YPG, YPJ ve Özgür Suriye Ordusu giysileri içinde köye giriş yapıldığı anlaşılıyor. Ama bu girişlerin ne zaman nasıl yapıldığına dair bilgimiz yok. Bu şekilde oradaki bölge insanı ve asayiş güçleri sızmayı önleyemiyor. Şehrin bir çok yerinde patlamalar gelişiyor ve sivil insanlar rastgele taranıyor. Şu anda Berxbotan Köyü'nde bir insanlık vahşeti ve trajedisi yaşanıyor. Bu katliamı nefretle kınıyoruz. Ama ondan daha önce DAİŞ için güzellemeler yapan, 'PYD DAİŞ'ten daha tehlikelidir' diyen zihniyeti kınıyoruz. DAİŞ'in bu eyleminin ortakçısı ve destekçisi, akıl hocası, güven vereni, bu zihniyetin ta kendisidir."

Irmak, IŞİD'in saldırılarının üç koldan geliştiği ve bir kolun da Türkiye'den olduğu söylen-tileri yayıldığını belirterek hükümete şöyle seslendi:

"Şimdi biz bu konuda devlet yetkililerinden bir açıklama bekliyoruz. IŞİD'in bu üçüncü kolunun Berxbotan Köyü'ne doğru sızdığı doğru mudur? Sizin emir ve talimatınız, gözetiminiz ve desteğiniz aracılığıyla mı IŞİD çete mensupları Kobani'ye geçmiştir? Bu konuda bir açıklamanız olacak mı? Bugüne kadar IŞİD'e verdiğiniz kapalı destek artık ayyuka çıkmıştır. Bu konuda bu halkın bir açıklama bekleme hakkı vardır."

'BÖLGEDE HESAPLAR BOZULDU'

Kobani'nin IŞİD'ten temizlenmesinden sonra bölgede bir çok dengenin altüst olduğunu, hesapların bozulduğunu öne süren Irmak, şunları söyledi:

DHA


Görüntüleri herkesi ayağı kaldırmıştı Suriyeli adam Adapazarı'nda yakalandı

Taksim'de oğluyla dilenen ve oğlunun kucağında uyuması için sürekli ilaç veren Suriyeli baba Muhammet Abdullah Adapazarı'nda yakalandı.

Vatandaşlar evlerini terk ediyor duvarlara 15 Temmuz yazıp camları indiriyorlar

Ankara'da son 2 aydır Bahçelievler ilçesinde yaşayan vatandaşlar, duvarlara yazılan yazıları gördükçe ve pencere kapı camlarının kırılması üzerine bölgeden ayrılmaya başladı.

TSK'dan ihraç edilen doktor dünyaya umut oluyor

28 Şubat döneminde binbaşı rütbesiyle emekliye sevk edilen Op. Dr. Cevat Uçar'ın dış kulak yolunu oluşturan "Uçar Flebi" yöntemini tüm dünya uyguluyor.