Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Kobani'de ölü sayısı kaça ulaştı

Kobani

Terör örgütü IŞİD tarafından Kobani'de düzenlenen saldırıda ölü sayısı 146'ya yükseldi

IŞİD'in perşembe sabahı Kobani ve çevresine düzenlediği saldırılarda ölen sivillerin sayısı 146'ya yükseldi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, Kobani'deki ölümleri "IŞİD'in Suriye'de gerçekleştirdiği en büyük ikinci katliam" olarak nitelendirdi.Reuters kentteki Kürt yetkililere dayandırdığı haberde, IŞİD'in Perşembe günü üç ayrı koldan kente saldırı başlattığını duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise IŞİD ile YPG güçleri arasında Kobani'nin içinde çatışmaların yaşandığını belirtti. Gözlemevi IŞİD'in öğle saatlerinde kentte bombalı araçla bir saldırı daha düzenlendiğini açıkladı. Saldırı Türkiye tarafındaki güvenlik kameraları tarafından da görüntülendi.İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Kobani'den 130 yaralının Suruç Devlet Hastanesi'ne getirildiğini söyledi. Durumu ağır olanların Şanlıurfa'daki hastanelere sevk edildiğini belirten Öztürk, yaralılardan dördünün hastanede hayatını kaybettiğini söyledi.Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarları ve Genelurmay Başkanı ile bir araya gelerek Kobani'deki son gelişmeler hakkında görüştü.

YPG: IŞİD'İN TÜRKİYE'DEN GEÇTİĞİNE DAİR KANIT YOK
YPG Sözcüsü Redur Halil de Al Jazeera English'e yaptığı açıklamada IŞİD'in Kobani'ye kentin güneybatısından girdiğini açıklarken, "YPG üniforması giymiş bir grup IŞİD üyesi muhaliflerin bayrağını çektikleri 5 araçla Kobani'ye girdi. Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında bir bombalı aracı patlattılar" dedi.Redur Halil, 35 IŞİD üyesinin Kobani'nin içlerine doğru yayıldığını belirtirken, "YPG güçleri tarafından etrafları sarıldı. Çatışmalar sonucu 10 IŞİD üyesi öldürüldü, 3'ü de Türkiye'ye kaçtı. Bazı görgü tanıkları IŞİD'in Türkiye'den Kobani'ye girdiğini söylüyor ama şimdiye kadar IŞİD'in Türkiye'den geçtiğine dair kanıt bulamadık" açıklamasını yaptı.Bombalı saldırıda yaralananlar Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan 112 Acil Servis ekipleri tarafından Türkiye'ye alındı. Yaralılar başta Suruç Devlet Hastanesi olmak üzere kent merkezindeki hastanelere yönlendirildi.Çatışmaların ardından bir grup Suriyeli sivil Türkiye sınırına geldi.

VALİLİK: IŞİD CERABULUS KENTİNDEN SIZDI
Sınır hattının Türkiye tarafında da güvenlik önlemleri artırıldı. Şanlıurfa Valiliği ise saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, IŞİD üyelerinin sabah 5:00 sıralarında Kobani'ye sızdığı ve bir araç patlattığına dair 'bilgi alındığı' belirtildi. Valilik, "IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye gittiği iddiaları asılsız olup, elimizdeki veriler örgüt üyelerinin Suriye'nin Cerabulus kentinden Kobani'ye sızdığını ispatlamaktadır" ifadelerini kullandı.Şanlıurfa Valiliği öğleden sonra Türkiye'ye getirilen yaralılaırn durumuyla ilgili olarak da "IŞİD terör örgütü militanlarınca Kobani'de gerçekleştirilen bombalı saldırılarda yaralanarak tedavi için Türkiye'ye getirilen Suriyelilerin sayısı 96'dır. Tedavi için Türkiye getirilen Suriyelilerden 4'ü Suruç Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir" açıklamasını yaptı.

ERDOĞAN: LANETLİYORUZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD'in Kobani'ye saldırısını kınayan bir açıklama yaptı:"Bu sabah DEAŞ terör örgütü Kobani bölgesinde menfur bir saldırı gerçekleştirdi. Masum sivilleri hedef alan bu saldırıyı en güçlü bir şekilde lanetliyor, telin ediyoruz. Türkiye'yi terörle aynı çizgide göstermek kimsenin hakkı da, haddi de değildir. Bölgede adeta ölümü gösterip, sıtmaya razı etme stratejisi uygulanıyor. Bu olayları seyirci tribününden izlememizi kimse beklememelidir. Süreci an be an takip ediyoruz."

KURTULMUŞ: KÜLLİYEN YALANDIR
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, "Birtakım kirli odaklar Kobani'deki son saldırıyı bahane ederek Türkiye'yi de hedef tahtasına oturtmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi de her zaman yaptıkları gibi karalama kampanyasının konusu, muhatabı haline getirmeye çalıyorlar" dedi.Kurtulmuş, "Bugün Kobani'deki bombayı patlatan DAEŞ militanları Türkiye sınırlarını geçerek Türkiye'den geldiler' diye kara propaganda yapılıyor, külliyen yalandır ve iftiradır" diye konuştu.

YÜKSEKDAĞ: BUYURUN YANITLAYIN
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarına çağrıda bulundu. Yüksekdağ, "Eğer, bu katliam, bu soykırım ve işgal girişimi, sizin desteğinizle gerçekleştirilmediyse, buyurun bunu kanıtlayın, biz de inanalım, Türkiye de inansın" dedi.
"Siyasi iktidar, hükümet, bu katliama destek vermediği söylemini, bu katliamı yönlendirmediği söylemini, kanıtlamak ve ispatlamak zorundadır" diyen Yüksekdağ, "Aksi durumda bizim kanıtlarımız, ispatlarımız, iddialarımız geçerlidir" diye konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANI: KARALAMA KAMPANYASI
İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, "Uzun zamandır Türkiye'ye karşı ciddi bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Son derece sistematik yalanlarla, Türkiye'yi teröre destek veren ülke olarak yaftalama çalışmaları vardır. Bu bir karalama kampanyasıdır ve akıl dışıdır" dedi.
Öztürk, "Açıkçası bu açıklamayı yapmak bile rahatsız edicidir fakat gerçeklerin bilinmesi için bu bilgileri paylaşıyoruz" dedi.

"HASEKE'DE 50 ÖLÜ"
Al Jazeera'nin ulaştığı bölgedeki kaynaklar IŞİD'in kuzeydeki Haseke'ye de saldırı başlattığını ve iki bölgeyi ele geçirdiğini söyledi. IŞİD güney tarafından intihar saldırısıyla girdiği Haseke'de onlarca rejim askerini de öldürdüğünü iddia etti. Rejim ise saldırıyı püskürttüğünü öne sürdü.Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, AFP'ye yaptığı açıklamada IŞİD'in en az bir intihar saldırısıyla şehre saldırı başlattığını söyledi.
Haseke'deki çatışmaların halen sürdüğünü belirten Abdülrahman, rejime bağlı 30 asker ile 20 IŞİD üyesinin öldüğünü ifade etti.IŞİD 16 Haziran'da kritik Tel Abyad kasabasının kontrolünü kaybetmişti. YPG, ABD hava saldırıları eşliğinde IŞİD'i kasabadan çıkarmıştı.Geçen yıl Eylül ayında Kobani'ye saldırıp şehrin yarısına kadar ilerleyen IŞİD, dört ay süren çatışmaların ardından peşmerge ve YPG tarafından kentten çıkarılmıştı.

Avrupa Parlamentosunda referandum sonucu görüşüldü

Avrupa Parlamentosunda 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylaması ve AB ile Türkiye arasındaki ilişki görüşüldü

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı