Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

MHP cephesinden flaş karar

Devlet Bahçeli ve Ekmeleddin İhsanoğlu

Meclis Başkanlığı yarışı için mücadele edecek olan partilerden MHP, ilk 4. tura kalırda Genel Kurul'a gidecek

TBMM Başkanlığı, yarışı için ilk iki turun bugün yapılması beklenirken, siyasi partiler oylamalara ilişkin strateji ve taktik adımlarını hesaplıyor.Adaylar diğer partilerle görüşerek destek arayışını sürdürürken, MHP Meclis Başkanlığı yarışında nasıl bir strateji izleyeceğini belirledi. Buna göre, MHP, ilk üç turda kendi adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyecek. İhsanoğlu’nun 4. tura kalamaması halinde MHP, TBMM Genel Kurulu’nu terketmeyecek, ancak çekimser kalacak.TBMM Başkanlığı’nın yanı sıra koalisyon görüşmelerini de yakından takip eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gelişmelerin Ak Parti - CHP koalisyonunu güçlü ihtimal olarak ortaya koyduğunu düşünüyor.

MECLİS'İ TERKETMEYECEK
İlk üç turda İhsanoğlu için oy kullanacak olan MHP, kendi adayının 4. tura kalamaması halinde Meclis’i terketmeyecek. TBMM Genel Kurul salonuna girecek olan MHP, son iki turda yarışacak adaylara yönelik çekimser kalacak. MHP, kendi adayı yarış dışında kalınca Genel Kurul salonuna girmeme tavrını milli iradeye saygısızlık olarak görüyor.

YABANA ATILMAYACAK İHTİMAL
Ancak MHP kendi adayının seçilmesinin imkansız olmadığı beklentisi var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile “çatı aday” olarak gösterilen İhsanoğlu’na milletvekillerinin teveccüh göstereceğini düşünen MHP yönetimi, Ak Parti ile koalisyon arayışından ve Baykal’dan rahatsız olan CHP’li milletvekillerinin İhsanoğlu’na yönelmesinin yabana atılmayacak ihtimal olarak dile getiriyor. MHP yönetimi, kim seçilirse seçilsin güçlü ve kimsenin güdümüne girmeyen bir başkanlık performansı sergilemesi gerektiğini belirtiyor.

3.'ÜNCÜ TURDA SONLANABİLİR
MHP’de Meclis Başkanlığı seçiminin 3. turda sonlanabileceği düşüncesi hakim. Ak Parti ile CHP arasındaki koalisyon temaslarının ilk meyvasını Meclis Başkanlığı’nda vereceği beklentisinde olan MHP’de, koalisyon hükümetinin de bu iki parti arasında kurulabileceği yorumları yapılıyor.Bahçeli’nin yakın çevresine yaptığı değerlendirmede Ak parti ve CHP hükümetinin kurulabileceği düşüncesini güçlü bir ihtimal olarak aktardığı ve “güçlü çözüm süreci iktidarını ortaya koymalara gerekir” dediği öğrenildi. Bahçeli’nin “Kulağımızı her cenaha veriyoruz, düşüncelerini alıyoruz ama, kulağımızı kaptırmıyoruz” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Son dakika KHK yayınlandı 91 kişi ihraç edildi

Yayınlanan son Kanun Hükmünde Kararname ile iki bakanlıktan 91 kişi ihraç edildi

Referandum için hayır çadırı kurdular

Frankfurt’taki Zeil sokağında bir grup Türk vatandaşı 'hayır' çadırı kurdu. Referandum öncesi önemli çağrıda bulundu

İsviçre'de PKK gösterilerinin hedefi olan Erdoğan için Ankara harekete geçti

İsviçre'de yapılan PKK gösterilerinde "Erdoğan'ı Öldür" pankartı açmaları üzerine Ankara, İsviçre Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak duyulan rahatsızlığı iletti