Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Cumhurbaşkanlığı'ndan önemli açıklamalar yapıldı

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü'nden açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın basın toplantısı düzenledi

İşte gazetecilerin sorularını da cevaplayan Kalın’ın sözlerinden satır başları:

IŞİD’LE MÜCADELE

Bu terör örgütünün mutlaka ortadan kaldırılması, şüphesiz bölge ülkeleri, istikrarı için büyük önem arz ediyor. Esed rejimi var olmaya devam ettiği sürece, DAEŞ gibi terör örgütleri Suriye’de kendilerine yer bulmaya devam edecekler. Bir takım kirli ilişkilerin de ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz. Suriye, DAEŞ’i, Suriye muhalefeti ve Suriye ordusu için kullanmaktadır. Bunun bir çok örneğini geçtiğimiz aylar içinde gördük. DAEŞ ile mücadele adı altında, Suriye’nin kuzeyinde fiili durumlar yaratılması, demografik dengeyle oynanması konusundaki hadiseleri de kabul etmemiz mümkün değil.

Bizim baştan beri söylediğimiz güvenli bölge oluşturulması tavrımız da aynen devam etmektedir. Son günlerde yaşanan hadiseler de bu konudaki tutumumuzun ne kadar haklı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu konuyu uluslararası kurum ve kuruluşlarla istişare etmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz kısa süre zarfında dışişleri bakanlığımız aracılığıyla, BM, ABD Fransa Çin Malezya AB NATO ile bu konularda istişareler yapılmış, kendilerine aktarılmıştır. 

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANANLAR

Son günlerde gündemimize gelen Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk bölgesinde yaşanan hadiselerle ilgili, ramazan ayı münasebetiyle bir takım kısıtlamalar gidildiği, oruç tutanlara müdahale edildiği şeklinde bir takım haberlerin geldiği malumdur. Bu sabah itibariyle, dışişleri bakanlığımız büyükelçiyi davet ederek bu konudaki endişelerimizi kendilerine iletmiştir. Biz toprak bütünlüğüne, huzur ve güvenliğine önem atfettiğimiz çin halk cumhuriyetinden gelen bu tür haberler konusunda endişeli olduğumuzu bir defa daha ifade etmek istiyoruz. 

Bu çerçevede Çinli yetkililerinde de gerekli olumlu adımları atacağını ümit ediyor, bu adımları en kısa sürede bekliyoruz. 

SARAY’IN SANAL TUR UYGULAMASI

Cumhurbaşkanlığı külliyesiyle ilgili bir iki noktayı paylaşmak istiyorum. Çalışmalarını ocak ayından itibaren bu külliyede yürütülmektedir. Onlarca devlet töreni kutlama yemekler kabuller yapıldı. Bu süre zarfında da binlerce vatandaşımız cumhurbaşkanlığı külliyesini çeşitli vesilelerle ziyaret ettiler. Burası milletin evi olarak kuruldu. Şimdi bu bağlamda bildiğiniz gibi bir cumhurbaşkanlığının içini sanal olarak gezmeyle ilgili uygulama başlatıldı. Dün olağanüstü bir ilgiyle karşılaştık. Bunlar umarım birkaç aydır özellikle burasıyla ilgili yaratılmak istenen bir takım mitolojik hikayelerin gerçek olmadığını gösterecektir. Burada ne tür çalışmalarının yapıldığı, ne tür kültürel faaliyetlerdir vs, bunlarla ilgili de bir yeni bir bilgi kaynağı sağlamış olacaktır sizlere. 

Bir diğer önemli adımımız, bu Cuma günü külliyenin içinde bulunan caminin açılışı olacaktır. Sayın cumhurbaşkanımızın katılımıyla bu açılışı gerçekleştireceğiz. Birkaç aylık süre içinde de caminin hemen yanında bulunan çok amaçlı toplantı salonları tamamlanarak, toplantı merkezimiz yine kamunun hizmetine sunulacaktır.

Böylece cumhurbaşkanlığı külliyesi milletimizin hizmetinde olmaya devam edecektir.  Bir de cumhurbaşkanlığı kütüphanesi çalışmaları var. İnşallah onun da çalışmalarını başlatıp, önce Ankara’ya sonra bütün ülkemize hizmet edecek şekilde hazır hale getireceğiz. Bu çerçevede de cumhurbaşkanlığı külliyesiyle ilgili gündeme getirilen iddiaların asılsız olduğunu göreceğiz. Bu iddiaların gerçek olmadığı, niyetlerinin ne olduğu da ortaya kondu. Umarız bundan sonra bu tür çocukça açıklamalarla, iddialarla ortaya çıkıp kendilerini daha fazla mahcup etmezler. Cumhurbaşkanının makamı olarak inşa edilen külliye, inşallah milletimize güzel bir eser olarak hizmet etmeye devam edecektir.

SORU&CEVAP

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı seçilmeden hükümeti kurma görevi verme gibi bir niyetim yok demişti. Meclis Başkanı seçildikten sonra başkanlık divanı oluşturulma süreci var. başkanlık divanının kurulmasını mı bekleyecek?

Basında da spekülasyonlar yapıldı. Bu konuda, insan bazen bu tür haberlerin nasıl yapıldığını merak ediyor. Tamamen spekülasyonlara dayalı belki de yönlendirme amaçlı bilemiyoruz, bu tür haberler yapılınca biz gerçekten üzülüyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızın, meclis başkanı seçilmeden önce hükümet kurma görevi verme gibi niyeti olmadığını açıkladı.

Divan başkanlığı kurulacak bu önümüzdeki süreç içinde, cumhurbaşkanımız hükümeti kurma görevini parti genel başkanına, bir milletvekili olarak geçiyor biliyorsunuz, bu görevi verecek. Kendisinin de ifade ettiği gibi anayasanın çizdiği çerçevede bütün süreç takip edilecek. Cumhurbaşkanı olarak cumhurbaşkanımızın görev, 45 günlük süreci yönetmesi olacak.

Sınırda yaşananlarla ilgili bir sorum olacak. Tüm seçeneklerin masada olduğu konuşuluyor. Sınır ötesi operasyon ne kadar olası? Türkiye’nin güvenli bölge talebi var. Dün ABD’den dışişleri sözcüsünden bir açıklama geldi. Tüm bunlara rağmen Türkiye tek taraflı bir adım atar mı?

Suriye konusunda, baştan beri uluslararası toplumla hareket edeceğimizi ifade ettik. Güvenli bölge, uçuşa yasak bölge gibi girişimlerimiz bu ilkeden hareketle yapılmıştır. Son gelişmeler bizim sınırımızı güvenlik noktasında zorlamaya başlamış durumdadır. Bu konuda temaslarımızı devam ettireceğiz. Fakat aynı zamanda biz kendi sınırımızda almamız gereken ne tür tedbirler varsa bunları da detaylandırıp bu tedbirler de elbette alınacaktır. Bu çerçevede zaman zaman yapılan açıklamalar oluyor. Bir iki hafta içerisinde, Telabyad ve Kobani’deki saldırılarla ilgili olarak Türkiye’yi DAEŞ ile aynı çerçevede göstermeye çalışan girişimler oldu.

Türkiye’nin DAEŞ terör örgütüyle hiçbir ilişkisi yoktur, bundan sonra da olmayacaktır. Burada bizim sınırımızı güvence altına almak için tedbirler, Türkiye savaşa giriyor gibi başlıklarla yorumlamak da sağlıklı değil. Bir ülkenin tedbir alması onun en asli görevidir. Bizim sınır boyu yapacağımız bu güvenlik tedbirleri tamamen bizim kendi vatandaşlarımızı ve sınır güvenliğimizi sağlamaya yöneliktir.

Uluslararası toplumun öngörüsüzlüğü maalesef çok daha vahim şekilde ilerlemesine neden olmasına devam ediyor. Biz gerekli uyarıları yapmaya devam edeceğiz.

Son dönemde biliyorsunuz PYD lideri Salim Müslim ile açıklamalar geldi. Bölgede bir koridor çalışması olduğunu dile getiriliyor. PYD ile resmi yada gayri resmi görüşme  yapıldı mı?

Şu aşamada resmi bir temasımız söz konusu değil. Salim Müslim’in Kobani’ye gelenler Türkiye’den geldi açıklamaları gibi, orda da bir kargaşa olduğu anlaşılıyor. O tür imalar bile bir kere kabul edilemez iddialardır, suçlamalardır. Bunları reddediyoruz. Türkiye’ye yönelik bu tür yorumların hiçbir gerçekliği yoktur. Kobani’de olaylar gerçekleştiği zaman üç gün içinde 190 bin Kobaniliyi bu ülkeye alan yine Türkiye’dir.

Şok eden hikaye günlerdir İngiltere'de aranıyorlardı bakın nerede bulundular

Londra'da yaşayan ve lezbiyen ilişkileri olduğu gerekçesiyle aileleri tarafından günlerdir aranan Maria Jimena Rico Montero ve Mısırlı sevgilisi Haza İsmail İngiliz Daily Mail'in iddiasına göre İstanbul'da bulundu

Makedonya meclisinde yaşananlara Türkiye'den büyük tepki

Makedonya meclisinde çıkan kavgalara ilişkin Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı

Türkiye Huzur uygulaması başladı her yer didik didik aranıyor

İstanbul'un genelinde Türkiye Huzur uygulaması kapsamında yapılan denetimler arttırıldı