Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

'Bazen şaşırıyorum, bu ülkede bir seçim oldu mu gerçekten?'

Bülent Arınç'tan açıklamalar

Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ile birlikte temaslarda bulunmak üzere bugün Mardin'e gelen Bülent Arınç, "Bu ülkede bir seçim oldu mu gerçekten? Çünkü Başbakan, bakanlar, hükümet yerinde" dedi

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın TBMM Başkanı seçilmesinin başarı olduğunu belirterek, Ak Parti hükümetinin görevini sürdürdüğünü söyledi. Arınç, "Bu ülkede bir seçim oldu mu gerçekten? Çünkü Başbakan, bakanlar, hükümet yerinde" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ile birlikte temaslarda bulunmak üzere bugün Mardin'e geldi. Dinlenmek üzere geçtiği otelde gazetecilere konuşan Arınç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın TBMM Başkanı seçilmesini değerlendirirken şunları söyledi:

"Hatta bazen şaşırıyorum, bu ülkede bir seçim oldu mu gerçekten? Çünkü başbakan, bakanlar, hükümet yerinde. Üstelik dün bir de TBMM Başkanı AK Parti'nin değerli bir milletvekili, Milli Savunma Bakanımız seçildi. Bu büyük bir başarıdır. Bu başarıda payı olan herkese teşekkür ediyoruz. AK Parti grubunun bir firesi olmaksızın oyları ile desteklediği bir başkana kavuşmuş oldu. TBMM, birinci sınavını başarıyla verdi."

"NE KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ VAR, NE YANLI DÜŞÜNCEMİZ VAR"

TBMM Başkanlık Divanı oluşmasının ardından önümüzdeki hafta hükümet kurma çalışmalarının başlayacağını belirten Arınç, "Ne kırmızı çizgilerimiz var, ne hiçbir partiye karşı bir yanlı düşüncemiz var. 'Buna sırtımı dönerim, bunu isterim' gibi bir kaba düşüncenin sahibi olmadık. Milletin seçtiği, takdir ettiği ve demokrasinin olmazsa olmazı olan seçim konusunda geçmişten bu yana düşüncemiz budur" diye konuştu.

"TEK BAŞIMIZA İKTİDARDAN UZAK KALDIK"

Daha sonra Vali Ömer Faruk Koçak'ı makamında ziyaret eden Arınç, burada yaptığı konuşmada, diğer partilerin tek başına iktidar olma hedeflerinin olmadığını, tek amaçlarının Ak Parti iktidarını yıkmak olduğunu söyledi. AK Parti'nin tek başına iktidardan uzak kaldığını ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tek başımıza iktidardan uzak kaldık ama sadece 20 milletvekili eksiğimizle. Şu anda CHP'nin 2, diğer partilerin ise 3 katı kadar milletvekilimiz var. Gördüğünüz gibi demokratik kurallar içerisinde de TBMM Başkanlığı en yüksek milletvekiline sahip AK Parti'den seçildi. Halk seçimde koalisyon kurulması yönünde irade gösterdi. Buna uygun hareket etme vazifemiz var. Başımızın üstüne. Halk böyle demişse, buna uygun hareket etmek bizim vazifemiz. Seçim meydanlarında söyledikleri, bağırıp çağırdıkları konularda artık gerçeğe dönüşmüş halini, herhalde bir protokol tanzim edildiğinde hep beraber göreceğiz. Çünkü seçim meydanlarında herkes her şeyi söyledi, bir çok vaatlerde bulunuldu. Ama şimdi bütün partiler, Türkiye'yi yönetmek, hükümet kurabilmek gerçeğiyle karşı karşıya."

"TÜRKİYE HÜKÜMETSİZ KALMASIN"

Hükümet kurabilmenin seçim meydanlarında verilen boş vaatlerle oluşmadığına dikkat çeken Arınç, 'Taç giyen baş akıllanır' atasözüne atıfta bulunarak, şöyle konuştu:

"Taç giyen baş akıllanır. Madem ki koalisyon hükümeti kuracak noktada hepiniz eşit imkanlara sahipsiniz, akılla, rasyonel düşünceyle Türkiye'nin gerçeklerine uygun bir müşterekte buluşmamız lazım. Bu olgunluğu göstereceklerini düşünüyorum. Şahsi düşmanlıklar, kin ve nefret belli odaklar üzerinde oy toplama telaşı seçimde kaldı. Artık şimdi aklın, idrakin ve vicdanın zamanıdır. Sanıyorum ki sayın Başbakanımız temel parametrelerini tespit etti, hükümet kurma çalışmalarına da önümüzdeki hafta başlayacak. Dileriz ki uzun sürmesin, Türkiye hükümetsiz kalmasın. Neden? Çünkü Yunanistan'ın haline bakınız."

DHA

AB'den Türkiye'ye olumlu mesaj

Malta'da yapılan toplantıda AB dışişleri bakanlarının "Türkiye istiyorsa kapı açık. Aramızda görmekten memnun oluruz" şeklinde konuşması Çavuşoğlu'nu mutlu etti

Şok eden hikaye günlerdir İngiltere'de aranıyorlardı bakın nerede bulundular

Londra'da yaşayan ve lezbiyen ilişkileri olduğu gerekçesiyle aileleri tarafından günlerdir aranan Maria Jimena Rico Montero ve Mısırlı sevgilisi Haza İsmail İngiliz Daily Mail'in iddiasına göre İstanbul'da bulundu

Makedonya meclisinde yaşananlara Türkiye'den büyük tepki

Makedonya meclisinde çıkan kavgalara ilişkin Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı