Ana Sayfa | GÜNDEMDEKİLER

Bu sefer Ak Parti kırmızı çizgisini açıkladı

Davutoğlu Ak Parti'nin koalisyon şartını açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında, "Cumhurbaşkanlığı makamını tartışma konusu yaptırmayız" dedi

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, kritik bir dönemde ve tarihi bir aşamada çok önemli bir vazifeyi ifa ettiklerini kaydetti. Geçen hafta grup toplantısının temel konusunun Meclis Başkanlığı seçimi olduğunu dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Meclis Başkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sadece protokol anlamda değil siyasetin, derinliği, psikolojisi ve sosyolojisi anlamada da en önemli makamlardan biridir. Gazi Meclis'in ilk Meclis Başkanı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün makamıdır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçiminde yaşananların Türk siyaseti bağlamında ve AK Parti'nin ilkeli duruşu anlamında herkesin son derece dersler ihtiva ettiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı makamının kırmızı çizgileri olduğunu belirten Başbakan, Cumhurbaşkanlığı makamını tartışıyorlar. Her konuyu görüşmeye hazırız ama cumhurbaşkanlığı makamını tartışma konusu yapmayız, yaptırmayız. Bu konudaki tutumumuz açık ve nettir. Hepsine çağrıda bulunuyoruz Cumhurbaşkanlığı makamını tartışma konusu yapmayın" ifadelerini kullandı.

"MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ AK PARTİ KAZANDI AMA SADECE KAZANAN AK PARTİ DEĞİL"

Meclis Başkanlığı seçiminde AK Parti'nin 258 milletvekilinin gösterdiği dayanışma, birlik dolayısıyla bütün milletvekillerini tebrik ettiğini kaydeden Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Meclis Başkanımız İsmet Yılmaz'a hayırlı vazifeler diliyorum. Meclis Başkanlığı seçimini AK Parti kazandı ama sadece kazanan AK Parti değil. Meclis başkanlığını ilkeli siyaset kazandı. Meclis Başkanlık seçimlerinde kuşatıcı dil ve üslup kazandı. Tek tek muhasebe etmekte büyük bir fayda var. Önümüzde kritik bir koalisyon görüşmeleri öncesinde Meclis başkanlığı seçimlerinde takınılan tutumdan herkesin dersler çıkarması, vatandaşlarımızın da bunu bir kez daha görmesi büyük önem taşıyor."

"AK PARTİ KARAR ALDIĞI ZAMAN ARKASINDA ÇELİK GİBİ DURUR"

"Biz milletvekilimizi aday gösterdiğimizde arkasında sonuna kadar dururuz, biriliğimizi, beraberliğimizi gösteririz" diye konuşan Başbakan Davutoğlu, "Hem Genel Kurul hem Türk siyaseti hemde aziz milletimiz şahit oldu ki AK Parti bir karar aldı mı arkasında çelik gibi durur. Hiçbir gizli oylamada hiçbir oturumda her hangi bir fire olmadı" diye konuştu.

Meclis Başkanlığı seçimlerinde ortaya atılan iddiaları değerlendiren Başbakan Davutoğlu, "Hiçbir taktiğe tenezzül etmedik. Dolayısıyla kazanan burada taktik manevralara itibar etmeyen ahlaki siyasettir. Kazanan blokçu siyaset değil kuşatıcı siyasettir. Meclis Başkanlığı seçimlerine birileri blok argümanıyla gitti. Bir tarafta 60 vardı onların zihinlerinde. Onların blokçu siyaset takip ettiler, biz teamüle önem verdik. Çünkü Türk demokrasisinde bir iki istisna hariç Meclis başkanları en büyük parti grubundan seçilmiştir. Onlar blok ile bize karşı cephe oluşturmaya çalışırken, biz siyasetimizin teamüllerine korumaya çalıştık ve netice aldık. Meclis başkanlığı seçimlerin dil ve üslup olarak sadece Meclis Başkanlığı seçiminde değil sonrasında da dengeli, barışçıl kazandı. Çatışmacı, parçalayıcı dil kaybetti" diye konuştu.

İHA

Brezilya'nın başkentine yerliler indi topraklarını istedi

Brezilya'nın başkenti Brazilya'da sokağa çıkan yerliler yaşadıkları toprakları geri istedi

DİSK açıkladı 1 Mayıs kutlamaları bakın bu sene nerede yapılacak

Her sene Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Bakırköy'de yapılacağı açıklandı

Bu yılın başından bu yana Akdeniz bin 89 sığınmacıya mezar oldu

Uluslararası Göç Örgütü tarafından elde edilen verilere göre bu yılın ilk gününden bu yana bin 89 sığınmacı umuda yolculukta can verdi